Вперше за пів століття ЦАГАЛ увійшла на територію Сирії
Ізраїльські сухопутні війська вперше з часів Жовтневої війни 1973 року відкрито перейшли на територію Сирії, перетнувши демілітаризовану зону на кордоні.
Про це повідомили двоє ізраїльських офіційних осіб на умовах анонімності через чутливість ситуації, пише The New York Times.
Вихід за межі демілітаризованої зони на кордоні між Ізраїлем та Сирією стався на вихідних.
Цей крок Ізраїлю відбувся на тлі успішного наступу сирійських повстанців, які усунули президента Башара Асада від влади, що викликало занепокоєння сусідніх держав через можливу дестабілізацію регіону.
Ізраїльські війська взяли під контроль вершину гори Хермон на сирійській стороні кордону, а також кілька інших стратегічних позицій, необхідних для стабілізації ситуації в регіоні.Начальник штабу ізраїльської армії генерал-лейтенант Герці Халеві підтвердив у суботу ввечері, що ізраїльські війська вийшли за межі демілітаризованої буферної зони на Голанських висотах. Він зазначив, що «Ізраїль розгорнув війська на території Сирії», не надавши додаткових деталей.
Ізраїль довгі роки діяв у Сирії таємно в рамках конфлікту з «Хезболлою», ліванським угрупованням, підтримуваним Іраном, яке воювало на боці уряду Башара Асада.
Останнім часом ізраїльська армія стала відкритіше заявляти про удари в Сирії, заявляючи, що вони спрямовані проти шляхів постачання «Хезболли». Проте розгортання сухопутних військ за межами демілітаризованої зони в Сирії є значним зрушенням у політиці Ізраїлю, вперше після угоди про припинення вогню 1973 року, яка офіційно завершила останню війну між Ізраїлем і Сирією.
Ізраїльські військово-повітряні сили протягом вихідних завдавали ударів по цілях у Сирії, щоб знищити військові об’єкти, які могли б перейти до рук повстанців і становити стратегічну загрозу для Ізраїлю.
За словами офіційних осіб, серед цілей були невеликі запаси хімічної зброї, зокрема іприту та газу VX, які залишилися у Сирії всупереч попереднім домовленостям про роззброєння. Також було знищено радарні установки, зенітні батареї російського виробництва та запаси ракет «Скад».
Прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу в неділю заявив, що віддав наказ військам взяти під контроль буферну зону між Ізраїлем і Сирією. За його словами, ізраїльські війська зайняли військові позиції, покинуті сирійськими військами, хоча він не уточнив, чи вони перетнули сирійську територію.
«Ми віддали ізраїльській армії наказ взяти під контроль ці позиції, щоб гарантувати, що жодна ворожа сила не закріпиться біля кордонів Ізраїлю. Це тимчасова оборонна позиція, поки не буде знайдено відповідне рішення», — сказав Нетаньягу.
Ізраїльський військовий речник Авіхай Адраї в неділю оголосив комендантську годину у п’яти сирійських селах у буферній зоні, наказавши мешканцям залишатися вдома «до подальшого повідомлення».
Ізраїльські сили заявили, що «не втручаються у внутрішні події в Сирії», але додали, що будуть «продовжувати діяти, щоб захищати буферну зону та забезпечувати безпеку Ізраїлю».
Ізраїльські аналітики та офіційні особи висловлюють занепокоєння, що падіння уряду Асада може посилити позиції екстремістських угруповань, які прагнуть атакувати Ізраїль.
Попри те, що Нетаньягу заявив про тимчасовий характер розгортання військ, такий крок може викликати побоювання, що Ізраїль скористається нестабільністю в Сирії для посилення своїх позицій у регіоні.
Після падіння режиму сирійського диктатора Башара Асада росія може втратити свої військові бази, розташовані в Сирії. Якщо це станеться, для Кремля можуть бути серйозні наслідки, повідомляє ISW.
Зазначимо, у цьому ж звіті аналітики дійшли висновку, що швидке падіння режиму Асада є стратегічною і політичною поразкою Москви.
У неділю, 8 грудня, Об’єднані сили сирійської опозиції оголосили про звільнення столиці країни міста Дамаск та втечу президента Башара Асада з міста. Він покинув Дамаск на літаку в невідомому напрямку. Прем’єр-міністр Сирії Мохаммед Газі аль-Джалалі заявив, що не знає, де зараз перебуває Асад.
Згодом повідомлялося, що президент Сирії Башар Асад міг загинути в авіакатастрофі під час втечі з країни, сигнал його літака зник під час польоту.
Але Головне управління розвідки Міноборони України заявило, що інформація про нібито авіакатастрофу з літаком диктатора Башара Асада була російською дезінформацією для прикриття своєї операції з порятунку сирійського вождя та обмеженого кола наближених до нього осіб.
Напередодні сирійський диктатор Башар Асад із сім’єю прибув до Москви, росія надала їм політичний притулок.
⚡️⚡️⚡️Увесь інсайд та актуальна інформація на нашому Телеграм-каналі, а також бонуси та швидкі новини.