Ринок праці: кого звільнять у 2025 році?
Ексклюзив
13 Січ, 09:00
Згідно з опитуванням Нацбанку, попри гострий дефіцит кадрів, чимало компаній планують у 2025 році звільнити своїх співробітників. Своєю чергою, велика кількість фахівців теж націлені на зміну роботи. Тому утримання персоналу у 2025 році стане ще більшим викликом, адже працівники шукатимуть нових можливостей для зростання. Що відбувається на ринку праці в Україні розповідає «Київщина 24/7».
За даними дослідження рекрутингової агенції Talando, 74% компаній в Україні вже зіткнулися з кадровою кризою. Причини очевидні: війна, мобілізація та міграція населення за кордон.
Водночас за підсумками опитування, яке провів Нацбанк серед 508 підприємств, ситуація на ринку праці дійсно залишається складною, проте роботодавців це не зупиняє.
«Респонденти всіх опитаних секторів бізнесу були налаштовані на скорочення кількості працівників, водночас підприємства будівництва, торгівлі та сфери послуг очікували сповільнення темпів скорочення персоналу, лише промисловці спрогнозували їх незначне прискорення», – зазначили у Нацбанку.
Загалом серед підприємств сфери послуг:
– залишатимуть поточну кількість працівників – 76%;
– найматимуть нових – 7%;
– проводитимуть звільнення – 17%, що майже у 2,5 раза перевищує кількість тих, хто готовий збільшувати штат.
Серед підприємств сфери промисловості:
– залишатимуть поточну кількість працівників – 81%;
– найматимуть нових – 4%;
– проводитимуть звільнення – 15%, що майже вчетверо перевищує кількість тих, хто готовий збільшувати штат.
Серед торгових підприємств:
– залишатимуть поточну кількість працівників – 82%;
– найматимуть нових – 6%;
– проводитимуть звільнення – 11%, що майже вдвічі перевищує кількість тих, хто готовий збільшувати штат.
Серед підприємств сфери будівництва:
– залишатимуть поточну кількість працівників – 64%;
– найматимуть нових – 16%;
– проводитимуть звільнення – 20%, що у 1,25 раза перевищує кількість тих, хто готовий збільшувати штат.
Загалом, у 2025 році український бізнес досить стримано оцінив свій подальший розвиток. На очікування рівня ділової активності, і відповідно ринок праці, впливатимуть багато факторів, зокрема:
- активні воєнні дії;
- наслідки обстрілів російських окупантів;
- посилення безпекових ризиків;
- проблеми з логістикою;
- подорожчання електроенергії;
- податкові нововведення, як от відновлення документальних перевірок;
- звуження інвестиційного попиту;
- нестача кваліфікованих співробітників.
Людмила Лавренко, HR та рекрутерка зі спеціалізацією фахівці та керівники підкреслила, що на ринку праці нині є два дефіцити: дефіцит кадрів і дефіцит робочих місць.
«Іншими слова ринок праці не збалансований. Причина — небезпековий фактор. Така диспропорція і залишиться у 2025 році, але поступово може пом`якшитись через стійкий попит на працівників і зменшення кількості нових робочих місць», – каже фахівчиня.
На її думку, можливий сценарій, коли темп появи робочих місць залишиться на тому ж рівні, але буде частково у тіньовому секторі. Цій тенденції сприятиме підвищення податкового навантаження на зарплатний фонд у країні.
Половина українців планують змінити професію або місце роботи у 2025 році
Утримання співробітників стане одним із викликів для роботодавців цього року. Адже чимало людей мають намір опанувати нову професію чи перейти в іншу компанію. На сайті з пошуку роботи Work.ua вирішили запитати в шукачів, чи планують вони карʼєрні зміни цього року.
«Виявилося, що лише 13% опитаних не планує змінювати професію або компанію. Понад третина респондентів поки що не визначилися з планами. І половина опитаних шукачів можуть піти з нинішнього місця роботи, бо хочуть опанувати нову професію чи перейти в іншу компанію», – розповіли у Work.ua.
При цьому 30% жінок хотіли б опанувати нову професію проти 25% серед чоловіків. Також до зміни професії більш відкриті молоді люди. Поміж шукачів віком до 24 років таке бажання мають 32% опитаних, тоді як 22% респондентів віком 45+ заявили про такі наміри.
Водночас саме люди віком понад 45 років найчастіше говорили про намір змінити місце роботи (31%), тоді як серед шукачів у віці до 24 років таких лише 14%.
Ще одна тенденція: що молодші працівники, то частіше вони вибирали варіант «Важко відповісти».
До речі, аналогічне опитування Work.ua проводив у грудні 2023 року. Тоді 17% респондентів відповіли, що хочуть залишитися на своїй посаді, а 44% заявили про прагнення змін. Тобто як порівняти з минулим роком, українці більш рішучо налаштовані на зміну роботи.
При цьому зʼясувалося, що:
- 54% респондентів увесь 2024 рік працювали в одній компанії;
- 34% опитаних цього року змінювали місце роботи;
- 12% людей опанували нову професію.
Чому українці прагнуть змінити роботу?
- У разі продовження збройного конфлікту багато працівників шукатимуть роботу з можливістю бронювання. Це пов’язано із прагненням отримати додатковий захист для себе та своїх близьких в умовах нестабільності.
- Після припинення бойових дій очікується економічне відновлення, яке створить нові можливості. Водночас працівники ставатимуть більш вимогливими. Гідна заробітна плата, комфортні умови праці та відповідальне керівництво стануть ключовими критеріями під час вибору роботодавця.
- Тривалий стрес і напруга через війну спричинили виснаження. Люди шукають роботу, яка дозволить знизити рівень стресу та змінити середовище.
- Під час війни українці активно опановували нові професії та вдосконалювали свої компетенції, що відкриває ширший спектр кар’єрних перспектив.
Людмила Лавренко, HR та рекрутерка підкреслила, що у 2025 році у роботодавців, буде дуже затребувана не лише програма скорочення робочих місць (за версією НБУ), але й програма утримання співробітників (за версією опитувань на job сайтах).
«Хотіла б одразу застерегти, що сама по собі програма діє лише тоді, коли в компанії гарний менеджмент. Тобто вона має бути, як підсилення, а не заміна, не «чарівна пігулка», – вважає рекрутерка.
Отже, у 2025 році очікується, що конкуренція за кваліфікованих спеціалістів значно посилиться. В умовах кадрового голоду роботодавці будуть змушені пропонувати вигідніші умови, щоб залучити та утримати найкращих працівників. Своєю чергою, частина фахівців може втратити свої робочі місця через економічні проблеми в компаніях, де вони працюють, а також відсутність відповідних професійних компетенцій.
Цьогоріч розгорнеться гостра конкуренція за дистанційні посади: 14% кандидатів шукають саме онлайн-роботу, а ось вакансій віддаленої праці на Work.ua — менш як 7%. Вже зараз серед пропозицій офлайн-роботи за кількістю охочих лідирує Київщина, далі — Вінницька, Львівська, Харківська та Волинська області.
Щодо рівня зарплати, то НБУ прогнозує, що у 2025 році номінальна зарплата зросте на 14,6%, реальна ж — на 5,8%. У столиці та великих містах зарплата буде традиційно вищою, ніж у регіонах.
Авторка: Наталя Толуб
Фото: Фріпік
Читайте також: Інформаційна війна: як російська пропаганда використовує українських публічних осіб
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.