По-перше, не панікувати: Голубовська розповіла про спалах метапневмовірусу
Інфекціоніст Ольга Голубовська на своїй сторінці у Facebook дала вичерпну інформацію про спалах метапневмовірусу. Експертка пояснила, що це за інфекція, як відбувається зараження і як ефективно захистити себе та близьких від цього захворювання.
Що таке метапневмовірус
– Метапневмовірус людини (HMPV) може спричиняти захворювання верхніх і нижніх дихальних шляхів у людей будь-якого віку, особливо серед маленьких дітей, літніх людей і людей з ослабленою імунною системою, – зазначає Голубовська.
За її словами, антитіла класу IgG проти HMPV були виявлені у 100% осіб із повторним зараженням 100%.
Наразі, за даними ЦГЗ, в Україні з початку сезону зареєстровано 13 офіційно підтверджених випадків зараження метапневмовірусом. Але реально їх більше, каже Голубовська.
Зараження, симптоми, інкубаційний період
Зараження відбувається повітряно-крапельним шляхом, епізоди можуть повторюватися протягом життя. Захворювання частіше протікає в легкій формі (нежить, кашель), але може бути важким із розвитком дихальної недостатності, що швидко прогресує. Останній варіант раніше спостерігався у пацієнтів з ослабленим імунітетом.
Орієнтовний інкубаційний період – від 3 до 6 днів, а середня тривалість захворювання може змінюватись залежно від тяжкості, в середньому 7-10 днів. HMPV найактивніший у помірному кліматі протягом пізньої зими та весни.
Щодо лікування, то стосовно важких хворих застосовують інгаляційний рибавірин.
– В Україні така форма рибавірину не зареєстрована, а таблетована навряд чи буде ефективною, спираючись на наш досвід, – каже експерт.
Що робити
По-перше, не панікувати. Фактор часу – вирішальний для тактики ведення хворих. При виникненні респіраторного захворювання, особливо в груп ризику, бажано його підтвердити.
Серед усіх ГРВІ найнебезпечнішими були грип та Covid-19, зараз до тестування потрібно додавати й метапневмовірус. Якщо ви захворіли – вимірюйте сатурацію крові пульсоксиметром.
По-друге, звичайна профілактика інфекції полягає в уникненні/зменшенні ризиків повітряно-краплинної передачі: обмежте контакти з хворими на респіраторні захворювання, особливо груп ризику, мийте руки, провітрюйте приміщення, робіть вологе прибирання.
По-третє – загальна рекомендація. Слідкуйте за своїм здоров’ям, своєчасно діагностуйте патологію, приймайте вітаміни, особливо D (за призначенням лікаря).
– Прохання до лікарів – не зволікайте з госпіталізацією, якщо хворий щодня прогресує. Пам’ятайте, що тяжкість перебігу оцінюють не тільки і не стільки за показниками температури, як за загальним станом хворого, особливо в груп ризику, – зазначає Голубовська.
За її словами, вважається, що інфекції в поєднанні з іншими вірусами або бактеріями можуть бути тригером тяжкого перебігу захворювання, тому застосування емпіричної противірусної терапії препаратами широкого спектра дії може бути обґрунтованим.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Джерело: Ольга Голубовська