Попит на сонячні панелі в Україні виріс у понад 700 разів: як не спустити гроші на вітер?
Ексклюзив
21 Лис, 09:00
За останні два роки ринок сонячних електростанцій для дому в Україні пережив бум. Війна та енергетична криза змусили українців шукати альтернативні джерела енергії для своїх осель та роботи бізнесу. «Київщина 24/7» дослідила ціни на сонячні панелі, як правильно вкласти в них кошти, а також які програми з енергозбереження нині пропонує держава.
Уперше київська багатоповерхівка почала генерувати електроенергію для власних потреб на вулиці Шептицького. Тут ОСББ на даху багатоповерхівки встановило 72 сонячні панелі. У першому в Києві енергонезалежному будинку в разі тотального блекауту електроенергії вистачить на 25-28 годин.
Для цього знадобилася дахова СЕС з потужністю 30 кВт, інвертор на 24 кВт та акумуляторна батарея забезпечують 16-поверхівку електроенергією для освітлення місць загального користування, насосів для водопостачання та опалення, а також пасажирський ліфт. На квартири ця електроенергія не поширюється.
Проєкт, обладнання і монтаж обійшлися у 3,1 млн грн. Зробити 16-поверхівку повністю автономною, включно з квартирами – дорожче, каже голова ОСББ Станіслав Донцов: «Це десятки мільйонів гривень, а окупність – років 30».
Своєю чергою, у Броварах зараз оснащують сонячними панелями підприємства критичної інфраструктури. За програмою ЕСКО-договорів відсьогодні на одному з об’єктів критичної інфраструктури КП «Броваритепловодоенергія» запрацювали сонячні панелі загальною потужністю 150 кВТ. Про це повідомив Броварський міський голова Ігор Сапожко.
Дане обладнання обслуговуватиме саме цей об’єкт, забезпечуючи електроенергією не тільки під час можливого відключення від стаціонарного живлення, але й при наявності накопичувальної потужності постійно. Наразі проводяться роботи з монтажу аналогічного обладнання, але вже більшої потужності, ще на одному з об’єктів «Тепломережі».
Кількість пропозицій сонячних панелей зросла у 410 разів
В OLX дослідили, як змінилися попит і ціни на ключові пристрої для сонячних електростанцій з 2021 по 2024 рік.
Починаючи з 2021 року кількість пропозицій сонячних панелей на платформі OLX зросла у 410 разів: з 9 оголошень до 3690 у 2024 році. Величина попиту сягнула від 38 відгуків у 2021 році до 29 тисяч у 2024 – збільшення відбулось у понад 700 разів.
Цікаві зміни відбувались щодо вартостей на сонячній панелі: у 2021 їх медіанна вартість становила – 1990 грн, у 2022 ціна зросла втричі до 6000 гривень. Ще за рік, у 2023, на платформі зафіксували медіану вартість сонячних панелей – 2 899 гривень, зараз їх ціна становить – 3 000 гривень.
На інвертори для сонячних електростанцій попит також зростав стабільно. У 2021 році відгуків на оголошення було 22 тисячі, а до 2024 року цей показник збільшився до 823 тисяч, що демонструє ріст на 3516%. Кількість оголошень на платформі збільшилася з 1000 у 2021 році до 77 тисяч у 2024. При цьому медіанна ціна на інвертори, на відміну від панелей, дещо знизилася: з 2 799 грн у 2022 році до 2 100 грн у 2024.
Акумулятори для сонячних станцій також мали різну динаміку змін залежно від типу. Літій-іонні акумулятори показали значне зростання попиту: з 6 відгуків у 2021 році до понад 100 тисяч у 2024. Кількість оголошень зросла з 3 одиниць до 14 тисяч. Ціни на них коливались: у 2021 році медіанна ціна становила 5 640 грн, у 2022 вона стрибнула до 24 999 грн, після чого у 2024 році знизилася до 15 тисяч гривень.
Літій-полімерні акумулятори також показали подібну тенденцію зростання. У 2021 році було лише 1 відгук, а у 2024 – вже 901. Кількість оголошень за цей час виросла з 3 до 1357. Медіанна вартість зросла з 3000 грн у 2021 до 17 500 у 2024, найвища ціна була зафіксована у 2022 році – 20 тис. грн.
Особливої уваги заслуговують літій-залізо-фосфатні акумулятори, попит на які також різко зріс: з 316 відгуків у 2021 році до майже 300 тисяч у 2024. Хоча медіанна ціна цих акумуляторів трохи знизилась на 12% з 2021 року і нині становить 25 551 грн.
«Збільшення кількості пропозицій та відгуків на товари для сонячних електростанцій свідчить про формування протягом останніх років ринку альтернативних джерел енергії. З аналітики вище можемо побачити, як після початкового стрибка цін у 2022 році, ринок поступово стабілізується, пропонуючи більш доступні варіанти товарів», – вважають в OLX.
Експерти підкреслили, що українці активно інвестують у незалежні джерела енергії. Сонячні панелі, інвертори й акумулятори стали основними елементами домашніх електростанцій, тому можна очікувати подальшого зростання попиту й пропозиції на ці товари в Україні.
Що пропонує держава?
«$8-10 тисяч коштує повна енергонезалежність приватного будинку», – розповів Станіслав Ігнатьєв, голова Ради Української Асоціації поновлюваної енергетики.
За його словами, зараз є державні кредити під 0% на 5 років, завдяки яким цей процес стає доступнішим для українців.
Дійсно держава нині пропонує підтримку для встановлення сонячних панелей та накопичувачів енергії для домівок, ОСББ та бізнесу. Програми державної підтримки зібрано на порталі ЕнергоСвідомі.
Якщо долучитися до програми з енергозбереження, то можна отримати:
– Сонячні панелі, накопичувачі та інші відновлювані джерела енергії для домогосподарств, ОСББ та ЖБК.
– Фінансування для закупівлі та монтажу обладнання.
– Власну енергосистему, захищену від аварій та перебоїв електропостачання.
– Зменшення рахунків за електроенергію.
Хто може скористатися:
– Домогосподарства: кредит до 480 тис. грн під 0%.
– ОСББ та ЖБК: до 2 млн грн на сонячні станції.
– Бізнес: кредити до 150 млн грн під 5-7-9%.
Як правильно вибрати сонячні панелі?
За даними компанії Vinur, установка фотоелектричних панелей вимагає певних інвестицій, причому необхідно розуміти, що вони окупляться мінімум через 5-10 років. Перед тим, як вибрати сонячні панелі, слід розібратися, як вони влаштовані та за яким принципом працюють.
Стандартне фотоелектричне встановлення складається з декількох елементів:
- сонячні панелі із системою кріплення, що розміщуються на даху або землі на спеціальних опорних конструкціях;
- інвертор, який перетворює постійну напругу, одержуване фотоелементами, змінну напругу 220В/50Гц, використовуване електроприладами;
- стабілізатор напруги;
- проведення;
- акумуляторні батареї (у разі автономних установок);
- електролічильник;
- контролер заряду.
Фотоелектричні панелі виготовляються за різними технологіями. Їх окремі типи розрізняються за своїми властивостями та продуктивності. При виборі варто враховувати, яких ефектів ви хочете досягти. Найчастіше використовуються такі види панелей:
- Монокристалічні.
Виготовлені з одного міцного чорного кристала кремнію. Процес їх виробництва складний, що виливається у високу ціну. Проте вони дуже ефективні – до 22% сонячної енергії перетворять на електрику. Завдяки цьому ідеально підходять за обмеженої площі для монтажу.
- Полікристалічні.
У цьому випадку панель складається не з одного, а з безлічі кристалів кремнію. Така структура трохи знижує ККД панелей (до 16-18%), але сама панель дешевша і ефективно працює навіть при слабкому сонячному світлі. Завдяки цьому, її можна успішно використовувати цілий рік у нашому кліматі.
Як вибрати сонячні батареї за параметрами?
У компанії Vinur зазначають, що найбільш важливими параметрами сонячних панелей, які слід враховувати, є потужність, ефективність та толерантна потужність. Перша характеристика визначає, скільки електроенергії може зробити дана панель.
Вона не є вирішальним фактором, тому що ми точно не знаємо, яку потужність отримаємо реально в конкретних умовах після установки. Це значення може змінюватись залежно від погодних умов. Толерантна потужність набагато важливіша, вона показує, наскільки вироблення електроенергії може відрізнятись від проведеної в тестових умовах.
Ефективність пов’язана із двома описаними параметрами. Вона показує, як продуктивно сонячна панель перетворює сонячну енергію. Простими словами – скільки сонячної енергії, що подається, буде перетворено на електроенергію. Це значення слід враховувати, якщо ми живемо не в дуже сонячних місцях.
Вивчіть гарантії виробників
Фахівці рекомендують перед тим як вибрати сонячні батареї для дому, вивчити гарантії виробників. Зазвичай компанії видають два гарантійні талони. Перший – це стандартна гарантія на товар, що зазвичай видається на 10-15 років. Чим довше цей період, тим якіснішими і довговічнішими є компоненти сонячної електростанції.
Більш важливою є гарантія підтримки ефективності або рівня потужності. Дана гарантія може становити і 25 років, але необхідно розуміти, що потужність панелей у цей період поступово знижуватиметься.
Через певний проміжок часу вона знижується до 80% від початкової потужності. Після першого року використання допускається зниження на 3%. Великі втрати потужності можуть свідчити, що сонячна панель просто неякісна.
«Пам’ятайте, що найпоширеніші несправності фотоелектричних панелей відбуваються внаслідок неправильної установки. Це не лише величезні фінансові втрати, а й потенційна загроза життю. Тому варто приділити час пошуку фахівців, які мають необхідний досвід та знання», – вважають у Vinur.
Авторка: Наталя Толуб
Фото: Фріпік
Читайте також: Велике відновлення: які економічні фактори стримують відбудову України?