На Рівненщині є нові випадки хвороби Лайма: попри похолодання іксодові кліщі активні

Події України

У зелених зонах відпочинку Рівного при останньому ентомологічному моніторингу виявили цілком активних іксодових кліщів.

Попри осінні холоди, подекуди з приморозками, кліщі рухаються і шукають харчі. Десь поп’ють крові і знову стануть потенційно небезпечними для людей.

Кожен укус кліща загрожує цілим букетом хвороб

Фахівці стверджують, що кожен укус кліща може “нагородити” жертву цілим букетом небезпечних хвороб.

На Рівненщині найчастіше іксодовим кліщовим бореліозом (хворобою Лайма).

Так, за 10 місяців 2024 року у цьому регіоні зафіксували шість видів іксодових кліщів. 17,8% цих членистоногих були заражені збудниками бореліозу.

За 10 місяців поточного року в області зареєстровано 138 лабораторно підтверджених випадків хвороби Лайма, що на 10% більше за аналогічний період 2023-го.

Як війна вплинула на фізіологію кліщів

Насторожує, що у зв’язку зі збільшенням викидів і накопичення іонів важких металів в природному середовищі, особливо зважаючи на постійні ракетні обстріли всіх регіонів України, з’являються кліщі зі зміненим екзоскелетом.

Тобто, змінилася фізіологія та імунний статус переносників – у таких членистоногих концентрація збудників інфекцій в 1,5 рази вища, ніж у нормальних особин.

Такі інтенсивно заражені кліщі можуть швидко транспортуватись птахами та бродячими тваринами на інші території й формувати ще більше природних вогнищ небезпечних інфекційних хвороб.

Кліщі впадають у сон, але прокидаються ледь потепліє

З настанням осіннього похолодання активність цих членистоногих зменшилася, але для її відновлення кліщам необхідна кров хребетних тварин, або людей.

Звісно, подальше зниження температури навколишнього середовища до 0°С призведе до діапаузи, тобто сезонного сну членистоногих, однак будь яке, навіть короткочасне,  потепління впродовж листопада та навіть зими знову розбудить кліщів для полювання.

Фахівці вкотре нагадують правила обережності при перебуванні на природі у будь яку пору року: одягати захисний одяг з щільними манжетами, котрий при поверненні додому слід випрати.

Особливу увагу потрібно приділити домашнім тваринам, зокрема, собакам. Їх варто ретельно оглядати після кожної прогулянки та подбати про їх протикліщовий захист упродовж усього року.

Захищатися від кліщів треба цілий рік

Якщо ж раптом після прогулянки ви знайшли на своєму тілі присмоктаного кліща, необхідно якомога швидше звернутись у медичний заклад для безпечного його видалення. А також для  подальшої консультації лікаря-інфекціоніста щодо антибіотикопрофілактики хвороби Лайма та подальшого спостереження за станом здоров’я.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Джерело: Рівненський обласний центр контролю та профілактики хвороб

Залишити відповідь