Путін і Бєлоусов виступили з новими заявами щодо України: про що говорить їхня риторика в контексті можливого перемир’я

Політика, Світ

Днями у Москві пройшло засідання колегії міноборони Російської Федерації. Там виступили перші обличчя військового керівництва країни-агресорки, в тому числі й президент Володимир Путін та міністр оборони Андрій Бєлоусов. Фактично на цьому заході підбивалися підсумки чергового року війни, робилися певні висновки та подавалися сигнали стосовно майбутнього.

Умовно виступи Путіна та Бєлоусова можна розділити на два блоки. Перший стосувався суто внутрішніх питань: це були технічні доповіді, презентації, пропозиції щодо планів на майбутнє тощо. Другий блок стосувався України і Заходу та явно був направлений на зовнішню аудиторію. Саме він є найбільш цікавим та важливим для аналізу.

Що саме розповіли Путін та Бєлоусов, які сигнали транслює держава-агресорка і які висновки можна зробити з цієї ситуації? Агентство UA.News розбиралося в питанні.

 

Про що казав Путін

Попри те, що виступ міністра оборони РФ був цікавішим та певною мірою більш системним, почати все ж варто з Путіна як з ключової особи Російської Федерації. Його промова пройшла у традиційному форматі: це був «коктейль» зі скарг, погроз та політичного виступу, наче на мітингу.Путін вчергове розкритикував Захід: заявив, що той намагається встановлювати для Росії якісь правила, при тому що сам їх не дотримується. Також, на думку кремлівського диктатора, сьогодні Захід доводить Росію «до червоної лінії», на що неможливо не реагувати. Здавалося б, наприкінці 2024 року вже навіть Z-спільнота РФ кепкує з «червоних ліній», однак Путін, як людина, яка не користується інтернетом, вочевидь про це не знає.

Скаржився президент Росії і на збільшення кількості військ США у Європі: нібито їхня кількість вже сягає 100 тисяч (при цьому в одній тільки Україні воює близько 600 тисяч солдатів РФ, але схоже, що на думку Путіна «это другое»). В цілому значна частина його виступу з приводу зовнішньополітичної ситуації була витримана в подібному стилі.

Окремо лідер ворожої держави торкнувся і «українського питання». За його словами, в 2024 році РФ «звільнила» (тобто захопила, окупувала та зруйнувала) 189 населених пунктів. Скоріше за все, йдеться як про українські території, так і про поселення в Курській області РФ, де зараз триває активний контрнаступ росіян. Цю цифру перевірити складно: офіційних підрахунків втрачених населених пунктів з боку України немає. Однак в цілому, якщо рахувати буквально кожен н/п (навіть умовний хутір на декілька будинків), ця цифра формально недалека від дійсності.

Також Путін розповів, наскільки швидко вдається поповнювати особовий склад його армії. За його словами, понад 1000 росіян щодня вступають на службу по контракту. Таким чином виходить, що армія противника поповнюється десь 30 тисячами людей щомісяця. Ця цифра також є відносно близькою до реальності і підтверджується західними джерелами. До речі, Україна влітку мобілізовувала приблизно таку ж кількість людей, однак зараз темпи призову дещо впали.

Під кінець свого виступу Путін видав кілька звичних для себе пропагандистських тез, які при цьому важливі в контексті загального розуміння позиції Кремля. За словами президента РФ, Москва нібито не воює з українським народом. Навпаки: вона веде бойові дії проти «неонацистського режиму», який «захопив владу після перевороту». Це при тому, що втрати серед мирного населення навіть за офіційними підрахунками ООН вже рахуються десятками тисяч (тобто насправді їх значно більше), а сама Росія визнавала як президента Порошенка, так і Зеленського, ведучи свого часу офіційні переговори з обома.

Важливий момент: за словами Путіна, у його так званій «СВО» наступає «переламний момент». І ситуація не зміниться, навіть якщо Київ піде на зменшення мобілізаційного віку до 18 років чи навіть до 14 років. Таким чином російський диктатор продемонстрував нібито своє розуміння внутрішньої української проблематики, адже останнім часом вчергове активізувалися розмови про зменшення граничного віку мобілізації. Тут варто зауважити, що в Росії зараз активно бусифікують потенційних строковиків, яких правдами і неправдами змушують підписувати контракти. До того ж російські строковики, навіть до підписання контракту, вже активно утилізувалися і потрапляли в полон під час Курської офензиви, де їх використовують і понині.

Путин: "Доводят нас до красной черты" | Euronews

Що розповів Бєлоусов

Доповідь міністра оборони РФ Бєлоусова була більш предметною, хоча і в ній вистачало відвертої неадекватності в оцінках реальності. Так, за словами чиновника, за весь час війни ЗСУ нібито втратили 1 мільйон (!) осіб. Це приблизно увесь склад ЗСУ на даний момент. Хто тоді відправляє до Кобзона російських чмонь різної якості – незрозуміло.

Тобто очільник МО Росії на весь світ зізнається в тому, що менше ніж за три роки його держава нібито вбила в сусідній країні один мільйон чоловік лише серед військовослужбовців. Що тоді казати про мирне населення? А які тоді втрати у РФ як у сторони, яка наступає? Тут в цілому важко щось коментувати, адже такі цифри є відверто нереалістичними.

Однак в іншому Бєлоусов вів себе стриманіше та наводив певні факти, з якими дійсно складно сперечатися. Зокрема, заявив, що швидкість просування окупантів складає в середньому 30 км² на добу, а за весь рік росіяни захопили близько 4500 км² української території. Ця інформація, хоч і надав її російський топчиновник, все ж близька до реальності: приблизно такі ж цифри дають як українські аналітики, так і портал DeepState.

А от з кількістю людей, які підписали контракт з армією РФ в 2024 році, Бєлоусов «вдарив у штангу». Він назвав число – 427 тисяч осіб. При цьому, якщо вірити Путіну та його тисячі чоловік на день, то ця цифра не може перевищувати 360-370 тисяч за рік.

Нарешті, окремий та дуже важливий пасаж: Бєлоусов заявив про можливість повномасштабної війни Росії з НАТО у Європі. За його словами, це може статися вже в найближчі 10 років. І РФ, типу, має бути до цього готовою. Все це відбувається на фоні провалу Росії в Сирії.

Андрей Белоусов (министр обороны) биография, образование, карьера, личная жизнь 2024 | Узнай Всё

Що означають всі ці заяви

З усього почутого можна зробити три основні висновки. А головний з них – РФ не збирається завершувати свою агресію.

По-перше, судячи з риторики Бєлоусова та особливо Путіна, наразі Москва відчуває себе максимально впевнено на полі бою. Диктатору РФ доповідають про постійні успіхи, зростаючу кількість окупованих населених пунктів, нові й нові захоплені квадратні кілометри території, проблеми ЗСУ та України тощо. З цього випливає, що в РФ «все добре». А якщо це так, то немає жодного сенсу завершувати війну, виводити війська чи бодай погоджуватися на якусь заморозку, варіант якої нібито розглядають у новій адміністрації Трампа. Зі слів Путіна випливає, що він повністю впевнений в собі та не піде на жодні поступки для припинення бойових дій.

Российская армия не может долго воевать - заявление историка Алферова | Новости РБК Украина

Друге – президент РФ вчергове дав зрозуміти, що конкретно його не влаштовує в Україні (окрім, звичайно, самого факту її існування). Для Путіна «точка неповернення»  – Майдан-2014 та зміна влади. Після цього, на думку кремлівського очільника, все що відбувається в Україні втратило свою легітимність. І навіть чинне керівництво країни, як він каже, не більше ніж «режим, який захопив владу». Виходить, що розмовляти тут нема з ким – і це ще один цвях у труну потенційних переговорів. Адже якщо з самого початку відсутній суб’єкт переговорного процесу, то й перемовини, скоріше за все, будуть провальними. Тут варто зауважити, що сам Путін при цьому жалівся, що згідно з українського законодавства – переговори з ним заборонені.

Третє – РФ продовжує вважати нинішню війну проти України гібридною війною з усім блоком НАТО або ж «колективним Заходом». Щобільше, прораховується навіть вірогідність прямого повномасштабного зіткнення з Альянсом в найближчі 10 років. Тобто в той час, як окремі країни Європи та їх лідери закликають до миру з Москвою, остання вже планує війну проти них. Втім, є певна ймовірність, що це лише грізна політична риторика, покликана підняти ставки та викликати страх у європейських лідерів.

В якості висновків можна стверджувати, що принаймні публічно РФ поки що не змінює свого підходу ані до війни проти України, ані до можливих мирних переговорів чи взаємодії з Заходом. Тож з великою вірогідністю ніякого швидкого припинення бойових дій в нашій державі найближчим часом не станеться, а ситуація продовжить розвиватися за інерційним сценарієм продовження війни.

Микита Трачук

Залишити відповідь