НБУ назвав основні фактори зростання цін в Україні у 2024 році
Споживча інфляція в Україні продемонструвала стрімке прискорення в листопаді та грудні 2024 року. Показники перевищили прогнози Національного банку України (НБУ).
Про це йдеться в Макроекономічному та монетарному огляді НБУ (січень 2025 року).
Інфляція в Україні 2024 року
У листопаді 2024 року споживча інфляція в Україні стрімко прискорилася до 11,2% р/р, перевищивши прогнози регулятора. За оцінками НБУ, у грудні зростання інфляції продовжувалося, і вона досягла 12%.
В огляді зазначається, що головною причиною зростання цін в Україні є продовольча інфляція. У листопаді ціни на продукти харчування зростали через зменшення пропозиції сільськогосподарських культур і тваринницької продукції. Це вплинуло як на сирі продукти, так і на оброблені.
Також спостерігалося прискорення адміністративної інфляції в Україні 2024 року. Хоча її темпи стримував мораторій на підвищення тарифів на деякі житлово-комунальні послуги.
Зростання цін в Україні на непродовольчі товари значною мірою було зумовлене курсовими коливаннями. Це позначилося на уповільненні зниження цін на одяг і взуття. Швидше зростали ціни на фінансові послуги, зв’язок, освіту, розваги, відпочинок, послуги ресторанів, готелів і салонів краси через зростання витрат на їхнє виробництво.
За інформацією НБУ, у листопаді базова інфляція в Україні зросла до 9,3% р/р. Це сталося через:
- подорожчання оброблених продуктів харчування;
- зростання витрат бізнесу на енергію та оплату праці;
- девальвацію гривні.
– З огляду на досягнення фактичною інфляцією двознакового рівня увага населення до інфляційних процесів підвищилася, а інфляційні очікування домогосподарств у грудні суттєво погіршилися, – йдеться в огляді Нацбанку.
Зростання цін в Україні: що ще подорожчало
За інформацією регулятора, тютюнові вироби та алкоголь стійко дорожчали через курсові ефекти та очікуване підвищення акцизів із січня 2025 року.
Тенденція зі зростання цін в Україні зачепила й фармацевтичну продукцію, медичні товари та обладнання.
У НБУ додали, що в листопаді темпи зростання вартості пального сповільнилися через низхідну динаміку світових цін на нафту і збереження стриманого попиту.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Джерело: Національний банк України