Військове керівництво забороняє повідомляти про проблеми з мінами, 151 бригаду змушують підписувати рапорти, ніби вони їх не отримували, – Бутусов
4 січня 2025 року відбулося засідання робочої групи Мінстратегпрому, Міноборони за участі профільних заступників міністрів для обговорення опублікованого Цензор.НЕТ відео про продовження постачання на фронт бракованих мін.
Про це пише у фейсбуку головний редактор Цензор.НЕТ Юрій Бутусов.
За його словами, від Генштабу був присутнім начальник Центрального управління оборонних ресурсів В.Стецюк.
“За доповіддю, у війська було поставлено понад 60 тисяч мін 82 мм калібру вказаної на відео серії, виробництва одного з підприємств Мінстратегпрому, рекламації на них із військ не поступало. На складі залишилось близько 800 мін цієї серії, і партію цих мін збираються відстріляти для перевірки на полігоні. Здивувало, що робоча група чомусь не ухвалила рішення набрати по телефону мінометників, або виїхати на Донбас і на місці ознайомитися, як цими мінами стріляють наші воїни. Сподіваюсь, робоча група все ж таки це зробить”, – пише Бутусов.
Також він порушує питання, чому ж немає рекламації на міни?
“Як виявилось, є якась неофіційна домовленість у військовому керівництві, щодо заборони повідомляти про проблеми з мінами Мінстратегпрому. Особовий склад 151 бригади змушують підписувати рапорти, ніби вони взагалі не отримували міни цієї серії, і ніби вони не записували відео. Я поки що не зʼясував рівень, хто такі рапорти конкретно вимагає підписати”, – додає журналіст.
Воїни самостійно замінюють неякісні вишибні заряди
Можливо, як продовжує Бутусов, причина в тому, що браковані міни все одне доводиться використовувати за відсутності постачання якісних боєприпасів. У цій серії мін із підривником М-6 не відбувається підриву. Тому наші воїни самостійно почали дообладнувати міни. На мінах бійці замінюють неякісні вишибні заряди, перебирають порох, а під підривник підкладають 10 грамів пластиду.
“Таким чином, більша частина дороблених мінометниками мін вибухає, але все одне велика кількість не розривів, природа яких точно не встановлена, оскільки ні Мінстратегпром, ні Міноборони такі випадки не досліджують на фронті ні по 120 мм, ні по 82 мм мінах”, – зауважив він.
За словами мінометників, ймовірною причиною великої кількості не розривів є порушення технології заливки вибухівки у міни.
Також, як зазначається, порівняно з мінами виробництва країн НАТО (82 мм калібр постачає, наприклад, Болгарія), точність мін Мінстратегпрому дуже низька.
“Але зробити правильні висновки неможливо, оскільки жодного разу Мінстратегпром та Міноборони не робили виїздів на фронт для зʼясування причин застосування бракованих мін у бригадах, які їх застосовують, усі перевірки тільки на полігонах.
Сподіваюсь, що учасники робочої групи Мінстратегпрому та Міноборони зможуть організувати виїзд на фронт хоча б один раз, і на реальні позиції 82 мм та 120 мм, і самі один раз поговорять з піхотними мінометниками. Я спілкуюсь з багатьма мінометниками, і цензура не дозволяє передати, як критично вони ставляться до масового постачання бракованих мін”, – додає журналіст.
“Хочу нагадати, що Мінстратегпром та Міноборони досі жодного разу не виступили з офіційними поясненнями і навіть не спростовують та не коментують повідомлення у засобах масової інформації. Можна було б зрозуміти брак у невеликих партіях, як результат різкого масштабування виробництва, але ж проблема поширюється та не вирішуються, і це слід виправляти.
Відповідальні особи ховаються від пояснень у кабінетах. На програму виробництва мін Мінстратегпром отримав у 2024 році від платників податків 25 мільярдів гривень”, – резюмує Бутусов.
Нагадаємо, російські ЗМІ пишуть, що внаслідок удару українського дрона по автомобілю на трасі Донецьк-Горлівка вбито позаштатного кореспондента “Известий” Олександра Мартем’янова, поранено ще 5 представників російських “ЗМІ”.
Діліться у соцмережах: