Тендітна вбивця «Шахедів»: що відомо про зенітні ракети, які Україна отримає від естонських зброярів
Як повідомляла АрміяInform, про це на початку листопада 2024 йшлося на зустрічі в Києві заступника міністра оборони України бригадного генерала Анатолія Клочка з керівництвом зазначеної компанії.
За даними офіційного порталу Frankenburg, ця оборонна фірма з Таллінна прагне до революції в системах наведення у профільному озброєнні. У ракеті Mark 1 використовується програма ситуаційної обізнаності на основі ШІ.
Генеральний директор Frankenburg Technologies Кусті Салм називає цю технологію багатонадійною, а її тестування в Україні має розпочатися 2025 року. За його словами, все вже готово до випробувань, а розроблена технологія привернула до себе широку увагу представників профільного ринку.
«Технологія багатонадійна, і ми почнемо її тестування в Україні в цьому році», — заявив Кусті Салм, якого цитує естонський новинний портал ERR.ee. За словами ракетобудівника, проєкт вже готовий до тестування.
Напевне базуючись на засадах військово-комерційної утаємниченості, в цій балтійській фірмі не розкривають якихось подробиць про їхній виріб. На сайті виробника лише зазначено, що своєю місією естонські зброярі визначили «оснастити вільний світ технологіями, необхідними для перемоги у війні».
З оприлюдненого представлені лише світлини, на яких демонструються макети ракети Mark 1.
Тим часом автори агенції Bloomberg виділили компанію Frankenburg серед чотирьох провідних європейських високотехнологічних стартапів ОПК.
«Естонська компанія з простим девізом — “Технології переможуть у війні” — виробляє дешеві ракети, щоб збивати дрони, які використовують програмне забезпечення для точного ураження цілей», — зазначає Bloomberg.
За словами Кусті Салма, можливе припинення вогню в Україні не знизить попит на нові озброєння.
«У Європі буде нова і набагато масштабніша війна», — похмуро спрогнозував він у розмові з репортерами Bloomberg.
Своєю чергою аналітики дослідницького порталу ІКК Defense Express (DE) за інформацією з відкритих джерел зробили доволі змістовні висновки про цей виріб.
У виданні зазначають, що конкретні характеристики зенітної ракети Mark 1 не опубліковані. Але підказку їм дало офіційне зображення, що розміщено на сайті компанії.
«Вочевидь мова йде про дуже малу за розмірами зенітну ракету, можливо загальною довжиною десь 0,5 метра. І це дійсно єдиний можливий варіант виробляти такі засоби масово», — констатують експерти DE.
Саме тому, за їхніми словами, на фото нижче, вочевидь повнорозмірний макет цієї зенітної ракети, яка отримала інші аеродинамічні поверхні.
Зрештою, на думку дослідників з ІКК Defense Express, задачею Mark 1 є перехоплення саме дронів, а тому цілком логічно проти БПЛА використовувати співставний засіб.
«Бо об’єктивно, звісно можливо лупити 7-метровими ракетами з С-300 по “Шахеду”, але, на порядки вигідніше — значно дешевшими засобами, якщо вони демонструють відповідну ефективність», — підкреслюють у DE.
Відповідно до бачення досліджуваної зброї, експерти видання вважають, що з огляду на все у Frankenburg Technologies прийняли ряд абсолютно вірних концептуальних рішень.
«Базуючись на наведеному описі, наприклад, (естонці, – ред.) могли використати у ролі головки самонаведення камеру та “машинний зір” з автовиявленням та автонаведенням на ціль. І таке рішення на порядки дешевше за будь-який інший варіант із радіолокаційною, інфрачервоною чи навіть напівактивною лазерною системою наведення», — вважають у DE.
Там зазначають, що єдиний можливо дешевший варіант, при цьому не факт, є радіокомандне рішення, коли на саму ракету передаються лише сигнали управління, а всі розрахунки зі зведенням у просторі ракети та цілі бере на себе наземна станція.
«Малі розміри ракети одразу означають й те, що для її створення необхідно у рази менше твердого палива та інших матеріалів. Але залишається питання дальності, висотності та потужності бойової частини», — підкреслюють у DE.
При цьому вони умовно взяли для орієнтира ракету до Stinger: вона при довжині 1,5 метра має дальність до 6 км, висотність до 3,5 км, а вагу бойової частини у 2,3 кг.
«Якщо Mk 1 від Frankenburg Technologies втричі менша, то можливо очікувати орієнтовні параметри до 2 км за дальністю, до 1 км за висотою та на бойову частину вагою близько 0,5 кг. Тобто цілком достатньої для знищення дронів на чому й побудована вся концепція розробки», — резюмували свої висновки експерти порталу ІКК Defense Express.
Презентація ракети ППО Mk 1 від Frankenburg Technologies. Візуалізація Main Battle Tank
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2025-01-10 06:27:00