Рецепт на вихідні: виноградні смаколики для настрою та розмаїття (ФОТО)

Війна

Рецепт на вихідні: виноградні смаколики для настрою та розмаїття (ФОТО)

Вино в бочках та бутлях дозріває, лоза в листопаді спочиває. А ми готуємо напої та смачні страви з винограду. На кущах його вже немає, проте досвідчені господарі вміють зберегти сонячну ягоду й до весни, пише ПІК.

Родзинки та чіпси

“Звісно, краще запасатися виноградом у вересні-жовтні, коли він лише дозрів, та й значно дешевший у продажу, — радить виноградарка з Городенки Мирослава Романюк. — Розкладені одним рядом у ящику грона з непошкодженими ягодами в холодному приміщенні можуть зберігатися  аж до березня. Для зберігання у нас, на Прикарпатті, підходять сорти середньораннього, середнього терміну дозрівання”.

Під час дозрівання винограду є несформовані грона. Вони невеликі, хоч ягоди в них мають відповідні до сорту візуальні і смакові якості. З них можна робити родзинки та чіпси. 

“Для приготування чіпсів ягоди занурюю на кілька секунд в окріп — на літр води 1 столова ложка харчової соди, й відразу споліскую холодною водою та викладаю на піддони електросушарки, — розповідає виноградарка. — Залежно від сорту винограду і величини ягід сушити при температурі 55 градусів треба до півтори доби. Звісно, для родзинок виноград має бути безкісточковий. А якщо з кісточками, то розрізую навпіл і вибираю їх. Тоді не треба занурювати в окріп, а виходять виноградні чіпси: так само смачні й поживні.  

Глінтвейн зігріє

Виноград традиційно асоціюється з вином. Рецептами його приготування учасники клубу “Виноградарі Прикарпаття” щедро діляться на своїх дегустаційних з’їздах, семінарах і презентаціях. А ще — на сторінках однойменного журналу. Проте цієї похмурої листопадової пори поділимося рецептом відомого та популярного напою на основі вина. Звісно, це глінтвейн. 

“Глінтвейн — це гаряче вино зі спеціями, — читаємо на сторінках журналу. — Ковток гарячого ароматного напою зігріє, прожене тугу і смуток, створить затишок і настрій. А ще підвищить захисні сили організму та допоможе впоратися з простудними захворюваннями. Глінтвейн не повинен закипати. Не можна застосовувати металевий посуд для його приготування. Ідеально підходять червоні сухі вина. Оптимальний варіант — Каберне або Кагор. Напій треба пити гарячим з високих прозорих стаканів чи бокалів, щоб насолодитися кольором глінтвейну та вдихати цілющі ефірні пари”. 

“Вино червоне сухе — 750 мл. Вода — 250 мл, — для приготування глінтвейну “Палаюче вино” виноградар Василь Богровецький із Богородчанщини радить такий рецепт. — Нарізати апельсин кружечками разом зі шкіркою. Покласти його у воду разом із 1 ч. л. порошку імбиру, по 0,5 ч. л. гвоздики, кориці та мускатного горіха, кількох штук бадьяну, кардамону. Довести до кипіння і кип’ятити 15 хв. Додати вино і 50 г цукру, нагріти до 80 градусів (до перших бульбашок). Накрити кришкою і зняти з вогню. Розлити в бокали та насолоджуватися напоєм”. 

До Нового Року залишилося вже небагато. Однак ще можна встигнути зробити домашній шипучий напій із виноградного листя. Звісно, воно майже опало, однак на лозі можна натрапити й на зелені. 

“На кілограм зеленого листя треба 8 л води, — ділиться рецептом виноградар із Тлумаччини Ігор Гаморак. — Доводимо її до кипіння, занурюємо листки, накриваємо полотниною і так витримуємо в теплому місці 3 доби. Далі проціджуємо, а до узвару додаємо цукор у розрахунку 300 г на 1 л рідини. Переливаємо в бутель десь на три чверті ємності, в корку робимо отвір для гумової трубки, яку виводимо до посудини з водою, щоб вийшли гази. Бродіння триває десь 27 днів. Опісля розливаємо напій до пляшок з-під шампанського теж на ¾ і герметично закупорюємо. Вкладаємо лежма. Споживати можна вже через 2 тижні. А на Новий Рік буде ще смачніше”.  

 Закарпатські ласощі на зразок чурчхели

Багато виноградарів заготовляють натуральний сік, який зберігає поживні якості свіжих ягід. А можна зробити з нього осінні ласощі. 

“Ще свого часу карпатський знатник Андрій Ворон навчив мене робити осінній ласощ, до якого він приохотився за часів саджання каучукових дерев у Колхіді, — поділився рецептом на своїй сторінці у соціальній мережі відомий письменник Мирослав Дочинець. — На міцну нитку нанизати ядра горіхів: волоських та ліщинових. Зварити виноградний сік, підмішуючи борошно (близько 100 г на літр соку). Можна додати шматочки айви, цедру помаранча, мелену корицю. Коли (десь через годину) кисіль загусне, вмокати в нього горіхи. Три-чотири шари. Потім підвісити на бантині, доки низанка не висохне. Смакувати біля каміна, запиваючи вином. Вариво, що залишилося, розлити в блюдечка, посушити і порізати на платки. Теж чудовий десерт”.

У коментарях до допису читачі зазначили, що тож рецепт чурчхели, добре відомої тим туристам, яким пощастило відпочивати на березі Чорного моря в Криму. Там ці ласощі продавали кримські татари.

Утім, і Закарпаття не пасе задніх. У місцевих пивницях подають виноградні ласощі у вигляді кубиків желе. Однак треба зважити на те, що то особливий вид вина в такому вигляді. Зловживати не можна, щоб не сп’яніти. Зрештою, як і при вживанні будь-яких алкогольних напоїв треба мати міру, щоб не нашкодити здоров’ю. 

Зелені грона замість оцту та соуси 

От чим може пригодитися виноград для дієтичного столу, то це — як замінник оцту при консервуванні. Буває, що на зелених ще гронах ягоди починають розтріскуватися. Щоб мати від них користь, ще не пошкоджений врожай збирають. Такі недозрілі ягоди використовують для підкислення маринаду замість оцту. Рецепт випробуваний при маринуванні помідорів. 

Зрештою, є чимало рецептів і дозрілого маринованого винограду. А ще можна спробувати приготувати соус з грибами для стейків. 

“Для приготування таких соусів використовуйте легкі вина як-от Каберне, Совіньйон, Піно Пуар, Мерло, — читаємо в клубному журналі “Виноградарів Прикарпаття”. — До вершкового масла на пательні додайте дрібно нарізані гриби і тушкуйте на маленькому вогні 7-10 хв. Додайте сіль і перець, наприкінці — розмарин і вино. Далі томимо під кришкою ще 5 хв. Подають соус до будь-якої гарячої страви. А відмінно підійде до м’яного чи рибного стейку. Соус можна використати і для заправки салатів: наприклад, з міксу авокадо, вареної телятини, базиліка і кедрових горішків”. 

Кекси та інші здобні вироби

Ягоди винограду без кісточок підходять для оздоблення десертів, як доповнення до фруктових нарізок. Так само їх можна використати в печиві. Одним із таких рецептів зі згадуваного вже клубного журналу підсумуємо тему. 

“Розігріваємо духовку, — йдеться в рецепті. — Збиваємо 4 яєць із 250 г цукру. Додаємо 120 г теплого вершкового масла, 100 мл олії, 150 мл молока, ваніль або ванільний цукор. Перемішуємо. Поступово додаємо 400 г борошна, дрібку солі, 1,5 ч. л. розпушувача тіста чи швидких дріжджів. Далі — цедру 2 апельсинів та 2 лимонів, частину виноградних ягід. Готове тісто виливаємо на застелений пергаментом лист. Випікаємо 15 хв, виймаємо та акуратно втискаємо ще трохи винограду. Допікаємо протягом 30 хв. Готовність перевіряємо дерев’яною паличкою: вона має бути сухою при втиканні у випічку. Смачного!”. 

Людмила Стражник

Фото авторки та Мирослава Дочинця.

Читайте нас у тг

Залишити відповідь