Пам’ятки Київщини: Золоті ворота у Києві
Пам’ятки Київщини
15 Січ, 18:00
Золоті ворота в Києві — це одна з найвідоміших історичних пам’яток України та визначна архітектурна споруда доби Київської Русі. Кожен, хто приїжджає до столиці, беззаперечно мусить відвідати це місце. Ця культурна візитівка не просто Києва, а й усієї України, має вагоме історичне значення для нашої держави.
Історія
Золоті ворота були зведені у 1037 році за правління князя Ярослава Мудрого як частина оборонної системи Києва. Це були головні парадні ворота міста, через які в’їжджали найважливіші гості та делегації з інших країн. Ворота символізували міць та багатство Київської Русі, а також духовне піднесення, оскільки над брамою була збудована церква Благовіщення.
Назва «Золоті ворота» ймовірно походить від аналогічної назви воріт, що у Константинополі. Купол над брамою був позолочений, що підкреслювало велич споруди.
У XIII столітті, після монголо-татарської навали, Золоті ворота були сильно пошкоджені. Протягом кількох століть вони поступово руйнувалися і залишалися у вигляді руїн. Проте у 1832 році руїни були частково законсервовані, щоб зберегти все ж таки залишки споруди.
І вже у 1982 році, до святкування 1500-річчя Києва, Золоті ворота були відновлені у вигляді, що максимально нагадував їх первісний стан. Сучасна споруда є павільйоном-реконструкцією, який охоплює оригінальні залишки воріт.
Архітектура
Первісна споруда Золотих воріт складалася з масивної брами, яка була обкладена цеглою та каменем. Ворота мали своєрідну арку, над якою розташовувалася надбрамна церква — храм Благовіщення.
За реконструкціями, то висота воріт сягала близько 12 метрів. Це була грандіозна споруда для свого часу.
Загалом для спорудження воріт використовували техніку «opus mixtum», тобто чергування шарів цегли та каменю. Це робило конструкцію міцною та довговічною.
Вважається, що брама була облицьована полив’яними керамічними плитками, а позолочений купол храму був видимий здалеку, що створювало враження розкоші та величі.
Цікаві факти
Всередині реконструйованих Золотих воріт зараз знаходиться музей. Відвідувачі можуть побачити оригінальні фрагменти древньої кладки, а також дізнатися більше про історію Києва та Київської Русі.
У 1979 році залишки Золотих воріт були внесені до списку пам’яток архітектури національного значення, а вже в 2007 році пам’ятка була включена до списку «Семи чудес України».
Є й певні легенди, які пов’язані з цим місцем. Існує легенда, що золота брама слугувала як своєрідний «оберіг» Києва, і через неї нібито могли в’їхати лише друзі та союзники міста.
Також відомо, що князь Ярослав Мудрий особисто наглядав за будівництвом воріт і мріяв зробити Київ «другим Єрусалимом».
Окрім того, Церква Благовіщення над воротами символізувала захист Божої Матері над містом.
Як доїхати?
Золоті ворота знаходяться в центрі Києва за адресою: вулиця Володимирська, 40А. Це дуже зручна локація, до якої легко дістатися громадським транспортом або пішки.
Найзручніше скористатися метрополітеном. Вам потрібна станція метро «Золоті ворота» (зелена гілка). Вихід із метро практично веде до Золотих воріт.
Якщо ви перебуваєте в центрі Києва (наприклад, на Майдані Незалежності або Хрещатику), то до Золотих воріт можна дійти пішки. Від Майдану Незалежності йдіть вулицею Софійська до перетину з вул. Володимирською.
Читайте також: Пам’ятки Київщини: Музей «Становлення української нації»
Фото: з відкритих джерел
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.