Операція ЗСУ на Курщині та бої під Покровськом: ситуація на фронті на початку 2025 року

Події України
Фото: Факти ICTV

Російські війська поступово просуваються південніше Покровська Донецької області та намагаються перерізати логістичні маршрути до міста.

Паралельно із цим Сили оборони України, схоже, розпочали нову наступальну операцію у Курській області РФ, але наразі дотримуються режиму інформаційної тиші, як це було на початку Курської операції у серпні 2024 року.

Якою була ситуація на фронті за перший тиждень 2025 року та де наразі існують найбільші загрози для українських військових – читайте на Фактах ICTV.

Загальна ситуація на фронті

За тиждень, що минає, на Донецькому напрямку росіяни намагалися просуватися в Кураховому, Торецьку, селищі Шевченко, а також біля Дального, Воздвиженки та Баранівки, свідчать дані Deepstate.

Крім того, армія РФ окупувала Даченське, Новий Труд та Вовкове на південний-захід від Покровська.

Разом із тим, у Курській області РФ українські Сили оборони, ймовірно, почали нову наступальну кампанію. Наразі офіційно підтвердженої інформації мало, оскільки українські війська намагаються не надавати противнику даних, якими він міг би скористуватись.

Втім щодо Курщини частково підтвердили наступ ЗСУ як керівник Офісу президента, так і керівник ЦПД при РНБО.

Своєю чергою військовий оглядач групи Інформаційний спротив Костянтин Машовець вказує, що наразі найбільшу загрозу ситуації в усьому південно-східному “куті” фронту становить прорив противника саме на південь від Покровська.

– Внаслідок цього, вочевидь, командування противника отримало можливість організувати і провести подальші наступальні дії як щодо самого Покровська, так і глибокого охоплення лівого флангу нашого угруповання, що продовжує вести бойові дії в залишках Курахівського виступу, – вказує експерт.

Відкритим залишається питання, чи включає задум РФ на зимову кампанію 2025 року операцію із захоплення Покровська, або ж командування противника спробує “дозахопити” впродовж зими 2025 року Торецьк, Часів Яр, Вовчанськ, або ж, можливо, чи спробує це зробити відносно Куп’янська. Також незрозумілим залишається, чи може противник спробувати зробити подібні дії одночасно на кількох напрямках.

– Кожен з цих “варіантів” має цілу купу своїх особливостей (як окремо, так і в разі спроби виконання “в комплексі”)… Наразі, очевидно, основна увага російського командування прикута саме до району Покровська, – вказує Машовець.

Загалом, резюмує військовий оглядач, реальні здатності противника до проведення більш-менш глибоких наступальних операцій на цей момент мають “доволі суперечливий вигляд”.

– Однак, очевидно, що вони нерівномірні, і це вже призвело до того, що обсяг і розмах так званого “стратегічного наступу” противника звівся до наступу на звуженому колі операційних напрямків, а, по суті, на двох напрямках, – додає оглядач.

Факти ICTV

Факти ICTV

Факти ICTV

Курський напрямок

Перший тиждень Нового року відзначився активізацією дій української армії на Курському напрямку.

Напередодні у мережі поширились кадри наступу українських військ в бік обласного центру Курської області – міста Курськ.

Паралельно із цим російські військові оглядачі жаліються на те, що командування РФ знов не впоралось із підготовкою до українського наступу на цьому напрямку.

Керівник Центру протидії дезінформації (ЦПД) при РНБО Андрій Коваленко також прокоментував розвиток операції ЗСУ на Курщині.

– На Курщині великі переживання в росіян, бо вони були атаковані на кількох напрямках, що стало несподіванкою для них. Сили оборони працюють, – написав Коваленко.

Про успіхи українських військ в Курській області РФ написав і керівник Офісу президента України Андрій Єрмак.

– Курщина ‒ хороші новини, Росія отримує те, чого заслуговує, – написав Єрмак.

Втім наразі українські Сили оборони зберігають режим тиші щодо своїх дій у Курській області, оскільки це може поставити під загрозу життя військових.

Примітно, що російські провоєнні оглядачі, не знаючи, чого саме очікувати від дій українських Сил оборони, припускають, що цей удар має на меті відволікти сили противника, щоб потім українська армія завдала удару на іншому напрямку.

Покровський напрямок

Щодо Покровського напрямку, то тут, вказує Машовець, загальна картина не змінилась за виключенням однієї деталі.

– Південніше міста противник вперто атакує, намагаючись перерізати дорогу на Межову, – каже експерт.

Машовець додає, що російські війська також намагаються вклинення південніше міста. Атаки РФ відбуваються у чіткому напрямку на місто – на відрізку між Піщане та Даченське.

– Командування, як всього УВ “Центр”, так й зокрема двох “основних” його армій – 2 та 41 загальновійськових армій (ЗВА) активно вводять у бій додаткові сили й засоби, не особливо турбуючись про “вартість” цього чи подальший стан своїх резервів, – каже експерт.

Серед змін на Покровському напрямку, на які вказує Машовець, то тут російські війська, в рамках “допоміжних” дій 41 ЗВА, намагаються “додати ваги” атакуючим\штурмовим діям в районі селища Воздвиженка.

– Зокрема, протягом кількох перших днів нового року, передові підрозділи цих частин 41 ЗВА, не тільки успішно атакували наші передові позиції (зуміли захопити с.Воздвиженка), а почали збільшувати розмах своїх атакуючих дій по напрямках – Новоолександрівка – Зелене Поле та у бік Єлизаветівки, – вказує експерт.

Факти ICTV

На думку військового оглядача, ймовірно, армія РФ спробує вийти до дороги Покровськ – Костянтинівка в районі авторозв’язки, що розташована на схід від селища Малинівка.

– Чи перетворяться ці “допоміжні” дії в основні – цікаве питання… Як на мене, все буде залежати від того, чого противнику вдасться досягнути південніше міста. Якщо йому вдасться перерізати дорогу на Межову, а з півдня увірватися у саме місто Покровськ, то цілком можливо, що частина головних сил 41 ЗВА може бути переугрупована саме на цю ділянку, аби “синхронізувати” штурм самого міста, як з півдня, так й півночі та сходу, – вважає Машовець.

Втім наразі експерт називає головними зусиллями командування противника дії, що відбуваються південніше Покровська.

– Іншими словами, якби він (противник, – Ред.) мав можливість, то наступав би на місто одночасно, як з півдня, так й зі сходу та півночі значними силами (через Мирноград та Новоекономічне). Поки що, командування УВ “Центр”, очевидно просто нарощує свої зусилля виключно південніше міста, організувавши локальні атакуючі дії на правому фланзі 41 ЗВА, наскільки я розумію, в якості допоміжних дій, – каже Машовець.

Времівський напрямок

Як вказує військовий оглядач групи Інформаційний спротив Костянтин Машовець, командування угрупування військ РФ “Восток”, ймовірно, намагається форсувати наступ в бік Великої Новосілки, що є сусіднім населеним пунктом до Времівки на Донеччині.

– Передові підрозділи 127-ї мотострілецької дивізії противника… вперто рвуться до дороги Велика Новосілка – Успенівка намагаючись обійти вузол оборони ЗСУ в районі Нескучне – Времівка – Велика Новосілка із заходу, – вказує військовий оглядач.

За словами Машовця, протягом перших трьох-чотирьох діб 2025 року передові підрозділи РФ підійшли до вказаної дороги на відстань до 1-го км та, схоже, найближчим часом, спробують прорватися далі на північ, на проміжку між Времівкою та Новосілкою.

– Очевидно, дорога вже знаходиться під щільним вогневим контролем російських військ, – вказує він.

Втім наразі, продовжує Машовець, окремі підрозділи російських сил “поки не можуть увірватися безпосередньо у саму Велику Новосілку зі сходу та півдня”.

– Вони постійно атакують вздовж двох доріг Велика Новосілка – Шахтарське та Велика Новосілка – Золота Нива, але поки нічого суттєвого не добилися. Тому, ситуація на протилежному фланзі (між Времівкою та Великою Новосілкою), у цьому контексті, виглядає достатньо небезпечно, для всього району оборони ЗСУ у Великій Новосілці, – вказує експерт.

Разом із тим, найбільш небезпечними Машовець називає дії двох окремих бригад морської піхоти РФ в районі селищ Новий Комар та Роздольне. Експерт пояснює це тим, що противник на цій ділянці фронту перерізав обидві основні дороги, які ведуть від Великої Новосілки на північ.

– Наскільки я розумію, противник прагне не тільки “дозахопити” саме селище Новий Комар, але й прорватися далі, до річки Мокрі Яли західніше нього, на більш-менш широкому по фронту відтинку. Що, своєю чергою, дасть можливість противнику до краю ускладнити матеріально-технічне забезпечення (МТЗ) українських підрозділів, які обороняються в самій Великій Новосілці, – пише Машовець.

Військовий оглядач вказує, що подібні просування “даються противнику із дуже великими складнощами, а точніше, поки що – ніяк не вдаються”.

– Передові підрозділи російської морської піхоти вимушені вести вперті та виснажливі бої в самому селищі Новий Комар та навколо нього. Ба більше, українські передові підрозділи там, час від часу, навіть, контратакують. Таким чином, стає зрозумілим основний сенс задуму командування противника, щодо захоплення району Великої Новосілки – наступом по його флангах, або оточити українську тактичну групу у самому селищі, або під загрозою оточення примусити її відійти з нього у північно-західному напрямку, – вказує Машовець.

Паралельно експерт вказує, що командування угруповання військ РФ “Восток” явно витрачає свої резерви більш “економно”, на відміну від російського командування “Центр” на Покровському напрямку.

Цим, вважає Машовець, противник зберігає свої реальні можливості щодо організації та ведення наступальних дій.

Загалом, експерт називає “песимістичними” подальші перспективи утримання українськими захисниками Великої Новосілки.

Курахове

Військовий оглядач також стверджує, що українські Збройні сили протягом останніх діб, ймовірно, повністю відійшли з території Курахівської ТЕС, і таким чином, фактично завершили оборону селища Курахове.

Цю інформацію частково підтверджує і Генштаб ЗСУ, який вказує що бої на Курахівському напрямку тривають вже поблизу селища Дачне, що за Курахівською ТЕС.

– Наші передові підрозділи ще утримують с. Дачне, а також частину дороги на Бурштинове, але, найімовірніше, найближчими днями ЗСУ будуть змушені повністю відійти з території того, що ми називали “залишками” Курахівського плацдарму, – вказує він.

Машовець додає, що противник кількох підрозділів продовжує активно атакувати на північ від річки Вовча, зокрема в напрямках Шевченко – Андріївка, Солнцевка – Петропавлівка і Зоря – Слов’янка.

– І хоча він за цими напрямками має мінімальне просування після захоплення селища Шевченко, починаючи з 29 грудня минулого року. Втім ці дії, вочевидь, сковують більш-менш боєздатні сили і засоби українських військ на цьому напрямку, – вважає військовий оглядач.

Факти ICTV

Машовець звертає особливу увагу на оборону ЗСУ по річці Сухі Яли.

– По суті, ці частини і підрозділи, які зуміли утримати цей рубіж досі, особливо в районі селища Зеленівка, сприяли тому, що ЗСУ дістали можливість вийти з колишнього Кураховського виступу в організованому порядку, ведуть запеклі ар’єргардні бої (що дає змогу наносити противнику додаткові втрати) і, по суті, – наразі запобігли оточенню українських військ у цьому виступі, – вказує оглядач фронту.

На думку Машовця, важливим залишається питання щодо подальших дій двох армій – України та РФ – на цьому напрямку, оскільки росіяни, ймовірно, будуть намагатись підрозділи українських військ в оточення, якщо окупують українське селище Дачне.

Залишити відповідь