Приїхала таємно і більше не поверталася: яким був єдиний візит Квітки Цісик в Україну та що вона казала про своє коріння
Приїхала таємно і більше не поверталася: яким був єдиний візит Квітки Цісик в Україну та що вона казала про своє коріння
Приїхала таємно і більше не поверталася: яким був єдиний візит Квітки Цісик в Україну та що вона казала про своє коріння
Рівно 27 років тому, 29 березня 1998-го, обірвалося життя легендарної американської артистки українського походження Квітки Цісик. Виконавиця мала унікальний тембр голосу – колоратурне сопрано, що дозволяв їй із легкістю співати у різних жанрах, допоміг стати голосом голлівудських кіно та найдорожчою виконавицею треків, що звучать у рекламі.
Життя знаменитості обірвалося у віці 44 років через складну хворобу – рак молочної залози, тож вона встигла лише одного разу побувати на історичній Батьківщині. Та, незважаючи на це, вона завжди говорила, що вважає себе українкою.
Перший та останній візит Квітки Цісик в Україну відбувся у 1983 році. Разом із мамою виконавиця побувала у Львові та інших містах на заході країни. Її приїзд був таємним і ніде не афішувався. Причиною такого рішення називали те, що творчість артистки була заборонена в радянській Україні.
Варто зазначити, що на Батьківщині сім’я Квітки Цісик була інтелігенцією, однак у 1949-му була вимушена покинути країну через ризик переслідування владою СРСР. Попри це, із самого дитинства мама і тато виконавиці прививали їй любов до рідної культури. У будні дні співачка навчалася в американській школі, а по суботах відвідувала “Школу українства”. Ба більше, вона входила до “Пласту” – національної скаутської організації України, створеної в 1911 році.
Музикою Квітка Цісик займалася із самого дитинства. Її батько був скрипалем, тож навчав легендарну артистку та її сестру грати на скрипці та фортепіано. Однак з часом Квітка Цісик усвідомила, що їй значно більше подобається співати. Свій шлях виконавиця розпочала із виступів у клубах Нью-Йорка, а паралельно пропонувала свої записи різним компаніям. І врешті-решт її талант помітили. Квітка Цісик зазвучала у рекламних роликах Coca-Cola, Pepsi-Cola, Burger King, McDonald’s, American Airlines, Delta Air Lines, а протягом 16 років вона була незмінним голосом Ford Motors. Окрім того, вона співпацювала із світовими зірками, серед яких Вітні Г’юстон, Майкл Джексон та Роберта Флек.
Квітка Цісик випустила два українськомовних альбоми. У 1980 році світ побачив музичний проєкт Kvitka, або SongsofUkraine (“Пісні про Україну”), а у 1989 – TwoColors (“Два кольори”). До створення альбомів виконавиця долучила найкращих музикантів Нью-Йорка і витратила близько 200 тисяч доларів.
“Ця збірка пісень є бажанням мого українського серця вплести радісні нитки в розшарпане життям полотно, на якому вишита доля нашого народу”, – говорила співачка про другий альбом.
Варто зазначити, що в Україну платівки з піснями Квітки Цісик потрапляли переважно контрабандою. Люди перезаписували їх та передавали одне одному. У період СРСР доробки артистки були заборонені, адже в її репертуарі були композиції УПА та січових стрільців. Вперше на територію України пісні зірки привіз бандурист і композитор Віктор Мішалов. Він ризикував бути виключеним із консерваторії й взагалі виселеним з країни, однак не відмовився від ідеї познайомити українців із творчістю Цісик. Проте, незважаючи на всі проблеми та життя за межами історичної Батьківщини, артистка не втомлювалася повторювати: “Так, я живу в Америці, але я українка”.
Можливо, Квітка Цісик і далі продовжувала би радувати світову аудиторію своєю талановитою творчістю, однак її життя забрала тяжка хвороба. У 1992 році артистці діагностували рак молочної залози. Тоді лікарі давали їй лише кілька місяців, однак співачка прожила сім років. Попри складне лікування, виконавиця ніколи не втрачала віри в одужання. Проте, на жаль, не доживши 5 днів до свого 45-річчя, серце Квітки Цісик зупинилося. Ця недуга забрала життя її мами та сестри.