На яку пенсію можуть розраховувати люди без страхового стажу у 2024 році
Щоб отримувати пенсію в Україні, необхідно мати страховий стаж.
Страховий стаж — період, протягом якого роботодавець сплачує щомісячні обов’язкові страхові внески (ЄСВ) за свого працівника. Якщо людина – ФОП, цей внесок вона сплачує самостійно.
Чи буде виплачуватися пенсія і якого розміру, якщо у людини немає страхового стажу – далі у матеріалі Фактів ICTV.
Хто може вийти на пенсію у 2024 році
З 1 січня 2024 року, щоб вийти на пенсію у 60 років, потрібно буде мати щонайменше 31 рік страхового стажу.
У разі відсутності такого, право на призначення пенсії за віком після досягнення 63 років матимуть ті, чий страховий стаж – не менший від 21 року.
Після досягнення 65 років право на призначення пенсії за віком буде в осіб, які мають страховий стаж від 15 до 21 року.
Тривалість страхового стажу, що дає право на вихід на пенсію, з кожним роком до 2028-го включно зростатиме.
Чи буде пенсія без стажу
Для тих, хто не має стажу або його недостатньо, традиційні пенсійні виплати не передбачені. Натомість такі особи з 65-річного віку мають право на отримання соціальної допомоги (так звана соцпенсія за віком).
Розмір соціальної виплати пенсіонерам без стажу у 2024 році
Розмір такої виплати становить різницю між прожитковим мінімумом для осіб, які втратили працездатність (2361 грн), і середньомісячним сукупним доходом сім’ї з розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не більше за 100% прожиткового мінімуму для працездатних осіб (3028 грн).
Соціальна пенсія за віком без трудового стажу перераховується кожні шість місяців з огляду на майнові зміни та середньомісячний сукупний дохід.
Що потрібно для призначення допомоги
Щоб отримувати допомогу, особам без необхідного пенсійного стажу необхідно звернутися в органи соціального захисту за місцем прописки або за адресою фактичного проживання.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Знадобляться такі документи:
- заява;
- документ, що засвідчує особу пенсіонера та його місце проживання + ІПН;
- довідка про наявний страховий стаж (видається у Пенсійному фонді на запит пенсіонера);
- декларація про доходи і майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї) за останні пів року, що передують місяцю звернення за призначенням допомоги.
Коли допомога не призначається
- особа отримує пенсію (зокрема соціальну), працює або веде іншу діяльність, пов’язану з отриманням доходу;
- хто-небудь з членів сім’ї протягом року перед зверненням за тимчасовою допомогою здійснив покупку (оплату послуг) на суму понад 50 тис. гривень;
- середньомісячний сукупний дохід сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні пів року перевищує 100% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб;
- у результаті вибіркової перевірки виявлені додаткові джерела для існування, не зазначені в декларації про доходи та майно (здавання в оренду житлового приміщення (будинку), заробіток членів сім’ї, які офіційно не працевлаштовані тощо);
- у власності особи або членів її сім’ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 кв. м на 1 члена сім’ї та додатково 10,5 кв. метра на сім’ю, чи більше від одного автомобіля (іншого транспортного засобу, механізму).