Президент Чехії видав 40 дозволів на участь у війні на боці України у 2024 році
У 2024 році президент Чехії Петр Павел надав 40 офіційних дозволів на участь у повномасштабній війні на боці України. Натомість відхиливши 74 заяви з проханням на участь у бойових діях в Україні.
Про це інформує iRozhlas.
Торік у Чехії видали 40 дозволів на участь у війні в Україні
Президент Петр Павел дозволив сорока особам взяти участь у бойових діях в Україні у 2024 році, що вдвічі більше, ніж у попередньому році.
Близько третини торішніх заявок, загалом 114, отримали позитивне рішення.
Найчастішими причинами відмови були негативні висновки Міністерства оборони, Міністерства внутрішніх справ або Міністерства закордонних справ. Президент також надав дозвіл трьом жінкам.
Як і в перший рік президентської каденції, за дозволом захищати Україну від російських військ у 2024 році звернулися десятки людей. Загалом президент розглянув 114 заяв, три з яких надійшли від жінок.
– Минулого року міністр оборони передав президенту Республіки для прийняття рішення 114 заяв від 109 заявників. П’ятеро осіб подали заяви повторно, – розповів iRozhlas Філіп Платош, прессекретар Офісу президента.
Оскільки служба в іноземних Збройних силах для чехів в іншому випадку заборонена законом, отримання такого дозволу є єдиною можливістю для тих, хто хоче легально допомагати Україні у боротьбі з російськими загарбниками.
Причин для відмови у задоволенні заяви може бути кілька. Міністерство оборони може не дати рекомендацію тим, хто є колишнім військовослужбовцем – вони залишаються в так званому резерві. Або тим, хто в минулому пройшов основну військову службу.
Після консультацій з Міністерством закордонних справ та Міністерством внутрішніх справ Міноборони направляє відібрані кандидатури на затвердження президенту.
Як розповів прессекретар Платош, за час свого перебування на посаді президент Петр Павел відхилив загалом 121 заяву, оскільки хоча б одне з міністерств надало негативний висновок.
– Загалом ми оцінюємо заяви з огляду на кримінальне право, наприклад, чи йдеться про осіб, які притягалися до кримінальної відповідальності, були засуджені тощо. Або з огляду на службову діяльність, тобто чи є вони співробітниками силових структур. У таких випадках ми не рекомендуємо давати згоду, – заявив раніше речник Міністерства внутрішніх справ Ондржей Кратошка.
Наприклад, дозвіл можуть отримати ті, хто має подвійне громадянство, або ті, хто хотів би служити в одній з армій Організації Північноатлантичного договору.
– Наразі президент Петр Павел отримав заяви на отримання дозволу на службу в Збройних силах України від 181 чеського громадянина. Загалом він задовольнив шістдесят заяв, отримавши схвальні висновки від усіх трьох міністерств, – розповів речник президента.
Зазначається, що інтерес чехів до участі у збройному захисті України зріс. Від початку війни, майже три роки тому, було отримано 667 заявок. Більшість з них – 477 – все ще на ім’я колишнього президента Мілоша Земана. 132 особи отримали від нього необхідний дозвіл.
Зазначимо, що Чехія вимагає притягнути до відповідальності Росію за атаку на Київ у Новий рік.
У перший день 2025 року російські окупанти атакували мешканців Києва. Міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський заявив про необхідність притягнути до відповідальності агресора.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Джерело: iRozhlas