Не IRIS-T єдиним: експерти розповіли про новітню «дронобійку» від знаного в ЗСУ німецького виробника систем ППО
Серед номенклатури озброєння, спеціальної техніки та послуг, які уряд Німеччини виділяє Україні в рамках допомоги в протистоянні російській агресії, присутні мобільні комплекси захисту від дронів Kinetic Defense Vehicles.
Виробником даних спецзасобів є компанія Diehl Defence, яку в нашій державі добре знають завдяки розробленою нею системою ППО IRIS-T, про яку наша редакція неодноразово розповідала у своїх оглядах.
Про новий комплекс боротьби з російськими БПЛА у коментарі для АрміяInform розповів дослідник військової техніки та озброєння, доктор історичних наук, професор кафедри гуманітарних наук Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного Андрій Харук.
— Андрію Івановичу, що вам відомо про цей комплекс, який позначений доволі загадковою назвою Kinetic Defense Vehicles («Кінетичні засоби захисту», — українською)?
— Слід зазначити, що ця система, яка також відома під абревіатурою «KDV», є досить новим виробом німецьких зброярів. Він уперше був представлений менше ніж рік тому, у лютому 2024-го, на виставці Enforce TAC.
— У самій назві цього спецобладнання «зашите» і визначення мобільності даного озброєння.
— KDV базується на подовженому варіанті джипа Mercedes-Benz G, відомому як Enok MBB, що забезпечує високу мобільність та прохідність. На шасі встановлено дистанційно керовану турель Slinger (R400S) від австралійської компанії Electro Optic Systems (EOS) з кулеметом-мініганом калібру 7,62×51 мм.
Маса модуля — 355 кг. Турель ця універсальна, і може комплектуватись 12,7-мм кулеметом, 40-мм автоматичним гранатометом або 30-мм гарматою М230. З 2023 р. Вона постачається Збройним Силам України і встановлюється на модернізовані БТР М113 та бронеавтомобілі фірми «Практика».
Система виявлення включає електрооптичну систему Diehl Defence з технологією машинного зору для автоматичного виявлення цілей з полем зору 360° і радар EchoGuard американської компанії Echodyne, здатний виявляти дрони типу Phantom 4 на відстані до 1 км і Matrice 600 — до 1,4 км.
— Що ще заклали німецькі зброярі у це приладдя?
— Завдяки поєднанню оптичних та радіолокаційних систем KDV ефективно виявляє та відстежує малі БПЛА у різних умовах. Мініган забезпечує високу щільність вогню, дозволяючи ефективно знищувати дрони.
Конструкція дозволяє адаптувати систему під різні вимоги, включаючи заміну шасі та бойового модуля.
— І хто керує KDV?
— Екіпаж комплексу складається з двох осіб. Розрахунок розміщується в закритій задній кабіні з консолями керування системою протидії дронам.
У звіті, розміщеному на офіційному порталі уряду ФРН зазначено, що за даними на грудень 2024 року, Німеччина передала Україні 12 таких систем.
— Ваша експертна оцінка цього новітнього обладнання? На скільки це озброєння є перспективним?
— Kinetic Defence Vehicle є непоганим рішенням в області локальної боротьби з БПЛА. Мініган високої щільності вогню у поєднанні з радаром EchoGuard та оптикоелектронною станцією дозволяють ефективно нейтралізувати як розвідувальні, так і ударні дрони.
А з огляду на модульність конструкції — цілком можна монтувати такі системи на українських шасі (наприклад, на бронеавтомобілях «Козак»).
Своєю чергою, експерти оборонного порталу ІКК Defense Express (DE), які також дослідили Kinetic Defence Vehicle зазначили, що оглядова система Diehl виглядає доволі цікавим доповненням до можливостей бойового модуля від EOS, бо дозволяє у пасивному режимі виявляти цілі, не демаскуючи себе випроміненням оглядової РЛС.
«Варто додати, що озброєння Kinetic Defence Vehicle вочевидь може бути змінено за бажанням замовника і замість мінігана там може бути встановлена й автоматична гармата. Також може бути змінено й шасі, вимоги до якого доволі помірні, бо вага Slinger 355 кг.», — констатували дослідники з DE.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Презентація мобільного комплексу захисту від дронів Kinetic Defense Vehicles на виставці Enforce TAC. Відео: ePIG Group