Степан їхав по трасі, дотримуючись всіх правил дорожнього руху. Раптом його зупинив свисток інспектора… Чоловік слухняно зупинив свою машину на узбіччі… Інспектор, замість того, щоб одразу йти спілкуватися з водієм, чомусь довго дивився на напис, який був написаний з правого боку машини Степана. – А це ще у вас навіщо? – через якийсь час запитав він, навіть не дивлячись документи, які простягав йому Степан. – Що – навіщо? – Степан не розумів, що відбувається
Степан їхав по трасі, дотримуючись всіх правил дорожнього руху, коли його зупинив свисток інспектора.
Він слухняно зупинився на узбіччі.
Інспектор, замість того, щоб одразу йти спілкуватися з водієм, довго дивився на напис, який був нанесений на правий бік автомобіля Степана.
– Це у вас навіщо? – через паузу запитав він, ігноруючи документи, які простягав йому Степан.
– Що – навіщо? – не зрозумів той.
– Чому у вас на машині написано ось це? «Дякую колишній тещі»… Це навіщо вам?
– А що, не можна? – знизав плечима Степан.
– Взагалі, сторонні написи, що нагадують написи на автомобілях служб, наносити заборонено.
– А теща – це що, служба якась?
– Ну, певною мірою, так… – невпевнено сказав інспектор, і тут же посміхнувся. – Невже ви так колишню тещу любите?
– Ага, – кивнув Степан. – Любив. Навіть після того, як з її донькою розлучився.
– А вона вас любить?
– І вона мене любила, царство їй небесне… – побачивши недовірливий погляд інспектора, Степан усміхнувся. – Ну, самі подумайте. Як її не любити, якщо вона мені цю машину подарувала. Правда, подарувала вона мені її вже після свого відходу. Тож я таке й написав. Хоч якось віддячив…
– Та ти що? – у інспектора на обличчі з’явилося неприховане здивування. – Теща подарувала машину? Колишньому зятю? Хіба таке буває?
– Буває.
– Це щось нереальне… Ти, випадково, не поспішаєш? – раптом запитав його інспектор, переходячи на “ти”. – Може, розкажеш, як це сталося? Я, наприклад, зі своєю тещею не можу навіть нормально розмовляти. Раптом, у тебе є якийсь секрет, як з ними ладити, із цими тещами?
– Ну, якщо хочеш, сідай у салон, – Степан теж перейшов на “ти”. – Розкажу, мені не шкода.
Коли інспектор сів поруч із ним, він схвильовано зітхнув.
– Уявляєш, я і сам, скільки разів згадую цю історію, щоразу дивуюся, що все це сталося насправді. Але, ось вона, машина, – і він постукав по керму.
– Ти, давай, не тягни, розповідай, – забурмотів інспектор. – Як все було? Ти за заповітом, чи що це авто отримав?
– Який заповіт? – Степан похитав головою. – Я ж був уже у статусі колишнього зятя. Хіба мені хтось із її родичів дозволив би хоч копійку отримати за заповітом? Хоча у тещі перед на картці й було пару мільйонів. У гривнях.
– Мільйонів? – здивувався інспектор.
– Так-так. І коли теща вже слаба була, і родичі зрозуміли, що її залишилося зовсім мало, ось тоді вони – діти, сестри, брати, і ще всякі родичі – почали заздалегідь між собою сваритися. Сперечатись, кому скільки має дістатися.
А теща їх ще й – не спеціально, а через старість – підʼюджувала. Мовляв, якби Степан, тобто – я, не розлучився б з її донькою, вона б усе до копійки мені залишила одному мені.
Бо поважала вона мене дуже сильно. І любила. Бо я тільки один завжди їй і допомагав. І вона таке про мене їм – родичам своїм – говорила. Що мені хотіла б усі гроші залишити. Уявляєш? Це мені син потім розповів про її слова. Він сам особисто чув.
– А ти їй, правда, допомагав? – зупинив його інспектор.
– Звісно. На перший поклик завжди приходив. На дачу її возив, усе там робив. Навіть ремонт своїми руками повністю в її квартирі зробив. Вона ж, хоч і шкідлива була, але не винна в цьому. Життя у неї було складне. Розумієш? Часом життя людину сильно змінює. А всі родичі, за шкідливість і лагідність її не любили. І вона це відчувала. І ось, чи то вона дізналася про те, що її гроші вже нещадно ділять, але… Одного разу сталося дещо дивне. Незважаючи на її обережність і обачність, теща взяла, і пройдисвітам, які їй подзвонили, продиктувала всі дані своєї картки. І за одну ніч усі її мільйони – тю-тю. Як корова язиком злизала.
– Нічого собі… – ахнув інспектор. – Вона, що, не в собі була, чи коли з ними розмовляла?
– Ось-ось! Усі родичі так само подумали, як і ти, – засміявся чомусь Степан. – І я так думав. Думав, жінка зовсім вже, і повірила цим негідникам. Адже таке і з молодими буває. Ну, родичі після того, як у неї рахунок спорожнів, одразу інтерес до неї втратили. І ховати її мені довелося…
– Як це?
– А так. Дружина колишня зателефонувала, і плаче: “Мами не стало, грошей немає ні копійки, а родичі допомагати не хочуть. Виручай”. Ну, а я – що? Я ж добрий. Я тещу любив. І на свої гроші її поховав.
– Я не зрозумію, а як вона машину тобі підігнала? – знову нетерпляче спитав інспектор. – Ти ж про машину мені обіцяв розповісти.
– Ага, – знову посміхнувся Степан. – І ось, коли рівно сорок днів минуло, сталося найцікавіше. Раптом мені на телефон – дзвінок. Із невідомого номера. Я такі дзвінки зазвичай ігнорую, а тут внутрішній голос мені каже: “Бери!” Ну, я й узяв. І чую, якийсь змучений молодий голос мене запитує:
– Це ти, Степане, у якого в тещі пару мільйонів зняли?
– Ну, я, – говорю.
– Дякувати Богу, знайшов я тебе! – вигукнув він. – Давайте швидко диктуйте мені номер рахунку, на який я можу вам гроші переказати.
– Які гроші? – запитую. А сам думаю: «Пройдисвіт, теж розвести мене хоче…»
А він як вигукне ще голосніше:
– Як – які?! Гроші вашої тещі!
Я навіть розгубився. Почав йому говорити, що на таке не піддамся, і жодних цифр йому не диктуватиму. А він раптом розплакався, і давай мені скаржитися.
“Я не винен! Ваша теща якась дивна була. Я з нею ще й розмовляти до пуття не почав, а вона одразу мені сама запропонувала номер своєї картки назвати, і три цифри на іншій стороні. Але, спочатку вона з мене обіцянку взяла, що я половину всієї суми я мушу протягом тижня вам переказати.
Подумав, що на чергову недолугу натрапив. Подумав – теж мені, клятва якась. Це ж – пусте! І присягнув, усім, що в мене є найдорожче. Вона мені так сказала. Своїм здоров’ям і мамою. Поклявся, і вона мені одразу всі ці дані і передала.
– Я на нього сваритися почав, а він у відповідь – знову плаче.
“Та почекайте ви мене лякати! Мені і так тепер – життя ніякого немає. Минулого тижня я їхав машиною і опинився на узбіччі. Але не дуже так, а легенько.
Наступного дня, я з дівчиною хотів познайомитися, але в мене раптом нічого не вийшло.
А ще через день я люк не помітив відкритий, в лікарню потрапила. А вчора вночі мені стара приснилася, і я прокинувся, і тут же ж згадав про вашу тещу. Її гроші – всі до копійки – я негайно вам перекажу! Аби вона від мене відстала!
Степан видихнув, наче втомився говорити.
– І того ж дня, і справді, мені на рахунок кілька мільйонів прийшло.
– Так… – інспектор дивився на оповідача недовірливо. – І ти не брешеш?
– Я й сам собі не вірю, – кивнув Степан. – Собі я на ці гроші тільки машину купив. А решту – все на сина витратив. Від першої дружини. Він же ж – законний онук тещі. Йому теж машину купив, бо йому вже дев’ятнадцять, а решту – на його навчання в інституті. А ні, я ще в церкву дещо дав. Так мені люди порадили.
– А першій дружині сказав, звідки гроші взялися? – поцікавився інспектор.
– Ні! – злякався Степан. – Її родичі, якщо правду дізнаються, мені влаштують. Я сказав, що у лотерею виграв. Так вони й після цього зубами скрипіли від заздрості. Так мені син розповів.
Після цих слів інспектор хмикнув, помовчав і, вилазячи з машини, задумливо зітхнув. Потім обійшов машину Степана, ще раз подивився на напис, нахилився до водійського відчиненого вікна, і сказав:
– Може, і мені почати допомагати? Вона ж у мене, теж, начебто, нічого така жінка… Але язик у неї…
– Правильно, починай, – весело відповів Степан. – А язик у нас у всіх ще той.
Він натиснув на газ, і машина плавно рушила з місця…