Припинення транзиту газу: економіст розповів про збитки для Росії

Події України
Фото: Depositphotos

З 1 січня 2025 року Україна зупинила транзит російського газу через свою територію до країн ЄС та невизнаного Придністров’я.  

Факти ICTV дізнавалися, скільки втратить Росія через припинення транзиту газу територією України. Про це ми поговорили з керівником Економічного дискусійного клубу, економістом Олегом Пендзиним. 

Припинення транзиту газу: які збитки для Росії 

Через припинення транзиту Росія втратить $6 млрд щорічного доходу від продажу газу. Економіст зазначає, що у 2024 році через територію України протранзитувало 15 млрд м³, хоча мало б – 35 млрд м³, відповідно до угоди. Україна за цей транзит отримала $800 млн, але мала отримати більше. 

На думку економіста, через припинення транзиту газу нашою територією у Росії залишився єдиний газопровід, який може транспортувати газ до Європи. Він іде через Туреччину, Балкани і доходить до Угорщини. Максимальна пропускна спроможність цього газопроводу – 30 млрд м³, хоча реально він транспортує десь 20 млрд м³. І навряд можна збільшити його пропускну спроможність, адже технологічно він завантажений майже на 100%.  

За словами експерта, це призведе до того, що замість наявних 8% європейського ринку газу, що постачає Росія, залишиться лише 5%. Станом на 2022 рік Росія мала 37% європейського ринку газу. 

– Треба також розуміти, що якщо Росія вже пішла з європейського ринку газу, то вона, мабуть, на нього вже ніколи не повернеться. Технологічно це зробити надзвичайно важко, адже це дуже високі видатки, – вважає експерт. 

Припинення транзиту газу: наслідки для України 

30 грудня 2024 року НКРЕКП ухвалила нові тарифи на послуги транспортування природного газу для ТОВ Оператор ГТС України (ОГТСУ), вони розраховані для точок входу та виходу на регуляторний період 2025–2029 років.   

Відповідно до постанови, з 1 січня 2025 року тариф на транспортування природного газу в Україні зріс до 501,97 грн за 1 тис. кубометрів на добу (без ПДВ). 

Згідно з чинним законодавством, мораторій на підвищення тарифів на газ, опалення та гарячу воду для населення, запроваджений у 2022 році, продовжує діяти. Це означає, що вартість цих комунальних послуг для побутових споживачів залишиться незмінною. Однак для бізнесу все інакше. 

– Щодо України, то ми вже побачили, що зросли видатки. Вартість прокачування магістральними газопроводами для бізнесу зросла зі 150 до 520 гривень за 1000 м³ . Тариф для населення – 7,99 гривні за куб – як був, так і залишився, але для бізнесу це буде більше, – говорить економіст. 

Експерт зазначає, що тиск у газових трубах забезпечують компресори, які працюють на газу. Коли був транзит через нашу територію, то тиск у системі забезпечувався магістральною трубою. Після того, як магістральна труба перестала качати, хтось має забезпечувати цей тиск у трубах.  

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Тепер Укртрансгаз замість того, щоб використовувати тиск, який забезпечувався росіянами, має качати цей газ самотужки. Тому це збільшує видатки Укртрансгазу. 

Залишити відповідь