Публічні слуги – приватні мільйонери: рейтинг найбагатших мерів Київщини

Суспільство
Мери-мільйонери: хто керує Київщиною з кишенею товстішою за бюджет громади

25 Бер, 09:00

Вони впливають на розвиток громад, розподіляють бюджети, ухвалюють стратегічні рішення, керують майном і землею, вирішують, куди підуть податки та як виглядатиме життя мешканців завтра. Міські голови – це не просто обранці, це ключові фігури в системі місцевого самоврядування. Від їхніх рішень залежить добробут цілих міст і селищ.  Але що ми знаємо про добробут самих очільників громад? Протягом кількох тижнів «Київщина 24/7» уважно аналізувала декларації мерів області, щоб дізнатись, скільки вони заробляють, якою нерухомістю володіють, на яких авто їздять і які суми тримають на рахунках.

На основі цих даних ми склали рейтинг найбагатших мерів Київщини за чотирма ключовими критеріями: заробітна плата, нерухомість, транспортні засоби та грошові активи. Це не просто цифри – це зріз того, як живуть ті, хто має служити громаді. І саме в рубриці «Секрети декларацій» ми покажемо, кому дійсно є що декларувати.

Заробітна плата

Беззаперечним лідером у цьому рейтингу став мер Вишгорода Олексій Момот, який заробив понад мільйон гривень за рік – 1 138 274 грн, а це понад 94 тисячі гривень щомісяця. Трохи позаду – очільник Українки Олександр Туренко з річною зарплатнею 1 130 728 грн. Для міста, яке важко назвати мегаполісом, це більше, ніж вражаюче. Третє місце займає мер Яготина Наталія Дзюба, яка отримала 1 066 617 грн за рік.

Не пасе задніх і Бориспіль. Його тимчасовий керівник Владислав Байчас отримав 1 044 874 грн, а це 87 тисяч на місяць. Для когось – це сума на рік, для когось – на квартиру, а для мера – просто зарплата. Мер Бучі Анатолій Федорук заробив 971 тисячу гривень. Місто, яке стало символом стійкості та болю, одночасно дарує своєму меру стабільну й потужну фінансову впевненість. Далі – Ірпінь, де Олександр Маркушин отримав понад 925 тисяч грн, мер Славутича Юрій Фомічев – 919 тисяч, а Тараща і Переяслав дивують тим, що навіть їхні мери мають понад 700 тисяч у річних доходах. Замикає десятку мер Вишневого Ілля Діков зі скромними на тлі лідерів 729 277 грн.

Нерухомість

Безперечний фаворит – Олександр Туренко, міський голова Українки. У його декларації – справжня «земельна імперія»: 31 ділянка, з яких більшість розташовані в Обухівському районі. Площа варіюється від скромних 889 кв. м до майже 10 000 кв. м, і все це – не нове придбання, а активи, що акумулювались ще з 2008 року.

Не відстає і Владислав Байчас, в.о. мера Борисполя. Його нерухомість – це не просто список, а справжній реєстр: земельні ділянки у кількох селах, будинки, будинки відпочинку, офіси, квартира у Борисполі – і все це розтягнуто в часі з кінця 90-х. Один лише будинок у селі Гора на 864 кв. м уже вражає.

Ілля Діков, мер Вишневого, хоч сам і не декларує жодної власності, але його дружина за двох: кілька земельних ділянок, квартира і гараж, усе оформлене на неї. Тут ми бачимо класичну «сімейну схему» – майно є, просто не на посадовця. Мер Броварі Ігор Сапожко має менше, але вартісно: дві земельні ділянки, одна з яких – понад 27 000 кв. м. А ось Лариса Ільєнко, в.о. мера Обухова, «увірвалася» до списку з одного потужного ривка: придбала будинок площею майже 500 кв. м у Козині за понад 13 мільйонів гривень, плюс дві земельні ділянки – одну з них, загадковим чином, оцінили лише у 6 500 грн.

Справжній масштаб придбань мера Узина Віталія Гринчука стався вистрелив у 2024 році, коли за один день оформив одразу три великі об’єкти, зокрема землю площею понад 88 000 кв. м. Це чи не найбільша одночасна покупка серед усіх мерів. Анатолій Федорук, мер Бучі, – майновий «невидимка». Сам нічого не має, але його дружина – власниця справжнього комерційного кластера: аптеки, квартири, офіси, нежитлові приміщення.

Мер Богуслава Віталій Хоменко – ще один претендент у категорії «земельні володарі». Його ділянки тягнуться ще з 2006 року, а з роками тільки додаються. Плюс будинок. Помірна, але впевнена нерухома стабільність. І нарешті мер Славутича Юрій Фомічев поєднує житлові, нежитлові будівлі та орендовану землю. Його активи не найбільші за площею, але найрізноманітніші – тут і будинок, і кілька будівель, і земля.

Транспортні засоби

Абсолютною зіркою цього «автомобільного шосе» стає в.о. міського голови Обухова Лариса Ільєнко. У 2022 році вона стала власницею Mercedes-Benz GLS400 (2019 р.), вартістю понад 1,4 мільйона гривень. Другим за вау-ефектом можна назвати мера Вишгорода Олексія Момота, який окрім Toyota Camry, ще у 2021 році придбав TESLA Model S (2016 р.) за майже мільйон гривень. Не пасе задніх і мер Бучі Анатолій Федорук, чий Volkswagen Touareg за 50 000 доларів має компанію в вигляді орендованого Mercedes GL 500 4 MATIC.

Далі мчить мер Ірпеня Олександр Маркушин, який з 2023 року користується Volkswagen Passat (2020 р.). Не найекзотичніший вибір, але досить статусно. А от мер Українки Олександр Туренко вирізняється ще й загадковістю – у нього Mercedes-Benz Vito (2014 р.) за дивовижні 85 000 грн та Toyota FJ Cruiser (2015 р.) за 412 909 грн. Схоже, мер Українки знає якісь секретні автосалони, де ціни починаються не з ринкових.

Мер Таращі Михайло Кривошеєв має цілий автопарк – Toyota RAV4 (2021 р.) за понад 924 тисячі грн та старенький Jeep Grand Cherokee (2003 р.). Не менш цікаво виглядає картина у в.о.мера Білої Церкви Володимир Вовкотруб, який хоч і не власник, але безплатно користується одразу двома сучасними автівками – Volkswagen Amarok (2018 р.) і Hyundai Santa Fe (2021 р.). А от мер Славутича Юрій Фомічев тримається стримано, але зі смаком – він володіє Volvo XC90 (2018 р.). І завершує топ мер Тетієва Богдан Балагура, який поєднав автомобільну класику з байкерською душею. У його гаражі – Volkswagen CC (2012 р.) і мотоцикл BMW K1200LT (2008 р.).

Грошові активи

Безапеляційне лідерство належить в.о. міського голови Обухова Ларисі Ільєнко, яка задекларувала неймовірні 500 000 доларів та 300 000 євро готівкою. Це не просто цифри – це капітал, що міг би конкурувати з невеликими компаніями. Не відстає й мер Українки Олександр Туренко, чий кеш – 370 000 доларів та 40 000 євро. Третю позицію захоплює мер Ірпеня Олександр Маркушин. Він задекларував 5,9 мільйона гривень готівки. А ще – понад 1 мільйон гривень на банківських рахунках.

Далі – мер Тетієва Богдан Балагура, який задекларував 117 500 доларів та 59 000 євро готівкою. Не менш цікаво виглядає декларація Наталії Баласинович, очільниці Василькова, яка ось уже кілька років стабільно декларує 107 000 доларів готівкою. На п’яти наступає мер Борисполя Владислав Байчас. Його готівковий запас складає 15 000 доларів, 2,9 мільйона гривень та 4 000 євро. І ще на рахунках – трохи «дріб’язку»: понад 5 тисяч євро та майже 25 тисяч гривень. Мер Бучі Анатолій Федорук теж не пасе задніх: 37 000 доларів, 27 500 євро та майже 300 тисяч гривень у готівці – така собі фінансова подушка безпеки.

Далі – мер Вишневого Ілля Діков: 800 000 грн готівкою плюс солідні залишки на рахунках у валюті. Мер Броварі Ігор Сапожко теж у грі: 625 000 грн готівки – не найбільше, але достатньо, аби потрапити в десятку найбагатших мерів Київщини. І нарешті – міський голова Богуслава Віталій Хоменко, що має 1 мільйон гривень готівкою.

 Висновок

Аналіз декларацій мерів Київщини – це не просто цифри, це дзеркало нашої політичної дійсності. Різниця між тим, як живуть пересічні українці, і тим, як влаштоване життя місцевих керманичів, вражає. Зарплати, які в рази перевищують середньостатистичні доходи, автопарки преміумкласу, гектари землі й елітна нерухомість – усе це створює враження, ніби дехто грає у зовсім іншу гру за іншими правилами.

Декларації стають своєрідною картою впливу, де читається не лише фінансова міць, а й майнова хитрість: активи на родичів, доходи, що роками акумулюються, нерухомість, яка «з’являється» загадковим чином. І поки громадяни шукають відповіді – як вижити, де заробити й куди поділися обіцяні зміни, – можновладці демонструють неабияку фінансову стабільність, навіть у часи національних викликів під час війни.

Авторка: Катерина Чабанюк.

Читайте також: Президент України призначив Миколу Калашника на посаду голови Київської обласної державної адміністрації

Фото: «Київщина 24/7», з відкритих джерел.

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.

Залишити відповідь