США постачали зброю Україні майже за півроку до повномасштабної війни з РФ – Блінкен
Сполучені Штати постачали Україні різні види озброєння за місяці до того, як почалося повномасштабне вторгнення Росії.
Про це державний секретар США Ентоні Блінкен розповів в інтерв’ю The New York Times.
Допомога США Україні до повномасштабного вторгнення РФ
За його словами, між США і Росією було безліч моментів напруги, де існували навіть ситуації із загрозою застосування ядерної зброї. І Вашингтону “протягом усього часу вдавалося діяти таким чином, щоб не допустити прямого конфлікту з Росією”.
– Зараз Росія займається різного роду мерзенною діяльністю, так званими гібридними атаками того чи іншого роду, чи то в кіберпросторі, чи то акти саботажу, вбивства. Ці речі відбуваються. Вони відбуваються в Європі. І це те, над чим ми дуже тісно працюємо з багатьма нашими партнерами. Але що стосується прямих конфліктів, я не думаю, що ми були близькі до цього, але це те, до чого у нас має бути дуже, дуже пильна увага, – сказав Блінкен.
Крім того, стверджує Блінкен, рішення про підтримку України ухвалювали в упевненості про те, що до цього готові як Штати, так Європа, так і Україна.
– Ми подбали про те, щоб задовго до початку російської агресії, починаючи з вересня, а потім і в грудні, ми без зайвого галасу поставили Україні велику кількість зброї, щоб переконатися, що в них є все необхідне для самооборони, такі речі, як Stinger, Javelin, які зіграли важливу роль у тому, щоб не дати Росії взяти Київ, здійснити переворот у країні, стерти її з мапи й справді відкинути росіян назад, – сказав Блінкен.
При цьому він підкреслив, що важливим є той фактор, чи зможуть українські військові поводитися і обслуговувати те чи інше озброєння.
– Це танк Abrams? Це F-16? Щоразу нам доводиться дивитися не тільки на те, що ми маємо дати українцям, а й на те, чи знають вони, як цим користуватися. Чи зможуть вони його обслуговувати? Чи є це частиною послідовного плану? Усі ці речі враховувалися під час ухвалення рішень про те, що і коли їм давати, – заявив Блінкен.
Дипломатія з РФ і закінчення війни
Щодо дипломатії, то очільник Держдепу США стверджує, що адміністрація президента Джо Байдена доклала “виняткових дипломатичних зусиль”, щоб зібрати й утримати разом понад 50 країн, не тільки в Європі, а й за її межами, на підтримку України.
– Я дуже багато працював напередодні війни, включно із зустрічами з моїм російським колегою Сергієм Лавровим у Женеві за кілька місяців до початку війни, намагаючись знайти спосіб побачити, чи можемо ми запобігти війні, намагаючись перевірити, чи справді це пов’язано з турботою Росії про свою безпеку, із занепокоєнням з приводу України і загрози, яку вона представляє, або НАТО і загрози, яку цей блок представляє.
Чи це пов’язано з тим, чим це насправді є, а саме з імперськими амбіціями Путіна і бажанням відтворити велику Росію, включити Україну назад до складу Росії. Але ми повинні були перевірити це припущення. І ми були інтенсивно залучені в дипломатичні відносини з Росією, – стверджує топдипломат США.
Відтоді, продовжив Блінкен, якби випала можливість дипломатичної взаємодії, здатної закінчити війну на справедливих і міцних умовах, США були б першими, хто цим скористався б.
– На жаль, принаймні до теперішнього моменту ми не бачили жодних ознак того, що Росія дійсно готова до взаємодії. Я сподіваюся, що ситуація зміниться, – вважає глава Держдепу.
Також держсекретар США повторив твердження про те, що рішення про припинення війни “мають ухвалювати українці”.
– Вони мають вирішити, де їхнє майбутнє і як вони хочуть туди потрапити. Я не думаю, що від того, де на даний момент на карті намальована лінія, щось сильно зміниться, – вважає Блінкен.
Він також додав, що для того, щоб було реалізовано припинення вогню і яке було б при цьому “справді тривалим”, вкрай важливо переконатися, що Україна “має потенціал для стримування подальшої агресії”.
– І це може відбуватися в різних формах. Це може відбутися через НАТО, і ми поставимо Україну на шлях вступу до НАТО. Це може відбутися через запевнення в безпеці, зобов’язання, гарантії з боку різних країн, щоб Росія знала, що якщо вона знову нападе, то в неї будуть великі проблеми.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Нагадаємо, раніше держсекретар США Блінкен говорив, що Вашингтон у минулому був серйозно стурбований ризиком застосування Росією ядерної зброї у війні проти України.