ВЛК, переміщення між підрозділами і СЗЧ: з якими проблемами звертаються до Решетилової

Події України
Фото: УНІАН

Уповноважена президента України з питань захисту прав військовослужбовців та членів їхніх сімей Ольга Решетилова за перші 20 днів роботи на посаді отримала 3 876 звернень, які надійшли до неї через різні засоби комунікації.

З якими проблемами звертаються військові

За словами Ольги Решетилової, 302 звернень не стосувалися питань захисту прав військових. Проте серед інших – найбільша кількість стосувалася випадків, коли не направляють на ВЛК, і проблем переміщення між підрозділами.

Зокрема, військових не направляли на лікування після поранень, термінові та планові операції, усунення наслідків важких контузій, проблем панічних атак і гострих постравматичних розладів.

Решетилова наголосила, що тоді рівень виконання бойових завдань є низьким, а рівень смертності серед військових зростатиме внаслідок різноманітних захворювань.

За її словами, часто сам командир має позицію не виконувати рекомендації медиків навіть для власного підрозділу – це видно зі звернень військовослужбовців.

– Військові місяцями страждають від хвороб і дуже часто просто йдуть в СЗЧ, щоб отримати медичну допомогу, – пояснила вона.

Уповноважена президента зазначила, що неодноразово вона особисто телефонувала командирам та пояснювала ситуацію, а потім просила підписати рапорт.

Переведення між військовими частинами

Друга найпоширеніша проблема стосується питання переведення між військовими частинами.

Решетилова розповіла, що попри запуск додатка Армія+, неодноразово командири уникають виконання наказу про переведення чи навмисне переводять військових на інші посади, які суперечать їхній волі.

– Військові – не товар. Вони йдуть служити туди, де відчувають повагу, – стверджує вона.

Непоновлення на службі після СЗЧ

Решетилова згадала про проблему непоновлення на службі після повернення із СЗЧ. За її словами, бували випадки, коли бійців місяцями не могли поновити на службі, тому вони не мали фінансового забезпечення і фактично перебували у рабському становищі у військових частинах.

Уповноважена президента пояснює це тим, що Державне бюро розслідувань зволікає з розглядом клопотань військовослужбовців про повернення на військову службу, отриманням документів і передаванням до суду для звільнення від кримінальної відповідальності.

Однак після рішення суду про закриття провадження військовим не поновлюють службу, адже немає затвердженого механізму. На її думку, необхідні зміни до Положення про проходження військової служби, які вже розробляють у ЗСУ.

Військовополонені та зниклі безвісти

Частина звернень стосувалася проблеми військовополонених та зниклих безвісти. За словами Решетилової, попри наявність установ для роботи з їхніми родинами, все одно у рідних воїнів залишаються запитання.

Зокрема, вони стосуються комунікації з військовими частинами, призначення службового розслідування, надання актів службових розслідувань та інших питань.

Катування і жорстоке поводження

Близько шести звернень від військовослужбовців стосувалися найстрашнішого – катування, побиття і жорстокого поводження, повідомила Решетилова.

Вона розповіла один з випадків, коли командир батальйону перед строєм катував електрошокером військовослужбовця. За її словами, потім стало відомо, що у цьому батальйоні знущання і побиття є системною практикою.

Решетилова розповіла, що ДБР відкрило кримінальне провадження, триває службове розслідування, а командира відсторонено від виконання посадових обов’язків.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Уповноважена президента зазначила, що інші звернення опрацьовуються. Вона пояснила, що якщо катування і побиття підтвердяться, тоді скерують заяву в ДБР і лист до командування з проханням ініціювати службові розслідування.

Залишити відповідь