Панама звернулася до ООН через погрози Трампа забрати канал
Північноамериканська країна Панама звернулася до ООН щодо заяв президента США Дональда Трампа, який у своїй інавгураційній промові сказав, що Америка забере назад Панамський канал. У листі Панами цитуються статті Статуту ООН, які забороняють державам-членам використовувати погрози та силу.
Про це пише The New York Times.
Звернення Панами до ООН
У понеділок Панама надіслала офіційного листа генсеку ООН Антоніу Гутеррішу та Раді Безпеки ООН.
Під час інавгураційної промови Дональд Трамп заявив про Панамський канал: Ми не віддавали його Китаю. Ми віддали його Панамі, і ми забираємо його назад.
У листі до ООН президент Панами Хосе Рауль Муліно написав, що від імені свого народу та країни повинен повністю відкинути слова, висловлені президентом Дональдом Трампом щодо Панами та каналу в його інавгураційній промові.
Муліно заявив, що кожен квадратний метр Панамського каналу і прилеглих до нього зон є частиною Панами, і так буде і надалі.
– Суверенітет і незалежність нашої країни не підлягають обговоренню… Діалог – це завжди спосіб прояснити моменти, не підриваючи наше право, повний суверенітет і право власності на наш канал, – додав Муліно.
У листі наведені дві статті Статуту ООН, які забороняють державам-членам організації використовувати погрози та силу проти територіальної цілісності або політичної незалежності. За припущеннями Панами, заяви пана Трампа порушують Статут ООН.
Водночас Панама не зверталася до Радбезу скликати засідання щодо цього питання, проте дипломати заявили, що якщо напруженість у відносинах між США і Панамою збережеться.
Сполучені Штати є одним з п’яти постійних членів Радбезу ООН, які мають право вето.
Панамський канал: що відомо
Канал побудували Сполучені Штати на початку 20 століття, але після тривалих переговорів наприкінці 1970-х років США погодилися передати контроль Панамі у 1999 році. У 2016 році розширили канал, щоб він міг пропускати більші судна.
Панамський канал – це водний шлях з Тихого океану до Карибського моря. На канал припадає 2,5% світової морської торгівлі, за рік через нього проходять до 14 тисяч вантажних суден.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Відомо, що компанія CK Hutchison Holdings із Гонконгу керує двома портами на входах у Панамський канал. Проте сам Китай не керує й не контролює канал, як це заявляв Трамп.