Тютюн Яреми. Підлеглі Божка “злили” справу, в якій експертиза встановила збитків на 32 мільйони
Тернопільська обласна прокуратура вперше в історії своєї діяльності відмовилася від обвинувачень у справі, в якій експертиза встановила збитків на 32 мільйони гривень. Відбулося це 12 грудня 2024 року під час головування у відомстві першого заступника керівника Олександра Божка.
У березні 2023 року Politerno розповіло тернополянам про те, як компанія «АТ-2015» з орбіти відомого в Тернополі та області підприємця Андрія Яреми у 2016 році при ввезенні на територію України пакистанського тютюну не сплатила до бюджету акцизного податку на 31 мільйон гривень (32 млн. за оцінками експертизи – ред.). У цьому їй допомогли інспектори Одеської митниці.
Своєю чергою посадові особи ГУ ДФС у Тернопільській області повинні були вживати заходів з метою стягнення з ТОВ «АТ-2015» податкових заборгованостей на згадану суму, у тому числі в судовому порядку шляхом подання відповідних позовів, накладення арештів на майно тощо. Але цього зроблено не було, а сама компанія «АТ-2015» припинала своє існування.
За цю справу у 2016 році взялися правоохоронці, зареєструвавши провадження №32016210000000016. Утім, дуже скоро воно «заглохло» і було «поховане» в обласній прокуратурі. Займався цим процесом начальник відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях прокуратури Тернопільської області Віталій Козар, який згодом очолив охорону Андрія Яреми та який є його кумом.
До свого закриття ТОВ «АТ-2015» у судовому порядку намагалося скасувати податкові повідомлення-рішення, але безуспішно. 23 жовтня 2017 року Тернопільський окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні позову ТОВ «АТ 2015» до Головного управління ДФС у Тернопільській області щодо цих двох повідомлень-рішень. Компанія Андрія Яреми виграла апеляцію на дане рішення, але 28 липня 2021 року Верховний Суд задовольнив касаційну скаргу Головного управління ДПС у Тернопільській області і залишив в силі постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2017 року.
Взагалі ця справа супроводжувалася багаторічною судовою тяганиною. І робилося це з цілком конкретним розрахунком – затягнути час для того, щоб ТОВ «АТ-2015» замело сліди своєї діяльності. Адже напередодні рішення Тернопільського окружного суду, а саме у серпні 2017 року, ТОВ «АТ-2015» перереєстровується з Борщева Тернопільської області до міста Львів, вулиця Бузкова, 2.
Не дивлячись на тиск та спроби «порішати» справу, в червні 2022 року на вимогу обласної СБУ, яка теж намагалася розслідувати тютюновий кейс, було проведено експертизу, яка підтвердила висновки акту від 5 травня 2016 року ТОВ «АТ-2015» щодо заниження податкових зобов’язань цього підприємства на суму 32 063 649,41 грн.
З СБУ Андрій Ярема теж конфлікт владнав. Але, судячи зі всього, «смачною здобиччю» тернопільського мультимільйонера вважають усі існуючі в Україні служби. Зам’явши справу в Тернополі, Андрій Петрович «пропустив удар» від львівського ДБР.
У серпні 2022 року до слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області надійшло клопотання старшого слідчого четвертого слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Львові, в якому він попросив надати тимчасовий доступ до речей та документів, які стосуються діяльності ТОВ «АТ-2015» та ГУ ДФС (ДПС) у Тернопільській області.
12 серпня 2022 року слідчий суддя виважено розглянув звернення старшого слідчого четвертого слідчого відділу Територіального управління ДБР і вирішив: клопотання, погоджене прокурором Тернопільської окружної прокуратури, про тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженні №62022140030000014 від 2 лютого 2022 року задовольнити частково і надати тимчасовий доступ до більшої частини запитуваних документів.
Саме на ці повідомлення відреагувало наше виданні в березні 2023 року, опублікувавши статтю «Цигарковий барон. Ч.1. Як одеські митники і тернопільські податківці допомогли Яремі державу «нагріти»».
Вірогідно, львівський ДБРівський кейс згодом теж «поховали», але після виходу нашого журналістського розслідування справу №32016210000000016 реанімували в Тернопільській обласній прокуратурі, що дуже не сподобалося Андрію Яремі. Згодом за свою принциповість постраждав один із заступників обласного прокурора, який власне й дістав справу з полиці.
Як відомо, після звільнення головного прокурора Тернопільщини Андрія Миколайчука, обов’язки очільника обласної прокуратури почав виконувати уродженець Миколаївщини та «зісланий» у 2016 році з Генеральної прокуратури України на Тернопільщину Олександр Сергійович Божко. Саме він змінив прокурора у згаданій справі, який 12 грудня 2024 року під час засідання Тернопільського міськрайонного суду подав постанову про відмову від обвинувачень.
Постановою судді обвинуваченим номіналам Андрія Яреми у ТОВ «АТ-2015» повернуто застави у розмірі більш ніж 2 мільйона гривень.
За даними нашого видання, питання щодо «злиття» справи вирішувалося у Києві через заступника генерального прокурора Ігоря Мустецу. Окремо зазначимо, що за даними наших джерел в обласній прокуратурі, до Олександра Божка часто, як до свого близького товариша, навідується близький до Андрія Яреми народний депутат-«слуга народу» Ігор Василів. Вірогідно, тернопільський мультимільйонер заходив на вирішення питання з двох сторін.
Та як би там не було Тернопільська обласна прокуратура тепер прославиться на усю країну, адже відмовитися від обвинувачень у справі, в якій експертиза встановила втрати для бюджету на 32 мільйона – це навіть більший шок, аніж хмельницькі прокурори-інваліди.
Діліться у соцмережах: