Свято Маланки: які традиції та прикмети існують
Маланка, або Щедрий вечір – українське народне і церковне свято. Традиції у цей день можуть відрізнятися залежно від регіону та навіть села. Хто ж така Маланка та які прикмети у цей день, пише ПІК.
Маланка – фольклорний образ та свято. Сама ж Маланка – це вигаданий образ гарної української дівчини. За звичаєм Маланкою часто виступає переодягнений хлопець, або ж чоловік.
Традиції
Однією з головних традицій Щедрого вечора є вертеп та водіння Кози. Під час святкувань учасники перевдягаються у тварин і фольклорних персонажів, обходять оселі, вітають господарів із настанням Нового року та бажають їм щастя й добробуту.
За звичаєм, роль Меланки виконує хлопець. Образ Меланки зазвичай включає багатий одяг, яскраво підведені брови та рум’яні щоки. У руках вона тримає символічні предмети, як-от веретено, віник або ляльку, що символізують «жіночу працю».
Серед основних персонажів цього дійства — Василь, Коза, Дід, Баба, Ведмідь, Циган, Чорт і Лікар. Особливою популярність має маска Кози — символу врожаю та достатку. Козу-Маланку прикрашають вінком зі стрічками, намистом та іншими барвистими оздобами. Василь одягається у жупан, широкі шаровари та чоботи.
Маланка та Василь — це символічна пара, хоча обидві ролі зазвичай виконують хлопці. Такий гермафродитний образ Меланки уособлює єдність чоловічого та жіночого початку в одній постаті.
На відміну від колядників, які бажають добробуту й щастя, маланкарі вирізняються своєрідною антиповедінкою. Вони навмисно порушують звичні норми, діючи з гумором і навпаки. Проте з настанням Нового року весь цей хаос повертається до гармонії та порядку.
Походження
Українські етнографи вважають, що свято Маланки має коріння ще в дохристиянських часах, про що свідчать стародавні слов’янські фольклорні традиції.
Згідно з легендою, у богині любові Лади та бога гармонії Ладо була донька, на ім’я Миланка (відомі також варіанти — Маланка, Меланка, Меланія). Одного разу злий змій викрав Миланку та ув’язнив її у підземному царстві. Врятував дівчину від полону герой Василь-Безпальчик, після чого вони одружилися.
Відтоді наші предки напередодні Нового року вшановували Маланку як символ Місяця, а наступного дня, у сам Новий рік, святкували день Василя, що символізував Сонце.
Народні прикмети:
- на Маланку не можна давати гроші у борг, інакше протягом усього року будуть проблеми з власними боргами;
- на Маланку не можна сваритися і лаятися, в родині має панувати мир і гармонія;
- якщо добре і щедро приймати щедрувальників, то рік у сім’ї буде щасливим, а якщо замкнути перед ними двері — то, навпаки;
- дитина, народжена на Маланку, здатна передбачати майбутнє;
- якщо ніч з Маланки на Василя тиха і ясна, то щасливий рік буде не лише для людей, а й для худоби;
- новорічна ніч — чарівна, тому варто загадати будь-яке бажання, й воно обов’язково здійсниться;
- якщо на Маланку сонце зійде високо, протягом усього року буде рясний врожай на садові культури;
- якщо на Маланку іній рясно вкриває всі дерева, то варто очікувати гарний урожай меду і зерна.
Нагадаємо, обряд Маланка увійшов до переліку культурної спадщини України
Читайте також: