Угорщина та Словаччина блокують євросанкції проти грузинської влади
Угорщина і Словаччина – обидві з популістськими, проросійськими лідерами – 16 грудня заблокували запропонований пакет санкцій Європейського Союзу проти провідних грузинських посадовців за жорстоке придушення урядом Грузії прозахідних протестувальників протягом останніх тижнів.
Міністри закордонних справ ЄС, які планують провести саміт у Брюсселі 19 грудня, просунулися вперед, однак лише щодо плану призупинення візової лібералізації для власників дипломатичних паспортів південнокавказької країни.
Очікувані 16 грудня кроки Угорщини та Словаччини перешкоджають реалізації низки заходів проти грузинських чиновників, які б включали заборону на видачу віз і заморожування активів. Цей крок вимагав би одностайної підтримки блоку, що складається з 27 країн-членів.
Однак для призупинення процедури візової лібералізації для власників грузинських дипломатичних паспортів потрібна лише більшість голосів, тобто 55 відсотків країн-членів, які складають 65 відсотків від загальної кількості населення ЄС.
Європейська комісія вже почала планувати призупинення, і пропозиція може бути надіслана країнам-членам вже цього тижня.
Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан і прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо виступають проти санкцій проти Кремля за його війну проти України і висловлюють підтримку уряду Грузії, очолюваному партією «Грузинська мрія».
ЄС ніколи не застосовував санкцій проти грузинських політиків, але цього року заморозив понад 100 мільйонів євро (105,1 мільйона доларів) коштів ЄС, що направлялися до Грузії, і припинив переговори про вступ до ЄС з Тбілісі.
Раніше цього ж дня глава зовнішньополітичного відомства ЄС Кая Каллас заявила, що блок склав список грузинських лідерів, проти яких будуть застосовані санкції після жорстокого розгону протестувальників, обурених рішенням правлячої партії «Грузинська мрія» відкласти переговори кавказької країни щодо вступу до ЄС.
«Ми запропонували список для санкцій проти цих людей, які… застосовують силу і насильство проти опозиції..Але всі повинні погодитися з цим списком, а ми ще не досягли цього…Всі події, які ми зараз спостерігаємо в Грузії, йдуть не в тому напрямку, де повинні бути країни-кандидати», – сказала Каллас журналістам.
Західні лідери занепокоєні тим, що вони називають все більш жорстокими заходами проти протестувальників і зростаючим проросійським ухилом в уряді, очолюваному партією «Грузинська мрія».
Протести в Грузії тривають із 28 листопада. Вони розпочалися після того, як прем’єр-міністр Іраклі Кобахідзе заявив про зупинення переговорів щодо вступу до ЄС до 2028 року.
Під час акцій затримали понад 400 людей, заявив заступник голови МВС Грузії Олександр Дарахвелідзе. Він уточнив, що 30 затриманих притягли до кримінальної відповідальності, стосовно 372 громадян порушили адміністративні справи.
Нагадаємо, браковані 120-ті міни українського виробництво продовжують постачати на фронт.
Діліться у соцмережах: