Подовжити життя і захиститися від хвороб: чому для людей 60+ так важлива вакцинація
Експерти Центру громадського здоров’я МОЗ України пояснили, чому так важливо вакцинуватися в похилому віці.
– Вакцини для дорослих мають значний потенціал для сприяння здоровому старінню і є ключовим інструментом для поліпшення здоров’я та соціально-економічного добробуту старіючого населення, – зазначила директорка альянсу вакцин Gavi Аурелія Нгуєн.
Коли настає похилий вік
За класифікацією ВООЗ до категорії літніх людей належать особи, старші за 60 років.
В Україні літніми громадянами визнаються особи, які досягли пенсійного віку, а також особи, яким до досягнення пенсійного віку залишилося не більше ніж півтора року. Тобто люди від 58 років шести місяців.
Чому вакцинація важлива
За словами експертів, у процесі старіння погіршується адаптація організму до ендогенного та екзогенного стресу, що призводить до підвищеної вразливості перед інфекційними захворюваннями.
Інфекції у літніх людей часто мають нетипові клінічні симптоми, які затримують діагностику та ускладнюють лікування.
Інфекційні захворювання є однією з найпоширеніших причин смерті літніх людей – понад 33% – особливо за наявності супутніх захворювань.
Щеплення для літніх
У ЦГЗ розповіли, які щеплення необхідно отримати літнім людям:
дифтерія та правець. Люди старшої вікової категорії повинні проходити ревакцинацію проти дифтерії та правця раз на десять років із моменту останнього щеплення проти цих хвороб;
Covid-19. У невакцинованих літніх людей вищий ризик тяжкого перебігу інфекції, який може призвести до госпіталізації. Найбільшу кількість летальних випадків серед хворих на коронавірус становлять літні люди. Водночас серед вакцинованих проти Covid-19 людей старше 65 років ризик госпіталізації внаслідок хвороби знижується на 94%;
грип. Грип у літніх людей без вакцинації може протікати у важкій формі та призвести до таких ускладнень як пневмонія (запалення легенів) або смерть. Ризик виникнення ускладнень вищий, якщо літня людина має хронічне захворювання: цукровий діабет, бронхіальна астма, серцево-судинні захворювання.
У ЦГЗ нагадали, що проти грипу можна вакцинуватися самому або подарувати захист рідним, придбавши вакцину в аптечних пунктах, або звернувшись до закладу охорони здоров’я, де надається послуга з вакцинації.