Стратегія розвитку інновацій до 2030 року: українські топ-менеджери та візіонери про перспективи документу

Політика

Уряд України схвалив Стратегію з цифрового розвитку інновацій до 2030 року (WinWin), яка окреслює ключові кроки в розвитку інновацій у 14 пріоритетних галузях. Медіа UA.NEWS розпитало представників інноваційних бізнесів, експертів та візіонерів, що вони думають про Стратегію, які її головні плюси, наскільки вона реалістична та що можна додати в документ.

Своїми міркуваннями з UA.NEWS поділились: 

  • Ольга Шаповал, Виконавчий директор KHARKIV IT Cluster;
  • Олексій Миропольський, Комерційний директор платіжного сервісу RozetkaPay; 
  • Кирило Криволап, Виконавчий директор Центру економічного відновлення, керуючий партнер Civitta Ukraine
  • Ксенія Житомирська, СТО (chief technology officer, технічний директор) Trustee Plus; 
  • Олексій Молчановський, Директор з інновацій УКУ, Голова експертно-консультаційного комітету з розвитку ШІ в Україні при Мінцифри

 

Стратегія розвитку інновацій: пріоритетні галузі та залучення бізнесу і експертів до розробки

Стратегія з цифрового розвитку інновацій до 2030 року (WinWin) була схвалена урядом України 14 січня 2025 року. На цей документ чекали з 2019 року – всі ці роки вона була візією. Стратегія передбачає, що 14 пріоритетних галузей економіки отримають підтримку держави – від пом’якшення регулювання до грантів та інших можливостей для розвитку.
Стратегія інновацій до 2030 року - думка топ-менеджерів

Це такі галузі як DefenseTech (оборонні технології), MedTech (медичні технології), EdTech (освітні технології), AgriTech (агротехнології), AI (штучний інтелект), BioTech (біологічні технології), GreenTech (зелені технології), XR (імерсивні технології, тобто технології повного або часткового занурення у віртуальний світ або різні види змішання реальної і віртуальної реальності), AUV (безпілотні технології та автономні системи), Semiconductors (напівпровідники), Secure Cyberspace (безпека кіберпростору), SpaceTech (космічні технології), GovTech (технології державного управління) та загалом розвиток Fluid economy (комфортне регулювання для бізнесу і громадян, розвиток цифрової інфраструктури, глобальна інтеграція та залучення інвестицій, експорт цифрових продуктів і послуг, освіта для майбутнього). 

Виконавчий директор Центру економічного відновлення Кирило Криволап вважає великим плюсом визначення пріоритетних галузей економіки, в які слід вкладати ресурси та активізувати розвиток через дерегуляцію, податкові та фінансові стимули.  

“Принциповий момент у Стратегії – визначення пріоритетних галузей… Чому це важливо? Бо ми розуміємо, що грошей на розвиток всього й відразу, тим більше в умовах війни, у держави не вистачить. Потрібно визначити, куди інвестуємо в першу чергу? А в першу чергу варто вкладати гроші туди, де вони почнуть швидше працювати на збільшення ВВП. Стратегія, з бюрократичної точки зору, дозволяє державі, чиновникам,  створювати відповідні додаткові стимули, наприклад податкові, щоб ці сектори швидше розвивалися та трансформували економіку всієї країни”

Кирило Криволап

Виконавчий директор Центру економічного відновлення, керуючий партнер Civitta Ukraine

Також документ передбачає 18 стратегічних цілей щодо створення сучасних умов для розвитку освіти, вдосконалення законодавства у сфері інноваційної діяльності, забезпечення фінансової підтримки стартапів та інтеграції України до міжнародних інноваційних програм. Деталі – у нашому огляді на стратегію розвитку інновацій. 

 

Залучення бізнесу, експертів та громадськості до розробки стратегії

Розробка стратегії почалась із відкритого публічного діалогу влади з експертами, бізнесом та громадськістю. Це дозволило ефективно підсвітити наявний потенціал до інновацій у різних сферах. 

“Окремий позитив цього документа, що роботу над ним ним починали саме  з великого публічного діалогу. Що є найкращим інструментом пошуку ефективних рішень”

Кирило Криволап

Виконавчий директор Центру економічного відновлення, керуючий партнер Civitta Ukraine

До створення документу активно долучались і представники Kharkiv IT Cluster, повідомила виконавчий директор кластеру Ольга Шаповал

“Kharkiv IT Cluster та наші експерти активно брали участь у процесі розробки та обговорення цієї стратегії. Завдяки залученню провідних спеціалістів, було запропоновано конкретні ідеї та рекомендації, які враховували реальний стан ІТ-індустрії, потреби бізнесу та перспективи розвитку ключових технологічних напрямів.

Ольга Шаповал

Виконавчий директор Kharkiv IT Cluster

 

Значення стратегії розвитку інновацій: головні плюси документу

Представники бізнесу, експерти та візіонери привітали ухвалення стратегії з цифрового розвитку інновацій, підкреслюючи позитивне значення передбачених нею кроків для економічного зростання та збільшення інноваційної складової в українській економіці. 

Стратегія інновацій до 2030 року - думка топ-менеджерів

Підтримка ІТ-індустрії та розвиток технологічної економіки

Стратегія розвитку інновацій є амбітною та ключовою для створення технологічної економіки України, вважає виконавчий директор KHARKIV IT Cluster Ольга Шаповал. Топ-менеджерка наголошує, що документ націлений на економічне зростання, нові робочі місця, розвиток освіти та доступ до сучасних технологій. Документ значну увагу приділяє ролі ІТ-індустрії, яка отримає підтримку в ключових напрямках, таких як кібербезпека, штучний інтелект і стартап-екосистема. 

“Стратегія інновацій виглядає амбітною та вкрай важливою для майбутнього України. Її реалізація може стати фундаментом для створення технологічної економіки, що інтегрується у глобальні ринки. Для країни це шанс забезпечити стійке економічне зростання та підвищити конкурентоспроможність. Для людей — це нові робочі місця, якісна освіта, доступ до сучасних технологій і сервісів. А для ІТ-індустрії — це прямий поштовх до розвитку, адже вона отримує підтримку в таких ключових напрямках, як кібербезпека, штучний інтелект, цифрові технології та стартап-екосистема. Це також можливість для українських компаній масштабуватися на міжнародному рівні”

Ольга Шаповал

Виконавчий директор Kharkiv IT Cluster

 

Залучення інвестицій та інструменти фінансової підтримки для інноваційних  бізнесів

Комерційний директор платіжного сервісу RozetkaPay Олексій Миропольський акцентує увагу на позитивному економічному ефекті від залучення інвестицій, розвитку високотехнологічних галузей, підтримки стартапів і зниження зарегульованості. Топ-менеджер переконаний, що стратегія дозволить Україні стати регіональним лідером у сфері технологій. Він відзначає її потенціал у посиленні обороноздатності, інтеграції в глобальні ринки та зміцненні партнерств з ЄС і НАТО.  Також на думку Олексія Миропольського, реалізація стратегії сприятиме поліпшенню освіти та створить нові можливості для бізнесу та громадян.

“На мій погляд, реалізація стратегії дозволить Україні стати регіональним лідером у сфері технологій, посилити обороноздатність, інтегруватися в глобальні ринки та зміцнити міжнародні партнерства, зокрема з ЄС і НАТО.  Економічний ефект ми можемо побачити через залучення інвестицій, розвиток високотехнологічних галузей, стимулювання наукових розробок і створення нових класних стартапів. Малий та середній бізнес отримає доступ до нових фінансових інструментів, грантових програм, знизиться рівень зарегульованості окремих сфер” 

Олексій Миропольський

Комерційний директор RozetkaPay

Стратегія розвитку інновацій передбачає впровадження спеціальних програм фінансування, а також грантів і кредитування для інноваційних бізнесів та науковців у пріоритетних галузях економіки – освіті, оборонці, наукових дослідженнях, сільському господарстві та інших сферах. 

В України є перспективи отримання фінансування інноваційних галузей з європейських фондів, вважає виконавчий директор Центру економічного відновлення Кирило Криволап.  Експерт зазначив, що країни ЄС ще десятиліття тому зробили кроки для розвитку екосистеми інновацій, а Україна лише зараз наздоганяє їх. 

“В Європі розвиток екосистеми інновацій – пройдений етап. Країни ЄС втілили його ще у нульових або десятих роках. Коли Польща та Угорщина пірнали у цей процес, ЄС багато інвестував у розвиток системи інновацій. Найперш через розбудову системи інкубаторів, акселераторів та створення венчурних фондів. Добре, що зараз Україна в цьому плані наздоганяє сучасний світ. Так, в нас немає такого обсягу фінансування, але застосування цього функціоналу дозволить інноваційним секторам бути більш успішними та прибутковими і з часом залучати фінансування з фондів ЄС”

Кирило Криволап

Виконавчий директор Центру економічного відновлення, керуючий партнер Civitta Ukraine

Реалізація стратегії дозволить Україні покращити інвестиційний клімат та стимулювати інвестиції в ІТ-галузь, підкреслила виконавчий директор KHARKIV IT Cluster Ольга Шаповал

“Стратегія здатна покращити інвестиційний клімат, особливо якщо буде реалізовано пункти щодо вдосконалення законодавчої бази, створення інноваційної інфраструктури та впровадження дерегуляції. ІТ-індустрія є однією з найбільш привабливих сфер для іноземних інвесторів, і з впровадженням цієї стратегії їхній інтерес лише зросте. Крім того, акцент на трансфері технологій та розвитку GovTech може зробити Україну більш привабливою для глобальних венчурних фондів і корпорацій”

Ольга Шаповал

Виконавчий директор Kharkiv IT Cluster

 

Стратегія інновацій – фундамент розвитку цифрової економіки

Стратегія розвитку інновацій може стати фундаментом для створення нової цифрової економіки та забезпечити Україні економічний прорив, каже Ксенія Житомирська, СТО (chief technology officer) Trustee Plus, криптогаманця із вбудованою платіжною карткою. А інвестиції в оборонні, кібербезпекові та медичні технології посилять безпеку країни та зроблять її технологічним лідером. Ксенія Житомирська також підкреслила, що реалізація стратегії підвищить конкурентоспроможність українських компаній на міжнародному ринку.

“Стратегія цифрового розвитку інновацій є важливим кроком для України, адже в умовах війни може виступити фундаментом для створення нової цифрової економіки та забезпечити країні економічний прорив. Інвестиції в оборонні, кібербезпекові та медичні технології, передбачені нею, не лише посилять безпеку, а й перетворять Україну на технологічного лідера, привабливого для інвесторів і підвищить конкурентоспроможність українських компаній на міжнародному ринку”

Ксенія Житомирська

СТО Trustee Plus

 

Перехід від сировинної економіки до високотехнологічної, перспективи подвоєння ВВП

Виконавчий директор Центру економічного відновлення та радник прем’єр-міністра України на громадських засадах Кирило Криволап зазначив, що перехід від сировинної економіки до високотехнологічних секторів, як передбачено в стратегії, здатний суттєво підвищити продуктивність і забезпечити економічне зростання. Візіонер вважає, що ухвалення стратегії розвитку інновацій є важливим кроком для України в умовах війни.

“У шапці документа Мінцифри зазначено: “Стратегія інновацій, що виграє мир”, що є цілком справедливою тезою. Через велику потребу у бюджетному фінансуванні на такі збільшенні статті, як безпека та оборона, соціальна підтримка та відновлення, Україна не має іншого варіанту для стійкості під час війни та успішного відновлення окрім, як подвоїти ВВП. Для цього необхідні інвестиції та інновації. Якщо Україна робить ставку на інноваційні високотехнологічні сектори, не сподівається лише на торгівлю сировиною, це дає нам шанс суттєво підвищити продуктивність праці та зростати економічно. Тому Стратегія вже є великим кроком вперед. У документі закладені конкретні механізми для розвитку інновацій та високотехнологічних галузей”

Кирило Криволап

Виконавчий директор Центру економічного відновлення, керуючий партнер Civitta Ukraine

Експерт підкреслює, що для стійкості та відновлення країні необхідне подвоєння ВВП, яке можливе лише через інновації, інвестиції та збільшення продуктивності праці. 

“Щоб бути стійкою та відновитися, Україна має подвоїти ВВП. Його можна подвоювати, збільшуючи кількість робочих рук або збільшувати продуктивність. Над збільшенням кількості робочих рук працюють інші міністерства, інші інституції. Але другий величезний напрямок – збільшення продуктивності праці — це завжди про інвестицій та інновацій, і правове поле. Сектори, які визначені у стратегії як пріоритетні, точно виграють від реалізації документу. І ми бачимо, які це сектори. Що між ними спільного? Все це сектори з високою доданою вартістю. Заявлена мета – частка інноваційних продуктів у ВВП країни не нижче 15–20%. Це багато, але саме такий показник може забезпечити якщо не заявлений “економічний та технологічний стрибок”, то принаймні стійкість та впевнене економічне зростання”

Кирило Криволап

Виконавчий директор Центру економічного відновлення, керуючий партнер Civitta Ukraine

 

Освіта і наука: підготовка інноваційно спрямованих і високоосвічених фахівців

Стратегія розвитку інновацій багато уваги приділяє темі освіти та вдосконаленню її завдяки новим навчальним програмам з фокусом на STEM-дисципліни (S – science, T – technology, E – engineering, M – mathematics), залучення до навчання фахівців-практиків, розвиток партнерств з бізнесом та стимулювання інноваційного підходу в закладах вищої освіти та наукових установах через механізми фінансової підтримки. 

“Це вплине на якість освіти, що створить нові можливості для самореалізації та розвитку ринку послуг” 

Олексій Миропольський

Комерційний директор RozetkaPay

Фундаментальна перебудова навчальних планів і механізмів з акцентом на інноваційну складову дозволить готувати більшу кількість фахівців для високотехнологічної економіки, наголосив виконавчий директор Центру економічного відновлення Кирило Криволап. Більшість змін в освіті заплановано до релізу уже цього року. 

“На практичному рівні, перше, що передбачає Стратегія, — це зміни, пов’язані з розвитком інноваційної системи у закладах освіти. І ці запропоновані зміни виглядають дуже реалістичними. Їхнє впровадження має бути завершене вже, здебільшого, у 2025. Фактично йдеться про фундаментальну перебудову наших навчальних планів і механізмів таким чином, щоб готувати більше інноваційно спрямованих і високоосвічених фахівців. Це гарна та правильна мета. Ефект від реалізації цих змін стане помітним уже за 3–5 років, коли студенти, навчені за новими підходами, почнуть працювати. Це матиме довготривалий позитивний вплив”

Кирило Криволап

Виконавчий директор Центру економічного відновлення, керуючий партнер Civitta Ukraine

 

Напівпровідники: партнерство з ЄС та створення першої фабрики чипів

Згідно зі стратегією розвитку інновацій, Україна інтегрується до європейських програм розвитку напівпровідників, що сприятиме розширенню виробничих потужностей, залученню іноземних інвестицій та розвитку партнерств із провідними світовими виробниками мікросхем.

Виконавчий директор Центру економічного відновлення та керуючий партнер Civitta Ukraine Кирило Криволап вважає, що всі ці кроки сприятимуть розвитку галузі напівпровідникових технологій в Україні. 

“Окрема тема – напівпровідники. Стратегія автономності Європи передбачає ліквідацію зовнішньої залежності ЄС у ключових секторах, як-от напівпровідники та критичні матеріали.  Півтора роки тому Європейський Союз ухвалив Акт про чипи та заявив про мету до 2030 року забезпечувати на 20% світовий ринок напівпровідників. У цьому контексті ухвалення профільного закону CHIPS Act UA та створення першої фабрики чипів сприятиме розвитку галузі напівпровідникових технологій в Україні. Тож маємо шанси  доєднатися до зміцнення стратегічної автономії ЄС” 

Кирило Криволап

Виконавчий директор Центру економічного відновлення, керуючий партнер Civitta Ukraine

 

Штучний інтелект: чому Україні потрібно створити власну мовну модель (LLM)

Стратегія розвитку інновацій передбачає стимулювання розвитку сфери штучного інтелекту у різних галузях економіки через запуск інноваційного кластера, розробку Білої книги з регулювання сфери ШІ в Україні та застосування штучного інтелекту в пріоритетних індустріях. 

Директор з інновацій Українського католицького університету, Голова експертно-консультаційного комітету з розвитку ШІ в Україні при Мінцифри Олексій Молчановський відзначив важливу роль штучного інтелекту в розбудові інноваційної економіки. 

“Штучний інтелект є технологією, яка буде визначати майбутнє країн. Провідні держави світу вкладають значні ресурси в розвиток екосистем ШІ, що включає в себе потужну обчислювальну інфраструктуру, навчання майбутніх фахівців, розробку правового регулювання технологій. Українська держава ставить перед собою амбітні цілі щодо впровадження технологій ШІ у різні сфери діяльності нашої країни: освіта, охорона здоровʼя, безпека та кібербезпека, енергетика та інші. Стратегія інновацій, яка була представлена командою Міністерства цифрової трансформації, підтверджує ці амбітні плани та дає певне уявлення, як це може бути досягнути”

Олексій Молчановський

Директор з інновацій УКУ, Голова експертно-консультаційного комітету з розвитку ШІ в Україні при Мінцифрі

Стратегією з розвитку інновацій передбачено створення сприятливих умов для практичного застосування продуктів, що використовують технології ШІ, зокрема, в енергетиці, охороні здоров’я та у галузі подання заявок на об’єкти інтелектуальної власності, нагадав Олексій Молчановський.

“Зараз основним рушієм галузі є штучний інтелект загального призначення (General Purpose AI), зокрема великі мовні моделі (LLM, large language model). Тож будь-яка робота, яка передбачає обробку текстової інформації, має значний потенціал бути доповненою або зміненою за допомогою ШІ. В цьому контексті наміри стратегії інновацій щодо автоматизації створення і подання заявок на об’єкти інтелектуальної власності, аналізу таких заявок, аналіз карток пацієнтів щодо стану здоровʼя, створення ШІ-тюторів для учнів та студентів повністю відповідають глобальному тренду”

Олексій Молчановський

Директор з інновацій УКУ, Голова експертно-консультаційного комітету з розвитку ШІ в Україні при Мінцифрі

Дуже важливо, щоб мовні моделі, які ляжуть в основу усіх наших сервісів з ШІ, були україноцентричними, наголосив Олексій Молчановський. Адже це – частина цифрового суверенітету нашої держави. Для цього Україні потрібно створити власну LLM, яку б тренували на текстових корпусах, відібраними українцями за контролем держави разом з громадянським суспільством. 

“Тут хочеться поставити питання щодо походження мовних моделей, які ляжуть в основу згаданих вище сервісів. А саме хто буде їх розробниками та головне – на яких даних вони будуть тренуватися. Відомо, що LLM мають системну ваду – неточності та недетермінованість у відповідях, що проявляється, зокрема, через галюцинації. Важливо, щоби LLM, якими будуть послуговуватися громадяни України, мали бути україноцентричними. Простіше кажучи, відповідь на запитання “Чий Крим?” була узгодженою з Конституцією України. Для досягнення цього необхідне створення національної великої мовної моделі, яка би тренувалася для українців на текстових корпусах, відібраними українцями за контролем держави разом з громадянським суспільством. Наявність подібної української LLM є частиною цифрового суверенітету нашої держави, так само, як кіберзахист інформаційної інфраструктури державних реєстрів тощо”

Олексій Молчановський

Директор з інновацій УКУ, Голова експертно-консультаційного комітету з розвитку ШІ в Україні при Мінцифрі

Голова експертно-консультаційного комітету з розвитку ШІ в Україні підкреслив, що для розвитку ШІ-індустрії в Україні потрібні значні інвестиції, а також зміни до законодавства та поширення інформації про відповідальне застосування штучного інтелекту серед українців починаючи зі школи.

“Все це неможливо без значного інвестування в цифрову інфраструктуру (створення потужних обчислювальних кластерів для навчання та роботи мовних моделей на основі GPU/TPU), зміни до законодавства (наприклад, про дозвіл використання україномовних текстів для тренування моделей), навчання фахівців-інженерів, поширення загальної грамотності серед населення щодо відповідального застосування ШІ, починаючи з загальноосвітньої школи”

Олексій Молчановський

Директор з інновацій УКУ, Голова експертно-консультаційного комітету з розвитку ШІ в Україні при Мінцифрі

Врегулювання нормативно-правової бази щодо патентування та трансферу технологій, а також захисту прав інтелектуальної власності дозволить розширити співпрацю іноземних розробників та бізнесів із українськими у галузі штучного інтелекту, вважає Виконавчий директор Центру економічного відновлення, керуючий партнер Civitta Ukraine Кирило Криволап.

“Патентування та трансфер технологій. Тут коротко скажу, що давно пора було робити ці зміни. Врегулювання нормативно-правової бази, захист прав інтелектуальної власності – аналогічно. Українське законодавство, рівень обізнаності та інфраструктура в нинішньому вигляді дійсно суттєво відстають від сучасних світових практик. І часто це стає каменем спотикання. Коли йдеться про створення інноваційних продуктів та розробки із застосуванням штучного інтелекту, багато хто не співпрацює з українськими компаніями через не захищену інтелектуальну власність. Очевидно, що зміни на часі відучора. Саме тому ще у 2021 році Мінцифра розпочала розробку Стратегії екосистеми інновацій. Радий, що Civitta Україна теж долучилася до цього процесу три роки тому”

Кирило Криволап

Виконавчий директор Центру економічного відновлення, керуючий партнер Civitta Ukraine

 

Чого не вистачає у стратегії з розвитку інновацій

Експерти, візіонери та представники інноваційних бізнесів поділились, що хотіли б бачити у стратегії з розвитку інновацій більше конкретики в питаннях моніторингу реалізації стратегії. Крім того стратегія ніяк не торкається теми віртуальних активів. Також, на думку фахівців, можуть виникнути складнощі із залученням коштів на реалізацію усіх цілей стратегії.

Стратегія інновацій до 2030 року - думка топ-менеджерів

Кошти

Ледь не головний виклик стратегії з цифрового розвитку інновацій – фінансування, вважає Виконавчий директор Центру економічного відновлення, керуючий партнер Civitta Ukraine Кирило Криволап. Однак на думку експерта, з розвитком інноваційних галузей та по мірі поглиблення інтеграції до ЄС Україна зможе залучати більше ресурсів як від державних європейських фондів, так і від приватних інвесторів.

“Є серйозний пункт, якого бракує із зрозумілих причин: грошей, достатнього фінансування. Якби подібна стратегія реалізувалася в ЄС, тоді б десятки мільярдів євро йшли на фінансування інновацій, Європа свого часу заливала цей ринок інновацій грошима в спробі зрівнятись з США та Китаєм, і продовжує це робити. Україна поки що не може забезпечити такої фінансової підтримки. Але сама по собі підготовка цієї інфраструктури – індустріальних та інноваційних парків, акселераторів — дасть можливість по мірі поглиблення євроінтеграції залучати величезні ресурси на розвиток інновацій. Як це зробила Польща, Угорщина та інші країни ЄС. Так, спочатку фінансування буде обмежене, але поступово прийдуть більші гроші, ті самі приватні іноземні інвестиції”

Кирило Криволап

Виконавчий директор Центру економічного відновлення, керуючий партнер Civitta Ukraine

 

Стратегія ігнорує тему віртуальних активів

СТО (chief technology officer) Trustee Plus Ксенія Житомирська зауважила, що стратегія з розвитку інновацій ігнорує тему віртуальних активів, а також приділяє мало уваги блокчейн-технологіям. І це є великою помилкою, враховуючи те, що блокчейн та криптовалюта уже давно є рушіями інновацій та стабільною і великою частиною економіки, а Україна регулярно посідає ТОП-місця в рейтингах криптоадопшн. 

“Стратегії бракує деталізованого плану дій із чіткими термінами й відповідальними установами та механізмів швидкого реагування на виклики, пов’язані з повномасштабною війною. А головне, що хоч регулювання віртуальних активів вже на підході, у ній ігнорується сфера криптовалют, які мають величезний потенціал для розвитку економіки та можуть революціонізувати нашу фінансову систему. Блокчейн-технологіям приділяється мінімальна увага, лише в контексті інтелектуальної власності. І це, на мою думку, її великий недолік. Україна в рейтингу прийняття криптовалют точно не пасе задніх, а без їх інтеграції стратегія ризикує залишитися неактуальною в сучасному світі”

Ксенія Житомирська

СТО Trustee Plus

 

Нестача конкретних механізмів моніторингу реалізації стратегії 

Виконавчий директор KHARKIV IT Cluster Ольга Шаповал вважає, що в рамках реалізації стратегії потрібно передбачити конкретні механізми аналізу впровадження цієї стратегії. 

“Попри комплексність, вважаємо що реалізація  стратегії може бути посилена, по перше, за рахунок визначення конкретних механізмів моніторингу реалізації стратегії. Бо без чітких індикаторів успіху буде важко оцінити її ефективність. По друге, сфера інновацій потребує додаткових заходів для утримання та повернення українських талантів із-за кордону, адже «відтік мізків» залишається серйозною проблемою”

Ольга Шаповал

Виконавчий директор Kharkiv IT Cluster

Аналогічну думку висловив комерційний директор RozetkaPay Олексій Миропольський. Він також вважає, що до реалізації стратегії потрібно обов’язково залучити бізнес. 

“Поки невідомо які будуть дедлайни та відповідальні за проєкт. І, як на мене, добре було б залучити бізнес, бо без його підтримки реалізувати стратегію буде важче. Зі свого боку, ми хотіли би долучитися та використати нашу експертизу в єкомерс та фінансових технологіях для розвитку цифрових сервісів та їх доступності для підприємців”

Олексій Миропольський

Комерційний директор RozetkaPay

 

Реалістичність стратегії та потенційні перешкоди

Фахівці вважають стратегію з цифрового розвитку інновацій доволі реалістичною в реалізації. Головний ризик, який може завадити її впровадженню – війна та бойові дії. Також експерти відзначили такі потенційні перешкоди як брак коштів і кадрів, бюрократична тяганина, корупція та нечітка координація між органами, відповідальними за реалізацію. 

Стратегія інновацій до 2030 року - думка топ-менеджерів

“Реалізація стратегії суттєво ускладнюється в умовах війни через нестабільну економічну ситуацію та обмеженість ресурсів. Основними перешкодами, на мою думку, можуть стати нестача кваліфікованих кадрів, бюрократичні труднощі та обмежений доступ до інвестицій. Однак без інтеграції криптовалют і блокчейн-технологій достатньою мірою, стратегія може втратити можливості для фінансових інновацій, які могли б прискорити відновлення економіки”

Ксенія Житомирська

СТО Trustee Plus

“У документі прописані дієві механізми, які вже випробувані. Цей шлях проторений Європою. Є також операційний план, який у найближчі 3 роки передбачає реалізацію більшості цих заходів. Тому можу сказати, що стратегія реалістична. Залишається сподіватися, що за нею таки прийде суттєве фінансування. І напевно, ми не маємо іншого способу зробити Україну багатою та щасливою країною. Ми не пройдемо відновлення за рахунок “вдалого географічного розташування” та “великої кількості дешевої робочої сили”, як це писали в стратегічних документах двадцять років тому. Ці сумнівні конкурентні переваги залишилися в минулому столітті.” 

Кирило Криволап

Виконавчий директор Центру економічного відновлення, керуючий партнер Civitta Ukraine

Візіонери наголосили, що надважливо залучати підприємців та бізнес-об’єднання до реалізації стратегії. 

“На сьогодні, я бачу кілька ризиків. Ключовий з них, звісно, військові дії через які ми втрачаємо людей, йде руйнування інфраструктури, а закордонні інвестори бояться “заходити” в країну.  Друге – недостатнє фінансування. Якщо не підуть інвестиції, то стратегія не реалізується в таких масштабах. І ще один потенційний ризик, який може вплинути, – корупція. Загалом, стратегія  справді дуже хороша, але для її успіху потрібна політична воля, міжнародна підтримка та залучення приватного сектору”  

Олексій Миропольський

Комерційний директор RozetkaPay

“Реалізація стратегії можлива, проте повною мірою досягти всіх цілей буде непросто. Основні перешкоди — це російська агресія, економічна нестабільність, обмежені фінансові ресурси та ризики бюрократії. Крім того, реалізація залежатиме від координації між різними структурами та прозорості впровадження. Однак навіть часткова реалізація може дати значний поштовх для розвитку ключових галузей, і це вже буде великим досягненням. Реалістичність стратегії залежить від того, наскільки держава зможе залучити до цього процесу бізнес та його об’єднання, зокрема, ІТ-кластери, наукову спільноту та міжнародних партнерів.

Ольга Шаповал

Виконавчий директор Kharkiv IT Cluster

Читайте також:

Оборонні інновації, дерегуляція, підтримка стартапів та гранти для бізнесу: що передбачає Стратегія інновацій до 2030 року

Залишити відповідь