У США заборонили TikTok: чому Україні варто було б зробити те саме
19 січня у США припинив працювати застосунок TikTok. Втім, найімовірніше, Трамп, як щойо стане офіційним президентом США, скасує заборону на використання цієї соціальної мережі принаймні на 90 днів.
Соціальна мережа TikTok належить китайській компанії ByteDance. У США є серйозні побоювання з приводу того, що уряд КНР через цей додаток може отримувати доступ до даних американських користувачів. ByteDance поставили ультиматум: або до 19 січня вона продає американський сегмент мережі, або TikTok припиняє працювати у США, пише 24 Канал із посиланням на Infolight.ua.
У чому небезпека TikTok для України
На тлі чуток про закриття TikTok американці почали завантажувати інший китайський застосунок – RedNote. Лише за 48 годин він отримав 700 000 нових користувачів. Структура платформи включає одночасне відображення різноформатного контенту – відео, фотографій та текстових матеріалів. Система формує стрічку на основі інтересів користувача, що відрізняється від традиційної моделі підписок.
За допомогою цих додатків легко поширювати неправдиву інформацію і маніпулювати думками людей.
Так, дослідження виявили у TikTok мережі облікових записів, які “працюють” задля підриву мобілізації в Україні – перебільшують втрати ЗСУ і розповідають про несправедливість призову.
З цих причин будь-який додаток із подібним функціоналом та власниками з ворожих країн становить загрозу нацбезпеці нашої держави.
Найчастіше ворог для просування своїх наративів в Україні використовує TikTok в поєднанні з Viber та YouTube.
Наприклад, він хоче зібрати спільноту для організації спротиву мобілізації. Спершу створюється вірусне відео, під яких нібито незалежні коментатори залишають сотні і тисячі дописів, роблять поширення.
Велика кількість “вподобайок” і коментарів дає сигнал алгоритмам мережі підіймати відео в рекомендаціях. Відповідно його переглядає ще більше людей. Відео або напряму скеровує глядача до певної дії, або рекомендує підписатися на спільноту, посилання якої зашиті в шапці профілю.
За таким принципом був розкручений сценарій “з Майданом 24.03” в 2023 році, коли завірусились відео дівчини, яка назвалася донькою військовополоненого. Вона запрошує всіх на Майдан Незалежності 24 березня о 12:00. Це відео було опубліковано в ТікТок і наразі видалено. Проте його в той день поширюють антиукраїнські телеграм-канали, а вже наступного дня починають з’являтися відео нібито військових та волонтерів, які також закликають вийти на Майдан “ставити питання владі”.
В той же день ввечері це як новину починають поширювати російські телеграм-канали та другорядні ЗМІ.
«TikTok працює як система, яка навчається на вподобаннях своїх глядачів, і показує подібну відверту нісенітницю виключно тим, хто готовий в неї вірити», – підсумовує видання.