Світлана прокинулася рано, і ойкнула від подиву. Навколо в кімнаті панувала чистота і порядок. – Невже дівчатка постаралися, – усміхнулася жінка і вийшла на кухню. На кухонному столі височів стос тонких млинців, а на кухні сяяв чистий посуд, її дівчата тихенько грали за столом. – Хто це все зробив? – запитала у доньок Світлана не впізнаючи свою квартиру. – Мамо, це все зробила наша бабуся! – весело вигукнули доньки. – Бабуся? Яка ще бабуся? – не зрозуміла жінка. – Вона там, у кімнаті, – сказали дівчатка і показали на вітальню. Світлана швидко кинулася у вітальню і… ахнула від побаченого

Політика

– Іди швидше, більше тут твого нічого не залишилося! І не з’являйся з дітьми.

З гуркотом двері зачинилися перед обличчям Світлани, залишивши її віч-на-віч з горою сумок і пакетів. Від виду цих різномастих валіз та пакетів у горлі у молодої жінки встала туга грудка. Ось вони, десять років її сімейного життя, валяються строкатою купкою на брудному сходовому майданчику.

З-за дверей визирнула сусідка:

– Ой, стільки речей! Ви що, їдете відпочивати на Новий рік?

– Переїжджаємо, – буркнула Світлана та звалила на себе першу партію речей.

На що чекати, допомоги не буде. Чоловічого сильного плеча поряд у неї більше немає, як і власного житла. Чоловік не посоромився виставити її з трьома дітьми зі своєї дошлюбної квартири на першу вимогу своєї нової пасії.

– Прямо у Новий рік переїжджаєте? Ой, ну що ж ви таке вигадали?! Одні проблеми, жодного свята! – заохала сусідка.

Світлана стиснула зуби та потягла вантаж до ліфта. Сама собі наказала: «Не смій плакати! Не можна!»

Внизу в машині на неї чекають три пари уважних очей, які відразу помітять її не зовсім святковий настрій. Вона повинна посміхатися, щоб не зіпсувати дітям Новий рік, на відміну від батька, який забув про сім’ю, здається, за один день.

Задоволений збирає валізи.

Але не для переїзду в стареньку орендовану квартиру, як колишня дружина та діти, а щоб відзначити Новий рік на курорті з молоденькою коханкою. У машині, дорогій іномарці, єдиний шикарний подарунок за десять років шлюбу, Світлана почала укладати сумки та коробки в багажник.

Діти, що втомилися від очікування, захикали всі разом:

– Мамо, я їсти хочу! Додому хочу! – вередувала наймолодша, дворічна Даринка.

– Мамо, а чому до нас Миколай не прийшов як минулого разу? Я ж добре поводилася, чому він подарунки мені не приніс? – середня Віра відчувала, що їхнє життя раптово сильно змінилося.

Що сталося і чому, п’ятирічна мала ніяк не могла зрозуміти через вік.

– Тато не вийде до нас, так? – восьмирічна Люда навіть відповіді не чекала, одразу відвернулася до вікна і насупилась.

Вона все чудово зрозуміла вже давно, коли батьки спочатку сварилисякілька днів. А потім раптом вони вчотирьох, мама та сестри, переїхали зі своєї затишної, великої квартири в стареньку кімнату на околиці міста.

Менші сестрички хничуть через подарунки та солодощі, які цього року не приніс Миколай. Тільки вона доросла і здогадалася, що проблеми у них значно серйозніші. Батьки розлучаються, і життя тепер у них буде зовсім інше.

Світлана через силу посміхнулася:

– Потерпіть ще трохи, потім поїдемо до нашого нового будинку і влаштуємо одразу два свята. Новосілля та Новий рік!

– Там погано, чому радіти? Не буде у нас жодного свята! – губи у Люди зрадливо затремтіли.

У Світлани теж защипало в очах від підступних гірких сліз – як їй пояснити дочкам?! Що батько просто викреслив їх зі свого життя, наче якийсь набридлий вантаж! Проміняв сім’ю на симпатичне личко! А наївна і не розумна мати витратила десять років життя на дім та сім’ю, забувши про себе! Не відклала грошей на чорний день і не купила собі окреме житло.

А цей чорний день настав ось так раптово! Тепер їй треба терміново щось вигадати, де знайти притулок і як виживати втрьох на ті копійки, що виділив як аліменти колишній чоловік.

Який тут Миколай з подарунками.

Дівчата в машині зовсім зажурилися, ось-ось розплачуться хором! Мати постаралася їх підбадьорити:

– Приїдемо та замовимо піцу! Вашу улюблену сирну! А потім ще з’їмо цілий торт!

І тут же сама стиснулася від переживання під радісні вигуки дочок, що вона робить, їм на ці гроші ще жити до кінця січня! З очей Світлани таки ринули сльози струмком.

Молода жінка кинулася до під’їзду за наступною партією речей, щоб діти не побачили, як вона плаче від розпачу. Обіцяна святкова вечеря – величезна дірка в їхньому тепер дуже скромному бюджеті!

У ліфті, дивлячись на своє відображення у дзеркалі – змучену, заплакану жінку з схвильованим поглядом, вона прошепотіла:

– Ти впораєшся! У тебе є руки, ноги, машина, водити вмієш добре! Сьогодні вночі підеш та заробиш у таксі гроші на подарунки, на нормальне житло! Все буде добре, Новий рік!

***

Спочатку все пішло за планом, піца відволікла дівчаток, поки Світлана снувала по квартирі, намагаючись помістити їхні речі в обідраній шафі. О півночі вона квапливо загадала: “Нехай у нас все буде добре”. Потім дала інструкції старшій і поспішала на свою першу зміну в таксі.

І одразу посипалися заявки! Світлана лише встигала натискати на кнопку, щоби прийняти чергове замовлення. У машині час від часу співали пісні веселі компанії, сміялися, вітали один одного з Новим роком, обіймалися щасливі парочки.

Від їхнього вигляду у молодої жінки стискалося все всередині. Минулого року і вона ось так само з чоловіком їхала на таксі в гості, навіть не припускаючи, що вже через рік її щасливе, налагоджене життя розвалиться на шматки, немов іграшкова вежа з кубиків.

Щоправда, вона не встигла відпрацювати навіть години, коли задзвонив телефон. На тому кінці дроту плакала донька Люда:

– Мамочко, я хотіла дістати ковдру, а шафа впала!

– Я зараз приїду! – Жінка негайно висадила клієнтів і кинулася додому.

Все виявилося не так страшно, як вона собі всигла накрутити, старі меблі розвалилися на шматки під вагою коробок з речами. Заспокоївши всіх і уклавши спати, Світлана знову вийшла на лінію.

Проте за кілька замовлень знову довелося мчати додому. На цей раз у темному коридорі її зустріла зі сльозами середня Віра:

– Я в туалет пішла і ввімкнула світло, а воно гримнуло-о-о! І світла не стало-о-о! Мамо, мені страшно, я хочу додому!

– Нічого, просто з пробками проблеми. Я все вже виправила, – втішала малечу Світлана.

Хоча у самої ноги тремтіли від жаху, а якби сталося щось!

Вона знову поклала дітей і поквапилась до машини. Завтра викличе електрика на зароблені гроші. Або ні, краще зніме нову нормальну квартиру, половина суми у неї вже є. До кінця зміни ще три години, встигне!

Однак у машині на молоду жінку чекало розчарування, на екрані телефону висвітлилося повідомлення про блокування через перервані поїздки.

Світлана була в повному розпачі – та що ж це таке, ніяк не залишаться її біди!

Але вона мужньо витерла сльози, немає часу на них – тоді шукатиме замовлення прямо на вулиці. Звичайно, це ризиковано, але їй зараз так потрібні гроші!

Світлана натиснула на газ, і машина бадьоро покотилася вулицями, що вже пустіли. Кілька разів вона намагалася зупинитися і запропонувати свої послуги перехожим, але передумивала. Надто вже «веселими» були ті, хто ще не знайшов собі затишного будинку для завершення новорічної ночі.

Нарешті вона пригальмувала поруч із худенькою жіночою фігуркою, яка повільно брела вулицею.

– Жінко, давайте я вас підвезу? Недорого, двісті гривень по району, – запропонувала Світлана у прочинене вікно.

Тоненька бабуся з розпатланими кучерями посміхнулася їй і простягла таксистці пом’яту сотню:

– Це все, що маю.

Світлана оглянула літню жінку і ахнула. Та була одягнена в тонкий халатик і поношені капці, які вже стали крижаним колом від снігу. Молода жінка поспішно відчинила двері машини.

– Сідайте ж швидше! Чому ви так легко одяглися? Зима ж! Куди вам? Поруч десь?

Бабуся раптом засмутилася і зізналася:

– Я не пам’ятаю…

Світлана розгубилася:

– Як же так? Не пам’ятаєте, де живете? А як вас звуть хоч пам’ятаєте?

Літня жінка засяяла:

– Мене Ольга звуть. Я так все пам’ятаю, квартира велика трикімнатна на першому поверсі в дев’ятиповерховому сірому будинку. Другий під’їзд, навпроти вікна горобина росте. Ми туди переїхали тридцять два роки тому, шостого травня.

Таксистка слухала спогади дивної пасажирки наполовину, роздумувала, що їй робити зі своєю знахідкою. Шукати другий під’їзд із горобиною в цьому районі марно, всі будинки як на підбір – сірі дев’ятиповерхівки.

Раптом знову задзвонив телефон, у слухавці шепотіла Люда:

– Мамочко, там хтось ходить у під’їзді і галасує. Мені страшно, будь ласка, забери нас звідси!

– Я зараз приїду! Не переживайте, я тут поряд, за дві хвилини буду!

Світлана знову мчала додому, ледве стримуючи сльози від хвилювання та втоми. На який жах перетворилося її життя, ще й тепер із цією старенькою проблем собі додала!

Не повертаючись до пасажирки, таксистка попросила:

– Послухайте, Ольго. Мені треба терміново додому, я не можу вас висадити та кинути на вулиці. Зима все-таки, а ви в одних капцях та халаті. Давайте ми зараз зайдемо до мене, ви зігрієтеся, а потім вже шукатимемо ваш будинок і горобину.

Ольга погодилася.

– Ви запрошуєте мене у гості? Чудово! Я буду така рада! Мені завжди дуже сумно у свята, бо я сиджу вдома зовсім одна. А я обожнюю веселощі та смачну їжу.

– Смачної їжі, у мене немає, – з тяжким зітханням зізналася Світлана. – Але чашку чаю знайдемо.

У під’їзді вона застала мирно сплячого на килимку сусіда, який і розхвалював дівчат своїми безуспішними спробами відчинити свої двері. Світлана розбудила гуляку та допомогла йому зайти додому.

Поки поралася з сусідом, зовсім забула про Ольгу, яку завела у коридор своєї квартири. А коли зайшла додому, здивувалася від того, що відбувається.

На столі на неї вже чекала чашка гарячого чаю, дівчата ж сміялися в голос над кумедною пісенькою, яку виводила Ольга. А сама бабуся в цей час вправно справлялася з посудом, замішуючи тісто.

Світлана важко опустилася у крісло, зробила кілька ковтків чаю. Хвилювання, що засіло всередині чорною грудкою, розтануло від її тепла. Виснажена жінка прикрила очі, зараз відпочине кілька секунд, а потім далі боротиметься зі своїми бідами. Знайде електрика, полагодить шафу, заробить грошей, відвезе Ольгу додому… Ще подарунки потрібні дівчатам!

Від втоми та нескінченної ночі проблем очі у Світлани закрилися самі собою, і вона провалилася в глибокий сон. Коли вона прокинулася, то ойкнула від подиву.

Навколо панували чистота і порядок, хтось зібрав гору з сумок і коробок, на столі височіло стос тонких, мереживних млинців, а на кухні сяяв чистий посуд і відтерті від застарілих розводів меблі.

А її дівчата тихенько грали з намальованими лялечками, приміряючи їм паперовий гардероб.

– Хто це все зробив? – приголомшена Світлана не впізнавала квартиру, що перетворилася.

Віра кинулася до матері:

– Мамочка, це найкращий Новий рік! Миколай подарував нам новорічну бабусю Олю! Вона все вміє і така весела! Ти хочеш млинців? Вона ще зварила нам суп, він такий смачний!

Навіть Дарина, яка за останні кілька днів, здавалося, розучилася посміхатися, засяяла від радості:

– Мамо, Оля мене навчила англійському алфавіту! Його треба співати, і тоді він легко запам’ятається!

З кухні виглянула старенька в обіймах з молодшою ​​Дариною, що світиться від радості.

– Світлано, прокинулася? А ми тут із Даринкою цифри вчимо!

Світлана раптом теж усміхнулася, так легко і добре їй не було давно! Справжня новорічна бабуся за помахом чарівної палички розправилася з купою справ.

Але тут нахмурилася:

– Дякую вам. Тільки зараз нам треба буде поїхати до відділку, щоб знайти ваш будинок. Вас, мабуть, шукають.

Дружно захикали три дитячі голоски:

– Ні, ні! Залиш бабусю Олю, це ж подарунок від Миколая! Це наша новорічна бабуся!

І все ж Світлана була непохитна, хоча у самої душа стискалося від виду похмурих облич. До останнього доньки махали долоньками на прощання Олі, а та все слала їм повітряні поцілунки, доки не рушила машина.

Зупинившись біля відділку, Світлана озирнулася на стареньку. Та стиснулася крихітним, світлим клубочком на задньому сидінні, сумна та мовчазна. Світло і радість, що лилися з неї ще півгодини тому, згасли, ніби лампочка всередині перегоріла.

Світлана з відчуття провини почала пояснювати їй:

– Вибачте, що доводиться так чинити. Ви мені дуже допомогли! Я навіть мріяти не могла про таку помічницю, як ви, ви справжній подарунок! Але я не можу, розумієте, не можу вам навіть копійки заплатити або якось віддячити. Так сталося, що ми з доньками зараз у дуже скрутному становищі. Нам жити ніде, тому ніяк не зможу я вас дати притулок у себе.

Оля зітхнула:

– Та навіщо мені гроші? Мені дуже добре і весело з дівчатами було, завжди мріяла про таких чудових внучок! – вона все ж таки вибралася з машини і покірно попленталася до будівлі відділку.

Побачивши стареньку, черговий за склом радісно вигукнув:

-Ой, бабуся Оля, а я думав, вже не заглянеш до нас!

Світлана кинулася до нього:

– Ви знаєте її? Я знайшла її на вулиці в домашніх капцях та халаті! Вона не пам’ятає адресу.

Черговий знизав плечима:

– Та Ольгу на районі всі знають. Вона хороша, добра, з пам’яттю лише трохи проблеми. Як піде в магазин чи гуляти, так завжди заблукає. Щотижня її до нас приводять.

– Чи є телефон її рідних, щоб забрали додому?

Світлана покосилася на стареньку, що тремтіла від холоду. Вона зняла з себе куртку, накинула на тоненькі плечі.

Поліцейський розвів руками:

– Нема кому за нею доглянути, діти поїхали давно за кордоном і в гості не приїжджають. Та ви її самі відведете додому, якщо неважко. Тут недалеко, через два будинки.

Він зиркнув на клітку, повну нічних бешкетників.

– Відведете? А то доведеться їй чекати, я поки що з цими  розберуся. У нас у Новий рік завжди є ажіотаж.

Світлана без роздумів кивнула, хоч якесь добре діло вона зможе зробити для бабусі Олі.

Черговий охоче пояснив:

– Вулиця Набережна, будинок сім, другий під’їзд.

– Перший поверх, – згадала Світлана слова старенької.

І підхопила Ольгу під невагомий лікоть. Вже за кілька хвилин дорога іномарка зупинилася біля другого під’їзду, поряд із тоненьким деревцем горобини. Молода жінка допомогла Олі вибратися з машини.

Бабуся дійшла до під’їзду і раптом з надією в голосі запитала:

– А може, ви до мене переїдете? Адже вам жити ніде, а в мене квартира велика. У мене з’явиться справжня велика родина, як я мріяла! Це буде новорічне диво!

Світлана раптом усміхнулася від радісного здогаду, невже й справді Миколай існує і подарував їм такий чудовий подарунок?! Новорічну бабусю, яка змінила їхнє життя.

А потім погодилася, що їй втрачати:

– Гаразд, я пораджуся з доньками. Думаю, вони будуть щасливі переїхати до бабусі. Дякую вам за все!

Бабуся Оля сплеснула тоненькими ручками, знову засвітилася від радості.

– Я тоді поки що для вас пирогів напіку! Чекаю на вас, мої добрі! Сонечки мої золоті! Ох, влаштуємо новосілля, весело так буде!

Світлана допомогла старенькій дійти до квартири, а потім поспішила до свого будинку. Щоправда, тепер поверталася вона до своїх коханих дівчат не зі сльозами.

Навпаки, вона поспішала до них із радісною усмішкою та вірою в те, що у Новий рік трапляються справжні дива.

Залишити відповідь