Що буде з цінами бензин і дизельне паливо у 2025 році: прогноз експерта
З 1 січня 2025 року в Україні очікується підвищення акцизу на бензин, дизельне пальне й автогаз. Чи варто очікувати подорожчання бензину та що буде з цінами на пальне у 2025 році в Україні та в цілому у світі – читайте прогноз експерта в матеріалі Фактів ICTV.
Що буде з цінами на паливо у 2025 році у світі
Експерт паливного ринку, директор консалтингової компанії А-95 Сергій Куюн розповів, що спрогнозувати, якою буде ціна на нафту наступного року, дуже складно.
На ринок впливають політичні та інші чинники (війни, зокрема в Україні, стихійні лиха тощо), які неможливо передбачити. Тому вартість палива у 2025-му залежатиме від ситуації. Зараз можна дати лише орієнтовні прогнози.
– Якщо подивитися на ситуацію, якою вона є зараз, то ціна на нафту наступного року зростати не повинна. Адже видобуток дуже великий, тобто її більш ніж потрібно. До того ж ціна у 2024-му впала в середньому за рік приблизно до $75/бар., у 2022 році це було на рівні $110/бар., а 2023-го – орієнтовно $90/бар., — каже експерт.
Країни ОПЕК (The Organization of the Petroleum Exporting Countries (OPEC), Організація країн-експортерів нафти) не збільшують видобуток. Вони постійно тримають ринок, квоти й графік зниження видобутку. Спочатку вони збиралися підвищувати вартість, та поки що відклали, адже бачать, що ціна падає.
Зараз дуже важливим показником є намір Дональда Трампа збільшувати видобуток нафти. Штати і так є одними з найбільших нафтовидобувників, але вони хочуть ще його збільшити, тим самим знизивши ціни на бензин. Якщо так станеться, то вочевидь ціна буде знижуватися.
– Нафтові компанії можуть підтримати Трампа, але не забуваймо, що вони хочуть заробляти, тому не зацікавлені в низькій ціні. Відповідно бізнес не дуже хоче знижувати ціну. Але, можливо, вони будуть заробляти на збільшенні обсягу. Також наразі невідомо, що на це відповість ОПЕК. Чіткої картини немає.
Саудівська Аравія може збільшити видобуток й буде боротися за свою частку ринку, тому що у них найнижча собівартість видобутку нафти у світі. А може, навпаки, вони будуть зменшувати свою квоту та намагатимуться втримати ціну, щоб вона не падала. У наступному році можуть бути абсолютно різні варіанти. Водночас, нафти на ринку багато, – каже Сергій Куюн.
Що буде з цінами бензин у 2025-му в Україні
Щодо нашого регіону, то Сергій Куюн каже, що на ринку стало дуже багато бензину.
В Африці, у Нігерії, нещодавно запустили величезний завод і ця країна перетворилася на експортера нафтопродуктів. Тобто вони можуть забезпечити додаткові обсяги палива для нашої країни.
Продукту стає багато, відповідно ціна може знизитись. Але мова йде про бензин. Дизельного пального це поки не стосується, зауважив експерт.
— Що буде з цінами на дизель у 2025 році – точно сказати не можна, бо це абсолютно різні за своїми масштабами продукти. Дизельного пального в Європі споживають в три або в чотири рази менше. Європа його багато імпортує, тоді як бензин вимушена експортувати, — каже Сергій Куюн.
Багатьох хвилює питання чи зросте ціна на паливо у 2025 році через підвищення акцизів з 1 січня (на 1,32 грн залежно від марки продукту).
Сергій Куюн із цього приводу каже, що наразі невизначена ситуація з валютним курсом. Наша країна споживає імпортний товар, тобто купує його за валюту, тому що дорожчою вона буде, то дорожчим буде пальне.
– Що стосується наявності продукту, то тут немає жодних побоювань. Можна гарантувати, що пального дуже багато, дуже багато є постачальників. Тобто в наступному році будемо з пальним, а якою буде ціна – визначать перераховані чинники.
Експерт каже, що корегування акцизу буде невеликим. Також, якщо закупівельна ціна буде падати, тоді просто відбудеться компенсація фактору зростання ціни через податки. Як це було у вересні 2024 року, коли відбулася перша хвиля підняття акцизу. Тоді також прогнозували підняття цін, але ні бензин, ні дизель не здорожчали. Тому, можливо, в січні 2025 буде так само.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
– Тим більше, що зараз споживання низьке, продукту багато, тому я не впевнений, що компанії захочуть підіймати ціни. Я вважаю, вони захочуть замортизувати цей підйом для того, щоб зберегти ціну, — зазначив Сергій Куюн.