Пам’ятки Київщини: Будинок актора (Кенаса)

Події України

Пам’ятки Київщини

Будинок Актора

6 Лис, 18:00

Будинок актора (Кенаса) — це унікальний культурний центр, що знаходиться в столиці України, в місті Київ, де проходять вистави, концерти, літературні вечори, художні виставки та багато інших культурних заходів.

Будинок актора знаходиться в самому центрі Києва, зокрема на станції метро Золоті ворота.

Історія Будинку 

Акторський дім було засновано у 1948 році як культурно-просвітницький центр при Українському театральному товаристві, яке в 1987 році перетворилося на Спілку театральних діячів України (нині — Національна спілка театральних діячів України).

З 1981 року Акторський дім розташований у будівлі колишньої караїмської кенаси, зведеної в 1900 році за проєктом відомого архітектора Владислава Городецького. Її будівництво фінансували «тютюнові магнати» Соломон і Мойсей Когени.

Городецький, який також проєктував Миколаївський костел, Національний художній музей та «Будинок з химерами», надав споруді виразні риси східної азіатської архітектури, що відобразилось у плануванні та багатому декорі будівлі.

Мо­литов­ний караїмський бу­динок (інша назва Будинку Актора) — елегантна, хоча й трохи похмура, оформлена зовні у мавританському стилі з фантастичними скульптурними орнаментами та написами. Вікна й двері мають підковоподібну форму. Скульптурні роботи для кенаси виконував Еліа Сала, і вони не мали аналогів у Києві.

Після революції 1917 року кенаса була закрита, а з 1926 року будівлю використовували просвітницькі установи. У воєнні роки тут проводили римо-католицькі служби, згодом діяли ляльковий театр і кінотеатр. На жаль, в радянський період частина архітектурних деталей була втрачена.

Функціонування Будинку автора зараз

Нині будівля функціонує як затишний концертний зал на 200 місць: із вишуканою ліпниною, чудовою акустикою та камерною сценою. У Будинку актора також є фоє для виставок.

Тут проходять театральні вистави, концерти, презентації журналів і книг, творчі вечори, ювілеї, наукові конференції та художні виставки.

Можливості співпраці

Будинок актора пропонує простір для проведення різноманітних культурних заходів: творчих і ювілейних вечорів, вистав, бенефісів, експериментальних постановок, концертів, літературних читань, презентацій видань, наукових семінарів, лекцій, пресконференцій та інших подій.

Основні переваги — це розташування в центрі Києва, в одному з найвідоміших архітектурних об’єктів міста. Інформація про захід може бути розміщена на фасаді будівлі, що виходить на вулицю Ярославів Вал — одну з центральних вулиць столиці.

Для зручності гостей є гардероб, кавовий автомат, комфортні меблі у фоє, чисті вбиральні та зручний доступ до громадського транспорту.

Театрально-концертний зал Будинку актора підходить для проведення публічних заходів, зокрема він пропонує комфортні місця для 200 глядачів, камерну сцену, чудову акустику, стаціонарне звукове та світлове обладнання з можливістю підключення власної техніки, рояль Steinway & Sons, розсувну завісу, гримерку за сценою.

Фоє Будинку актора також функціонує як виставковий простір і включає: стіни з виставковими релінгами в пастельних тонах, висотою 3,2 м та довжиною 30 м (за винятком вікон і дверей), столики для фуршетів, зручні крісла, стільці та дивани, налаштоване фортепіано.

Як доїхати? 

Будинок актора знаходиться у центрі Києва за адресою вул. Ярославів Вал, 7. Щоб дістатися туди:

  • найзручніше доїхати на синій гілці  метро (лінія М2) до станції Золоті ворота. Вийшовши з метро, пройдіть приблизно 5-7 хвилин пішки вулицею Ярославів Вал у бік Львівської площі;
  • можна також скористатися тролейбусами або маршрутками, які йдуть до зупинки Львівська площа. Від зупинки буде всього кілька хвилин пішки до Будинку актора;
  • якщо ви їдете на автомобілі, врахуйте, що паркування в центральній частині Києва обмежена. Найкраще заздалегідь продумати місце для паркування або скористатися платними стоянками поруч із будівлею.

Зал розташований в будівлі колишньої караїмської кенаси, тож ви точно не пройдете повз, адже ця унікальна архітектурна споруда вабить своєю красою кожного, хто її побачить.

Читайте також: Памʼятки Київщини: Музей Миколи Пимоненка

Фото: Будинок Актора

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.

Залишити відповідь