Польща готова допомогти Україні, якщо Словаччина відключить електроенергію через газовий конфлікт

Події України
Фото: Unsplash

Польща готова збільшити експорт електроенергії в Україну, якщо прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо виконає свою погрозу припинити резервне постачання електроенергії в українську державу.

Про це пише Bloomberg із посиланням на високопоставленого польського чиновника.

Польща допоможе Україні, якщо Словаччина вимкне електроенергію

Видання вказує, що уряд Польщі готовий збільшити внутрішнє виробництво електроенергії, щоб компенсувати будь-який дисбаланс, який може виникнути в українській енергосистемі в разі такого кроку Словаччини, сказав виданню чиновник, який побажав залишитися неназваним, оскільки переговори щодо цієї теми є приватними.

Запевнення Варшави з’явилися на тлі розвитку суперечки щодо майбутнього транзиту газу через Україну. Прем’єр Фіцо виступив з погрозою два дні тому, коли заявив, що Словаччина припинить постачання електроенергії, яка вкрай необхідна Україні під час відключень в мережі, якщо це буде необхідно.

Майже через три роки після повномасштабного вторгнення Росії в Україну Братислава все ще покладається на дешевий російський газ від ПАТ Газпром, що підриває зусилля Європейського Союзу, спрямовані на зменшення залежності від енергоносіїв Росії.

Потоки російського газу через Україну до Європи мають припинитися 31 грудня, коли закінчується термін дії нинішньої угоди.

Хоча президент України Володимир Зеленський неодноразово заявляв, що з січня не дозволить транзиту газу, який приносить вигоду військовій машині Кремля, він дав зрозуміти, що буде відкритий для транспортування палива з інших країн, окрім Росії, якщо Європейська комісія звернеться з відповідним проханням.

Єврокомісія, яка до війни допомагала укладати транзитні угоди між Києвом і Москвою, не бере участі в переговорах. Натомість вона підкреслює, що альтернативні джерела доступні, і що рівень зберігання газу в регіоні є високим.

Хоча ЄС має на меті поступово відмовитися від постачання викопного палива з Росії до 2027 року, газ не є частиною санкцій, які політичний блок запровадив проти Москви після вторгнення в лютому 2022 року. Це означає, що компаніям все ще дозволено укладати контракти і продовжувати імпорт, якщо ці угоди відповідають чинному законодавству ЄС.

Енергетичні аналітики зазначають, що навіть якщо буде досягнута угода про продовження транзиту через Україну, вона буде лише тимчасовою, оскільки Єврокомісія готує дорожню карту щодо припинення імпорту енергоносіїв з Росії. Ця стратегія має бути оприлюднена в лютому.

З березня Росія посилила ракетні та безпілотні атаки на енергетичну інфраструктуру України, знищивши близько половини її енергогенеруючих потужностей і спричинивши відключення електроенергії по всій країні. Сьогодні українська енергомережа частково залежить від імпорту, в тому числі зі Словаччини.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Своєю чергою Словаччина продовжує отримувати російську нафту через нафтопровід Дружба, що йде транзитом через Україну. Київ може припинити ці поставки у відповідь, якщо Словаччина припинить експорт електроенергії, повідомило в суботу джерело, знайоме з ситуацією, пише Bloomberg.

Залишити відповідь