В Україні перевели годинники – чим це шкідливо ?
Поділитись
Відома медикиня Ольга Богомолець вважає, що переведення годинників, яке відбулося минулої ночі, суттєво впливає на наше здоров’я і шкодить йому.
Про це Ольга Богомолець написала у Фейсбук.
З суботи на неділю знову вкрали годину часу – після 2:59 настала 4.00. Ніби мало навколо стресів, що треба додати до них ще один, переводячи годинник вперед ? – запитала Богомолець.
Цієї весни ми не повинні були б вже переходити з зимового на літній час – якби закон, прийнятий Верховною Радою, підписав Президент. Але ж не підписав, нічого не пояснивши. Хоча медики вже давно знають: сезонні зміни часу впливають на наші біоритми.

Біоритми, вони ж циркадні ритми, регулюють майже всі фізіологічні процеси: гормони, терморегуляцію, імунітет. Наш біологічний годинник ані перевести, ані обдурити не вийде.
Як відомо, чим складніша і багатофункціональніша система, тим вона чутливіша до найменших змін.
А зміна часу на годину – це зміна серйозна !
Як думаєте, чому ми під час дня активні, а вночі спимо ? Не тому, що вдень світло, а вночі темно. А тому, що так наказує спеціальна ділянка нашого мозку: супрахіазматичне ядро гіпоталамуса, наш головний «таймер».
Примусити себе спати вдень і працювати вночі, звісно, можна. Але супрахіазматичне ядро ви не переконаєте: воно так само виділятиме мелатонін у темний час і активізуватиме нейрони у світлий.
А різниця між режимом дня і назавжди закладеною програмою супрахіазматичного ядра називається «соціальний джетлаг» – і річ це доволі шкідлива. Бо призводить до «недобору» чи «перебору» потрібних гормонів, що виділяються уві сні. Що, в свою чергу, це веде в майбутньому до ожиріння, депресії, діабету 2 типу, гіпертензії, а також до підсвідомого прагнення компенсувати гормональний брак – алкоголем, курінням та іншими стимуляторами.
А ще раптова зміна циркадного ритму активує синтез кортизолу – «гормону стресу». Рівень кортизолу росте, організм починає жити у хронічному стресі (ніби нам всім і так мало хвилювань), набагато швидше зношуватися, а про психологічні проблеми взагалі мовчу.
Наслідки сезонного переведення годинника порахували європейські та американські вчені. Як виявилося, у перші дні на новому часі на 5-10% зростає ризик серцевих нападів, росте число нервових зривів і навіть самогубств, погіршується стан діабетиків, а ще значно збільшується кількість автомобільних аварій і виробничих травм – бо люди не встигають звикнути до нового режиму, і, як то кажуть, «сплять на ходу».
Є одне універсальне медичне правило: «не нашкодь». А переведення годинників шкодить – ще й як.
Воно фактично ламає тонко налаштовану систему внутрішнього часу. І ніякими економічними та політичними причинами це не виправдати: здоров’я людини та нації в цілому важливіше за будь-що.
І, щоб його зберегти, варто лише скасувати переведення годинників. Підписати вже прийнятий закон.
Це недовго і не складно. Там, схоже, не з нашим щастям.
А ви, друзі, готові знову на годинну менше спати ?