Про що свідчать заяви Трампа про Україну та Путіна – пояснення політолога

Події України
Фото: Getty Images

Обраний президент США Дональд Трамп заявив про організацію зустрічі з російським диктатором Володимиром Путіним, хоча залишається невідомим, коли такий саміт двох правителів може відбутись.

Втім іншим питанням залишається те, чи цікаво буде Путіну домовлятись про завершення російсько-української війни, або ж він забажає чогось іншого від Трампа.

Що означає заява наступного американського президента про організацію зустрічі із очільником Кремля та чи має Трамп якісь важелі впливу на Путіна – Фактам ICTV розповів політолог Володимир Фесенко.

Що сказав Трамп про зустріч із Путіним

Нагадаємо, напередодні Дональд Трамп заявив, що президент Путіна має бажання з ним поговорити, коли ж сам американський лідер вже спілкувався з багатьма прем’єрами та президентами, але не з Путіним.

— Він хоче зустрітися. І ми її організуємо (зустріч, – Ред.), – сказав обраний президент США.

Примітно, що у минулому американські медіа писали про те, що між Путіним та Трампом відбулась телефонна розмова. Втім якщо у Кремлі цю розмову відкидають повністю, то Трамп намагається бути більш обережним у відповіді на питання, чи розмовляв він із Путіним після перемоги на виборах. Зазвичай наступний очільник Білого дому уникає відповіді на це питання.

У МЗС України після заяв Трампа про організацію зустрічі між двома лідерами заявили, що республіканець і раніше вже казав про плани щодо зустрічі із президентом Росії, тому для Києва це не новина.

За словами речника МЗС, основною позицією України є завершення війни, і Трамп також на це рішуче налаштований. У Києві також нагадали, що планують зустріч між Зеленським та Трампом після інавгурації останнього.

Що означатиме зустріч Трампа та Путіна

На думку Фесенка, не слід очікувати, що зустріч між двома лідерами відбудеться найближчим часом. Політолог нагадав, що у Кремлі раніше вказували, що слід дочекатись інавгурації Трампа, що зустріч між двома лідерами відбулась.

– Але для зустрічі треба узгодити час і місце. З місцем може бути непросто, тому що це має бути нейтральний майданчик. Але цю проблему можна віришити. А от з часом складніше: якщо зустріч організовувати вже у найближчий, скажімо, місяць, то це зустріч на початку переговорного процесу (щодо завершення війни, – Ред.). Вона може ініціювати переговори, але переговори можуть закінчитись нічим, – пояснює політолог.

За словами Фесенка, такий результат не потрібен наступній адміністрації, яка очолить Білий дім вже 20 січня.

– Що це дасть Трампу? Нічого не дасть. У Трампа вже є негативний досвід зустрічі з Путіним, коли він був президентом. Було декілька зустрічей, деякі були багатогодинні, деякі були такі втаємничені, навіть без прикладача американського, що викликало підозри великі. Але вони не дали жодного результату, – нагадав політолог.

Експерт звертає увагу навіть на слова на майбутнього президента США Трампа, а на його радника Кіта Келлога, який нещодавно заявив про наміри завершити війну за перші 100 днів президентства республіканця.

– Кіт Келог обмовився про 100 днів, що Трамп хоче завершити війну протягом 100 днів… І схоже, у Трампа є плани отримати якісь результати за перші 100 днів. І одним з результатів має бути завершення війни в Україні. Вдасться чи не вдасться – інша річ. Як мінімум, вони розпочнуть переговори в ці перші 100 днів. Але якщо з точки зору зустрічі з Путіним, то більш логічний сценарій – зустрітися, коли вже будуть домовленості певні про пропинення вогню, – вважає Фесенко.

Разом із тим, продовжує політолог, у російського диктатора є власний намір зустрітись із Дональдом Трампом.

І за логікою Трампа та Путіна, той, хто перший публічно ініціює діалог, мав би першим висувати пропозиції щодо завершення війни.

Втім на думку Фесенка, Путіну цікавіше обговорити із наступним президентом США “розподіл світу”, а не завершення російсько-української війни.

– Путіна цікавлять не розмови про Україну чи завершення війни. Це Трампа це питання важливе, а для Путіна – другорядне. Про Україну, за думкою Путіна, само собою треба домовитися, але на російських умовах. Путіну цікавіше провести переговори із Трампом про розподіл світу, щоб домовитися, де сфера впливу США, а де Росії, – каже Фесенко.

За такою логікою, Путін може дати “зелене світло” Трампу щодо питання Гренландії та Канади, претензії на які висував наступний президент США. Своєю чергою Трамп може “залишити” Путіну Україну та країни Східної Європи.

Також Путіну цікаво, вважає політолог Фесенко, домовитись з США про договір з обмеження стратегічних наступальних озброєнь. Цей діалог вже розпочинався за першої каденції Трампа, але сторони так і не досягли згоди.

– Є договір про ракети середньої дальності. Коли Путін казав про Орешнік, він же там спеціально акцентував увагу про те, що США свого часу вийшли з договору про ракети середньої дальності. Путіна це дуже хвилює, бо коли американські ракети в Румунії стоять, вони до Москви долетять швидше, ніж якийсь Орешнік до США, – каже Фесенко.

На думку політолога, зустріч між Путіним та Трампом може відбутись навесні, коли для обох лідерів будуть важливі дати: 100 днів президентства республіканця припаде на кінець квітня 2025 року, коли ж на початку травня для Путіна існуватиме сакральна дата – 9 травня.

– Але це не гарантує, що вони домовляться, тому що протиріччя по Україні дуже серйозні. Швидко не вийде. І я думаю, що як будуть розвиватися переговори по Україні, це залежатиме не від того, коли буде зустріч Трампа і Путіна. Це окрема тема, вона паралельна. А от коли розпочнуться реальні переговори, то відповідь на це питання ми отримаємо наприкінці січня – початку лютого, – каже Фесенко.

Разом із тим, резюмує політолог, сьогодні ані у Дональда Трампа, ані у Володимира Путіна, немає суттєвих важелів впливу один на одного, які б могли радикально змінити ситуацію.

Паралельно із тим низка заяв Трампа, зроблених напередодні, чітко вказують, що в обраного президента США немає жодного плану щодо завершення російсько-української війни.

– Все, що відбувається зараз — і відкладений візит Кіта Келлога, і заяви Келлога про 100 днів, і заяви Трампа про шість місяців — все це підтверджує, що у Трампа немає готового і чіткого плану, жодної стратегії щодо завершення війни немає. Трамп може тиснути посиленням постачання зброї для України, але чи піде він на це ми не знаємо. Це буде теж більш зрозуміло після 20 січня, чи ініціює Трамп якісь законопроєкти, які б могли надати допомогу Україні, – каже політолог.

Альтернативним варіантом тиску на Путіна є регуляція Сполученими Штатами цін на нафту, що може суттєво вплинути на російську економіку.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Не менш важливим є й те, вважає Фесенко, чи зможе Україна самостійно зупинити наступ російських військ на Сході та чи подолає ті організаційні проблеми в армії, які сьогодні стають все чіткіше. У таких питаннях, вважає політолог, сподіватись на Трампа було б наївним.

Залишити відповідь