Як почистити димохід від сажі: прості методи
В Україну прийшли холоди, а отже, потрібно обігрівати приміщення, щоб не змерзнути. Якщо у вас пічне опалення, то постає питання щодо догляду за ним. Як почистити димохід від сажі та навіщо це потрібно робити – розповідаємо далі у матеріалі Фактів ICTV.
Навіщо чистити димохід від сажі
Перед тим як починати опалювати оселю, варто перевірити стан димоходу, зокрема й на засмічення. Це передусім потрібно задля пожежної безпеки.
Загалом сажа у димоході з’являється через процеси всередині нього – горіння палива вимагає достатнього окислення вуглецю. Для цього процесу потрібні кисень і висока температура. Якщо ж виникає порушення однієї з умов,утворюється сажа. Вона осідає та накопичується на стінках труби, зменшує їхній діаметр і заважає вільному руху диму.
Це призводить до забруднення димоходу, він погано нагрівається та припиняє працювати на повну тягу. Через це дим може проникати у кімнату, а це вже небезпечно.
Загалом очищення димоходу від сажі рекомендується робити раз на рік.
Як почистити димохід від сажі
Звісно, можна запросити фахівців, які за певну плату зроблять це за вас. Але якщо є бажання зекономити, то є прості способи почистити димохід від сажі власноруч.
Для цього вам знадобиться спеціальний йоржик. Його діаметр має підходити під розмір вашої труби, проте допустимо, якщо щітка більша на один-два сантиметри. Варто віддавати перевагу пластику, оскільки той, на відміну від металевого пристосування, не залишає подряпин. Проте другий має більшу зносостійкість.
Загалом тут радять керуватися матеріалом самої труби – для димоходу з нержавійки підійде пластикова щітка, а для конструкції з цегли – металева.
Як почистити димохід від сажі простим способом
Це можна зробити як зовні, так і зсередини. У першому випадку, вам потрібно буде піднятися на дах і тут важливо подбати про власну безпеку та страховку.
Не забудьте, перед проведенням маніпуляції закрити дверцята топки, аби сажа не летіла в оселю.
Далі до щітки прикріпляють 1-3 кілограмовий вантаж і прив’язують хорошу мотузку. Після цього можна опускати пристосування вниз у димохід і рухати його вгору-вниз.
Всередині приміщення очищувати димохід від сажі більш безпечно, оскільки не потрібно підкорювати висоту. Тут важливо придбати гнучку трубку, що накручується на щітку або ту, що має телескопічну подовжувану ручку. Механізм дії такий самий, як і у першому випадку – проштовхуємо щітку вгору, потім опускаємо. Повторюємо маніпуляцію за необхідності.
Як почистити димохід від сажі народними засобами
Поряд із механічними та хімічними засобами очищення димоходу від сажі є й народні методи. У першому випадку – варто пошукати в інтернеті той, що підходить для вашого гаманця, а про домашні способи розповімо нижче.
Отже, найпростіший із них – це спалювання в розігрітій топці дров з вільхи або осики. Цей метод варто застосовувати обережно, оскільки, якщо у димоході великий шар сажі, то це може спричинити пожежу. Тож його можна застосовувати, якщо впевнені, що димохід не має сильного нальоту, тобто задля профілактики.
Ще один народний засіб, за допомогою якого можна почистити димохід – сіль і картопляні шкірки. У розпечену і прогріту топку кладуть кілограм кухонної солі або відро картопляних шкірок та спалюють все. Перед цим, щоб не знижувати температуру вогню, їх попередньо потрібно просушити.
Так, крохмаль, випаровуючись, вступає в хімічну реакцію із нагаром, пом’якшує його властивості, частково розщеплює та не дає утворюватися новому. Дія таких засобів буде м’якшою, ніж від хімічних препаратів.
Отже, ми розібрались, як почистити димохід від сажі народними засобами, а також механічними методами. Головне – пам’ятайте про безпеку, і якщо не впевнені, що здатні провести маніпуляцію власноруч – зверніться до фахівців.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
До речі, раніше Факти ICTV писали, як почистити пральну машину кисневим порошком, щоб не було запаху та накипу.