Не запрацює, але будуть зрушення: представниця ОП про спецтрибунал над РФ у 2025 році

Події України
Фото: Офіс президента

У 2025 році спеціальний трибунал над Росією не запрацює, однак у цьому питанні будуть зрушення. 

Про це заявила заступниця голови Офісу президента України Ірина Мудра.

Спецтрибунал над РФ у 2025 році: чого очікувати

– Ми напрацювали певну дорожню карту з термінами, як ми бачимо створення цього трибуналу. Протягом 2025 року буде суттєве зрушення в питанні створення. Він не запрацює, але багато чого буде зроблено, погоджено і затверджено для того, щоб до кінця року мати розуміння щодо структури цього трибуналу, статутних документів, місця розташування і інших організаційних питань, – повідомила Ірина Мудра. 

Також заступниця керівника ОП розповіла, що ідея щодо створення спецтрибуналу виникла одразу після початку повномасштабної війни РФ проти України у 2022 році, саме щодо злочину агресії. 

Адже українська сторона розуміла, що у Міжнародного кримінального суду (МКС) відсутня юрисдикція, відсутні повноваження переслідування за злочин агресії проти України.  

Як зазначає представниця Офісу президента, на той момент Україна не ратифікувала Римський статут, РФ також, і тому МКС таких повноважень щодо України не має.

З огляду на це на початку 2023 року була створена коаліція держав – Координаційна група, метою якої є обговорення і пошук правових рішень створення трибуналу. На сьогодні, за словами Ірини, у групі налічується 41 держава. 

Заступниця очільника ОП зазначила, що вже є значний прогрес у створенні спеціального трибуналу. За результатами зустрічей коаліції у Відні і Ризі, українська сторона змогла узгодити модель трибуналу.  

Відтак, він буде створений саме на підставі угоди з Радою Європи, адже саме щодо моделі трибуналу – міжнародний він буде чи інтернаціоналізований, тривали запеклі дискусії.  

Тому, за словами Ірини, модель на підставі угоди з Радою Європи буде вважатися міжнародною, тобто це буде міжнародний трибунал. 

Крім того, заступниця голови Офісу президента України Ірина Мудра додала, що створення самого трибуналу зараз є набагато реалістичнішим, ніж це було ще влітку  2024 року.

Додамо, що раніше посол з особливих доручень МЗС України Антон Кориневич говорив про те, що створення спецтрибуналу на основі двосторонньої угоди між Україною і Радою Європи є найбільш перспективним форматом.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Нагадаємо, що наприкінці червня 2024 року Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) ухвалила резолюцію Правові та правозахисні аспекти агресії РФ проти України, у якій ідеться про створення спецтрибуналу для країни-агресора.

Залишити відповідь