Як оформити інвалідність пенсіонеру: покрокова інструкція

Події України
як отримати інвалідність

Фото: Depositphotos

Певні захворювання можуть стати причиною втрати працездатності або викликати необхідність постійного догляду. У зв’язку з цим можна оформити інвалідність, зокрема й пенсіонерам.

Як оформити інвалідність в Україні 2025 року під час воєнного стану – читайте в матеріалі Фактів ICTV.

Як оформити інвалідність пенсіонеру в Україні: куди звертатися і покрокова інструкція

Щоб дізнатися, що змінилося у порядку оформлення інвалідності у 2025 році, ми звернулися на гарячу лінію для консультування громадян з питань функціонування Електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи та організаційних питань впровадження такого механізму. Там нам повідомили, що першочергово потрібно звернутися до лікаря-куратора або до сімейного лікаря, залежно від причин.

Після цього лікар дає необхідні направлення на аналізи та дослідження для формування пакету документів, які подаються до експертної команди. Це комісії, які прийняли на себе повноваження МСЕК. Лікар оцифровує той пакет документів, який він отримав на основі досліджень, та передає їх до експертної команди. Заздалегідь людину попереджають, на яку адресу їй потрібно звернутися для проходження комісії з встановлення функціонування.

Адреси відрізняються, бо це можуть бути травматологія чи хірургія, залежно від патології, яка спричинила інвалідність. Тобто залежно від захворювання справу буде направлено до певної експертної команди. За кілька днів людині телефонують та пояснюють, куди їй потрібно прийти для проходження комісії, якщо є така можливість. Але якщо такої можливості немає, згідно з постановою №225 можна пройти цю комісію заочно.

Тобто варто сказати: На жаль, я не можу бути присутній, згідно з постановою №225 хочу пройти комісію заочно. Пояснювати причини відсутності не треба.

– Це означає, що людині не потрібно нікуди їхати, адже буває так, що пацієнт живе в маленькому містечку, а комісія розташована у великому місті, тому потрібно витрачати багато часу на дорогу. Або ж людина фізично не може через стан здоров’я приїхати в інше місто. Постанова №225 дозволяє зробити оцінювання заочно на основі тих документів, які надіслав сімейний лікар, – зазначили на гарячій лінії.

Тобто справа розглядається без присутності пацієнта. Після цього надається рішення у письмовому вигляді про встановлення інвалідності або відмову. Якщо рішення не задовольняє пацієнта, він може його оскаржити протягом місяця. Для цього потрібно звернутися до обласного центру оцінювання. Якщо це Дніпропетровська область, то потрібно звертатися в Дніпро. В такому разі надсилається письмовий запит у  паперовому вигляді на адресу центру оцінювання у Дніпрі.

Дізнатися адреси центрів оцінювання можна на гарячій лінії МОЗ за номером 0-800-602-019.

Які захворювання дають право на інвалідність в Україні

Група інвалідності визначається залежно від обмежень життєдіяльності людини:

  • I група інвалідності – люди з найважчим порушенням здоров’я, які не здатні себе обслуговувати, самостійно пересуватися, спілкуватися, контролювати свою поведінку тощо. 
  • ІI група інвалідності – люди, життєдіяльність яких значною мірою обмежена, але вони не потребують постійного догляду.
  • ІIІ група інвалідності – люди з помірними функціональними порушеннями, які потребують соціальної допомоги, але водночас можуть навчатися і працювати за умови необхідної реабілітації або компенсації порушених функцій організму.

Перелік захворювань, які дають право на отримання інвалідності, досить великий і перерахований у наказі N 561 Міністерства охорони здоров’я України.

Як оформити інвалідність в Україні під час війни 

У 2025 році, щоб продовжити або оформити інвалідність, немає необхідності їздити в лікарні з папками документів. Тим, хто вже має статус інвалідності, відповідно до постанови №225 термін її дії було автоматично продовжено на весь період дії воєнного стану.

Поки триває війна і протягом пів року після її завершення українці можуть звертатися до експертної команди для встановлення інвалідності заочно, незалежно від місця проживання (постійного чи тимчасового) людини з інвалідністю.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Щоб оформити інвалідність, потрібно прийти до лікаря, який надає вам медичну допомогу. Якщо це буде необхідно, він видасть вам направлення до експертної команди. 

Залишити відповідь