Нацбанк підвищив прогноз зростання української економіки
Національний банк України підвищив оцінку зростання реального валового внутрішнього продукту (ВВП) України в третьому кварталі 2024 року з 3,1% до 4%.
«Раніше, ніж торік, розпочалося і триває збирання пізніх культур, що підтримало показники с/г у ІІІ кварталі. Стабільна робота морського коридору та м’яка фіскальна політика теж підтримували економічну активність», – зазначив Національний банк в оприлюдненому на його сайті Інфляційному звіті.
НБУ зазначив, що такий перегляд оцінки економічної динаміки в третьому кварталі дав змогу загалом підвищити прогноз зростання ВВП цього року з 3,7% до 4%.
Уточнюється, що до кінця III кварталу площі збору пізніх культур на 81% перевищили минулорічні, а обсяги врожаю – на 68%, обсяги перевалки вантажів на експорт у морських портах зросли у 2,1 раза в ІІІ кварталі 2024 року проти ІІІ кварталу 2023 року, а обсяги вантажних перевезень залізницею збільшилися на 15%.
«Як і в попередні квартали, у ІІІ кварталі позитивний внесок у зростання ВВП мав інвестиційний попит. Зокрема, його підтримували державні капітальні вкладення в оборонні та пов’язані проєкти, наприклад виробництво зброї, а також витрати на ліквідацію наслідків руйнувань», – додав Нацбанк.Він наголосив також на зростанні інвестицій приватного сектору завдяки подальшому поліпшенню фінансових результатів підприємств та через значні їх потреби в енергоавтономному обладнанні з огляду на складну ситуацію в енергосекторі.
Пояснюючи сповільнення темпів зростання до 2,4% у четвертому кварталі, НБУ назвав як одну з причин більш раннє збирання пізніх зернових та олійних і їх суттєво меншу врожайність, порівняно з минулим роком, що зумовить від’ємний внесок с/г у зміну реального ВВП.
Щодо 2025 року, то Нацбанк покращив прогноз зростання на I квартал із 1,8% до 2,3%, на II квартал – з 2,8% до 3,4%, очікуючи їх прискорення до 4,6% у III кварталі та 6,3% – у IV кварталі, тоді як раніше він оцінював на друге півріччя зростання у 5,1-5,9%.
У результаті загалом на наступний рік прогноз зростання ВВП поліпшено з 4,1% до 4,3%, а в номінальному вираженні – на 100 млрд грн, до 8,72 трлн грн, тоді як на цей рік оцінку номінального ВВП було підвищено на 40 млрд грн – до 7,63 трлн грн.
«Надалі зростання реального ВВП України прискориться (до 4,3% у 2025 році та 4,6% – у 2026 році). Цьому сприятимуть збереження м’якої фіскальної політики, пожвавлення внутрішнього попиту, яке підтримуватиметься зростанням заробітних плат, збільшення врожаїв і стійкий зовнішній попит, а також інвестиції у відновлення, зокрема енергетики», – зазначив Нацбанк.
Водночас він наголосив, що стримувати економічне зростання будуть брак робочої сили, безпекові ризики, міграційні процеси та повільна нормалізація економічних умов.
Нацбанк в оновленому звіті зберіг три ключові ризики прогнозу (із сильним впливом і ймовірністю 25-50%): триваліший термін та інтенсивність війни, більші бюджетні потреби та більший дефіцит е/е через подальші пошкодження енергетичної інфраструктури.
Серед негативних ризиків із високим ступенем імовірності (25-50%) додалося також потенційне перенесення на ціни підвищення ставок або додаткового запровадження податків, хоча його вплив НБУ оцінює як помірний.
Ступінь впливу ризику більш інтенсивного й тривалого блокування вантажного руху через кордон з окремими країнами ЄС в оновленому інфляційному звіті збережено слабким за умови зменшення ймовірності до менше ніж 15%.
До ризику зростання геополітичної напруженості з помірним впливом і рівнем ймовірності 15-25% Нацбанк додав посилену еміграцію.
Крім того, ймовірність позитивного ризику – швидкого відновлення пошкодженої енергоінфраструктури – знижено з 15-25% до менше ніж 15%.
«Баланс ризиків базового прогнозу зміщено у бік посилення цінового тиску», – зазначив НБУ.
За січень-вересень 2024 року внутрішній валовий продукт (ВВП) України зріс на 4,5% у порівнянні з відповідним періодом минулого року, повідомило Міністерство економіки. У вересні 2024 року економіка зросла на 3,8% (±1%) у порівнянні з вереснем минулого року.
А у 2025 році державний борг України вперше становитиме понад 100% валового внутрішнього продукту. Цьогоріч сума боргу буде знаходитися всього за 3-5% від цієї відмітки. При цьому в найближчі кілька років, за прогнозами, заборгованість уже не опуститься нижче 100% від ВВП.
Увесь інсайд та актуальна інформація на нашому Телеграм-каналі, а також бонуси та швидкі новини.