Україна поступово впроваджує ШІ та автоматизацію в БПЛА – WSJ
У 2024 році ключовою зброєю української оборони стали швидкі та маневрові дрони, які є ефективним засобом боротьби проти масованих наземних атак РФ.
А вже у 2025 році на полі бою очікується поява більш автоматизованих БПЛА з використанням сучасних технологій.
Про це йдеться у матеріалі The Wall Street Journal.
Автоматизація дронів та акцент на збереженні контролю людиною
Андрій Звірко, директор зі стратегії компанії Sine.Engineering, яка займається розробкою технологій для дронів розповідає, що все ж головний акцент залишається на збереженні контролю з боку людини.
Як пише видання, автоматизація може допомогти Україні ефективно протидіяти більшому противнику, навіть за умови скорочення постачання зброї з боку західних партнерів.
Українські компанії поступові використовують інновації, що спрямовані на полегшення керування БПЛА. Такий підхід дозволяє знизити рівень навичок для операторів та водночас підвищити ефективність. Подібні принципи вже давно мають місце в інших галузях, таких як авіація, автомобілебудування чи електронна комерція.
Як йдеться у матеріалі, Україна застосовує десятирівневу систему поступового впровадження автоматизації дронів та вже використовує моделі, які можуть автономно наводитися на ціль з використанням комп’ютерного зору.
– Ми рухаємося поступово, адаптуючи технології до масового виробництва лише після підтвердження їхньої практичної користі, – розповідає Максим Макарчук, керівник відділу ШІ платформи Brave1.
За даними видання, у 2024 році Україна виготовила понад мільйон малих дронів, більшість з них FPV-дрони, що стали ключовим інструментом на фронті.
Як пише видання, головними перешкодами для БПЛА є засоби радіоелектронної боротьби, які приглушують сигнали та перешкоджають наведенню дронів.
Проте, як пише видання, українські розробники працюють над розв’язанням проблем пов’язаних з засобами радіоелектронної боротьби.
У статті йдеться про компанію Sine, яка розробила модуль, що допомагає автоматично уникати перешкоди використовуючи багаточастотні канали зв’язку. Також у Sine розробили систему навігації, що дозволяє точно визначати місцеперебування БПЛА навіть за відсутності сигналу GPS.
Удосконалені технології підвищують ефективність бойових операцій. Водночас інтеграція самонавідних систем дозволяє одному оператору керувати одразу кількома БПЛА, що спрощує процес управління.
– Все, що ми тут робимо, спрямоване на зниження кваліфікаційних вимог для користувачів, – говорить Андрій Чулик, співзасновник Sine.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Нагадаємо, нещодавно Міністерство оборони України провело тестування БПЛА на оптоволоконних кабелях, які є ефективними в умовах активної радіоелектронної протидії.