Шанс вижити під час операції становив 1%, без операції 0%: у Львові врятували 67-річну жінку

Події України

Судинні хірурги Львівської обласної клінічної лікарні врятували пацієнтку, яка мала всього 1% шансу вижити.

– Коли лікарі проаналізували результати обстежень 67-річної Орисі Гавлевської, виникла патова ситуація: без операції у хворої не було жодних перспектив. Але ймовірність того, що жінка витримає операцію, сягала лише 1%, – ідеться в повідомленні.

Нирки почали всихати

До судинних хірургів львівської клініки жінку направили з обласної лікарні Волині з критичними стенозами (звуженням) обох ниркових артерій. Одна артерія була перекрита на 99%, друга – на 98%.

У пацієнтки вже почалася ниркова недостатність, нирки поступово почали всихати. Якщо в нормі нирка приблизно 9-9,5 на 4,5 см, то в пацієнтки одна нирка була 7 на 3 см, друга – 8 на 3 см.

Під час ретельного обстеження лікарі виявили, що і з сонними артеріями у хворої є проблема. Одна перекрита бляшкою на 65%, друга – на 45-50%.

Гіпертонік зі стажем

Як з’ясувалося, жінка роками ходила з високим тиском 220-240/100-110 мм рт. ст., який було важко знизити медпрепаратами. У жовтні 2024 року перенесла перший ішемічний інсульт.

Через постійний високий тиск почало здавати й серце. У пацієнтки почалася брадикардія (уповільнене серцебиття).

З такими хворобами ризик операції був не просто високий, а дуже високий. Судинні хірурги попросили проконсультувати пацієнтку різних фахівців: кардіологів, невропатологів, нефрологів.

Більшість лікарів були проти оперативного втручання. Мовляв, хвора операції не перенесе або в післяопераційному періоді отримає інсульт чи інфаркт. Проти операції був і чоловік. Утім, на оперативному втручанні наполягла сама пацієнтка.

Операція на сонній артерії

Оперувати ниркові артерії, коли критично забита сонна артерія, дуже ризиковано: може знизитися приплив крові до мозку і виникнути інсульт. Але втручання на сонній артерії пацієнтка перенесла добре. Такі операції проводять під місцевим наркозом, бо це, за словами лікарів, дає на 40% менше післяопераційних ускладнень.

Після першої операції жінка попросила на тиждень відпустити додому, щоб побачитися з рідними, підзарядитися оптимізмом перед другою операцією. Утім, на Волині їй довелося затриматися на два тижні, бо в неї виник ще один інсульт.

Виявилося, що в пацієнтки були вбиті й хребетні артерії. На щастя, інсульт був невеликий, але він значно ускладнив і підвищив ризик проведення операції на ниркових артеріях.

Операція на ниркових артеріях

Спочатку оперували ліву ниркову артерію. Хірурги впоралися за 25 хвилин, хоча зіткнулися з великим кальцинозом аорти, тож вшити в неї артерію було непросто.

За словами хірургів, оперувати одночасно дві ниркові артерії не рекомендують і такі операції рідко хто робить. Спочатку оперують одну, щоб трохи знизився тиск, а через деякий час другу. Якщо оперувати дві відразу, то може різко впасти тиск і пацієнтові загрожує інфаркт.

Але з іншого боку, доступ до правої артерії відкритий. Якщо зараз її не чіпати і через деякий час знову оперувати в цьому місці, то тут уже утворяться рубці й буде набагато важче виділити артерію та прооперувати. Та й ще один наркоз пацієнтці небажаний.

Тому судинні хірурги ризикнули і прооперували праву ниркову артерію.

Без ускладнень не обійшлося

Складні операції позаду, пацієнтка витримала їх, але зітхнути з полегшенням судинні хірурги ще не могли. Дуже важливим був післяопераційний період.
І тут виникла ситуація, якої хірурги найбільше боялися: у пацієнтки почав падати тиск. Утім, і цього разу анестезіологи спрацювали на відмінно: вони буквально не відходили від пацієнтки й уважно стежили за тиском, не допускаючи стрибків.

На п’ятий день пацієнтку з реанімації перевели у відділення. Біля неї в лікарні весь час перебував чоловік.

– Зараз я вже сама ходила в туалет, на УЗД, повільно повертаюся до життя. Скажу вам чесно, те, що зробили львівські лікарі, диво, – зізналася жінка через тиждень після другої операції.

Цього тижня пацієнтка з лікарні поїде додому, на Волинь.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Залишити відповідь