По 45 грн за долар: українцям вже сказали, до чого готуватися
Яким буде курс долара у 2025 році
Протягом 2024 року гривня поступово послаблювалася по відношенню до долара, неодноразово встановлюючи історичні рекорди. Що відбувалося з курсом валют цього року і чи дивуватиметься він у 2025-му, ділиться УНІАН у Телеграм.
Цього року щоденні коливання курсу валют були не надто значними, але плавно вели до знецінення гривні. Станом на 1 січня офіційний курс перебував на “круглій” позначці 38 гривень за одиницю американської валюти, а зараз він впритул наблизився до рівня 42 за долар (на 30 грудня НБУ встановив курс гривні до долара 41,94 грн/дол.). ). На готівковому ринку курс для населення вже перетнув цю психологічну позначку. Таким чином, з початку року українська валюта послабшала понад 10 відсотків.
Втім, такий рівень падіння гривні був очікуваним. Зокрема, наприкінці 2023 року чиновники заклали в проєкт бюджету-2024 курс у 42,1 грн/дол. до кінця року. Отже, прогноз цілком виправдався, хоча цей показник є розрахунковим, а не обов’язковим планом, як зазначають у самому Нацбанку.
У жовтні 2023 року Національний банк запровадив режим “керованої гнучкості” валютного курсу замість фіксованого курсу, який діяв із початку повномасштабної війни. Цей режим передбачає курсоутворення під впливом ринкових чинників, тобто, залежно від ситуації на валютному ринку. При цьому регулятор стежить за коливаннями та впливає на курс своїми інтервенціями (угодами з купівлі-продажу валюти), щоб не допустити значних відхилень курсу у бік зниження чи зростання.
“Як і прогнозувалося наприкінці 2023 року, на ринку відбувалася “м’яка” девальвація з поступовим зростанням валютних курсів. Водночас можна виділити пікові періоди: березень-квітень і травень. За ці три весняні місяці офіційний курс долара зробив ривок аж на 6 відсотків – курс зріс із 38,04 гривень (на 1 березня) до 40,45 гривні (станом на 1 червня)”, – каже Лісовий.
За його словами, щомісячні курсові зростання становили в середньому 0,8-1%. При цьому в січні та червні офіційний курс навіть дещо знижувався: на 0,45 грн (на 1 лютого) та на 0,05 грн (на 1 липня).
Експерт зазначив, що знаючи курси міжбанку, можна було безпомилково визначити амплітуду коливань на готівковому ринку.
“На 1 січня 2025 року курсові показники впритул наблизяться до раніше закладеного в бюджеті на поточний рік курсу в 42,1 грн. І, як результат року, зростання вартості американського долара може становити близько 10%”, – прогнозує банкір.
Протягом року і, зокрема, останніми місяцями долар неодноразово бив рекорди, досягаючи історичних максимумів подекуди щодня.
Проте регулятор зазначає, що достатній запас міжнародних резервів збережеться, незважаючи на значні інтервенції: міжнародна допомога дозволяє підтримувати золотовалютні резерви на достатньому рівні, незважаючи на збільшення попиту на валюту.
Так, у листопаді резерви зросли на 9,1% до 39,9 млрд доларів. І наступного року проблем з міжнародними надходженнями коштів не очікується, адже партнери запевнили Україну в отриманні необхідних сум за рахунок доходів від заморожених російських активів.
Судячи з прогнозів експертів та чиновників, повільне ослаблення гривні продовжиться і 2025 року. Однак, українцям обіцяють “плавну” девальвацію, яка не стане шоком для гаманців.
Так, у проекті бюджету на 2025 рік закладено курс на рівні 45 грн/дол. І якщо урядові очікування збудуться, то таке послаблення буде меншим від нинішнього. Адже з початку цього року долар зріс на 4 грн (з 38 до 42 грн/дол.), а 2025-го, за прогнозами, національна валюта може девальвувати на 3 грн або 7 відсотків.
Банкіри та аналітики згодні з таким прогнозом, наводячи цифри в межах від 45 до 47 гривень за долар на кінець 2025-го.
Голова департаменту макроекономічних досліджень групи ICU Віталій Ваврищук зазначає, що обіцяної зовнішніми партнерами фінансової допомоги на 2025 рік достатньо для того, щоб НБУ міг перекривати дефіцит валюти на міжбанківському валютному ринку. За його словами, регулятор вільно себе почуватиме на ринку і зможе контролювати обмінний курс.
На думку Ваврищука, за будь-яких обставин ослаблення гривні до долара більш ніж на 10-12% протягом 2025 року можна повністю виключити.
“Ми бачимо курс на рівні 45,7 гривні за долар наприкінці наступного року”, – резюмує аналітик.
За прогнозами уряду та аналітиків, 2025 рік в економічному плані буде схожий на рік, що минає: скромне зростання ВВП, помірне знецінення гривні і, на щастя, довгоочікуване уповільнення інфляції. Економіка вистояла цього року і має всі шанси триматись на плаву.