Україна модернізує ракету Трембіта, яка зможе долетіти до Москви – ЗМІ
В України розробили недорогу ракету Трембіта, базова модель якої летить зі швидкістю 400 км/год на відстань до 200 км. Ракету назвали на честь народного духового інструменту, який зазвичай використовували у східній частині Українських Карпат, зокрема на Гуцульщині.
Про це пише видання The Economist.
Українська ракета Трембіта
Двигун Трембіти – це рімейк імпульсного реактивного двигуна вартістю 200 доларів, який вперше був використаний у німецькій бомбі V-1 у 1944 році. Наразі розробляють більшу і потужнішу модель, яка зможе дістатися Москви.
– Ми можемо не влучити в ціль, але ми пролетимо так низько над російськими окопами, що вони обісруться, – сказав Сергій Бірюков, який очолює команду інженерів-добровольців.
Серійне виробництво ракети Трембіта розпочнеться після завершальних польових випробувань. Ентузіастам знадобилося лише 1,5 року, щоб досягти такого успіху, адже шлях від креслярської дошки до поля бою зазвичай займає багато років.
Варто зауважити, що за радянських часів Україна була світовим лідером у галузі космічних та ракетних інновацій. Дніпровський завод Південмаш будував чотири покоління стратегічних ракет. Але все припинилося у 1994 році Будапештським меморандумом, за яким Україна відмовилася від ядерної зброї в обмін на гарантії безпеки.
Зараз Україна залежить від іноземної допомоги. Партнери передають такі ракети, як: ATACMS (дальність 300 км) і Storm Shadow/Scalps (250 км і більше). Наприкінці листопада президент Володимир Зеленський оголосив про перехід на ракети, які важче перехоплювати, поставивши за мету виробити 3000 таких ракет до кінця 2025 року.
Ракета Трембіта спроєктована з можливістю ураження різноманітних наземних цілей, зокрема бойових машин і систем протиповітряної оборони. Така адаптивність підвищує її цінність на полі бою.
Українське ракетобудування
Варто зауважити, що Росія невпинно полює на українські виробничі потужності. У грудні 2023 року кілька крилатих ракет влучили в завод із виробництва ракет Нептун у Києві. У листопаді 2024 року росіяни вдарили у Південмаш своєю нібито новою балістичною ракетою Орешник. Удар по порожньому заводу був символічним.
На сьогодні українське ракетобудування відбувається під землею, у захищених бункерах. Виробництво компонентів розкидано по сотнях прихованих, непримітних майданчиках.
Український уряд підтримує виробництво будь-якої ракети. Але розробникам часто доводиться ризикувати значними сумами власних коштів, щоб запустити проєкт. Ще складнішим завданням є масштабування виробництва – залучення капіталу, закупівля обладнання з-за кордону та забезпечення безпеки. Наразі Україна відстає від військового комплексу Росії, хоч ідей не бракує.
Виробництво крилатої ракети Трембіта з майже ідентичними льотними характеристиками може бути в 12 разів дешевшим в Україні, ніж у Західній Європі. Наприклад, вартість ракети Трембіта починається від 3 000 доларів у варіанті приманки і 15 000 доларів у комплекті з 20-30-кілограмовою боєголовкою.
– Ми – ракета-бродяга. Багато ракет можуть завдати багато шкоди, – наголосив Бірюков, додаючи, що низька вартість може стати вирішальним фактором в українських операціях, спрямованих на виснаження ворожої протиповітряної оборони.
Але Україні потрібен час, якого може не бути. Високопоставлений чиновник з питань безпеки каже, що країні потрібно щонайменше рік, щоб виробити ракети в такій кількості, з такою дальністю і можливостями, які б серйозно загрожувати Росії. А до того часу багато що може змінитися.
Хоча Бірюков наголошує, що в умовах перемир’я між урядами наші ракети продовжуватимуть літати.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Фото: Militarnyi