Польський інститут нацпам’яті відкинув український варіант вирішення історичної суперечки

Політика, Світ

Польський інститут національної пам’яті заявив, що приватні звернення поляків до України щодо ексгумації загиблих під час подій Волинської трагедії неможливі без участі офіційних польських установ. Зокрема цього самого Інституту.

Як повідомляє «Європейська правда», про це йдеться у листі, який Інститут надіслав громадянці Польщі Кароліні Романовській – очільниці Товариства польсько-українського примирення, котра однією з перших подала запит до України щодо пошуку тіл своїх родичів та повідомила Інститут про нього.

В Інституті зазначили, що саме він як польська установа уповноважений діяти від польської сторони у питаннях захисту поховань тощо, і офіційні запити польської сторони на пошукові та ексгумаційні роботи мають здійснюватися або Інститутом, або за його участі «згідно з чітко визначеними процедурами, передбаченими законодавством України».

«Заява, подана будь-якою польською приватною юридичною особою безпосередньо до українських органів влади чи державних установ, може розглядатися лише як заклик, а не як офіційний запит. Слід мати на увазі, що ані президент України, ані Український інститут національної пам’яті не є органами, до компетенції яких можна віднести розгляд клопотань про проведення пошукових, археологічних чи ексгумаційних робіт. З цього приводу існує сувора адміністративна процедура, яку має ініціювати уповноважена польська установа.

Подача заявки неуповноваженою організацією до невідповідних інстанцій без передбаченої законом форми, на жаль, прирікає цю важливу ініціативу на провал. Крім того, це буде аргументом для української сторони, що польські заявки подаються без відповідної процедури. У такому важливому для поляків питанні всі дії мають бути особливо скоординованими», – йдеться у листі Інституту.У ньому також стверджують, що український Інститут національної пам’яті не має повноважень ухвалювати рішення щодо пошуково-ексгумаційних робіт.

«Польський інститут національної пам’яті чітко натякає, що наші зусилля не мають шансів на успіх без їхньої підтримки. Але чи справді не має значення той прогрес, якого ми досягли, якщо Інститут не був до цього залучений? Фундація WiD два роки тому отримала згоду на пошукові роботи, не залучаючи Інститут нацпам’яті», – прокоментували у Товаристві польсько-українського примирення.

Раніше голова Українського інституту національної памʼяті Антон Дробович дав зрозуміти, що УІНП готовий йти назустріч польським громадянам, які будуть звертатися з цього питання, оскільки «офіційні міжінституційні механізми щодо розв’язання проблемних питань з польською стороною в питаннях відновлення та збереження місць пам’яті вже тривалий час не діють».

Нагадаємо, міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш вважає, що офіційна Варшава у майбутньому не повинна схвалювати членство України в Європейському союзі доти, доки не буде вирішено питання щодо Волинської трагедії 1943 року.

Президент Польщі Анджей Дуда заявив, що спроби блокувати вступ України до Європейського Союзу грають на руку політиці путіна. Про це він заявив, коментуючи заяву міністра оборони Польщі Владислава Косіняка-Камиша про те, що Україна не може вступити в ЄС без вирішення Волинського питання.

Увесь інсайд та актуальна інформація на нашому Телеграм-каналі, а також бонуси та швидкі новини.

Залишити відповідь