Як позбутися гикавки – п’ять ефективних способів
Що таке гикавка, з яких причин вона виникає і як від неї швидко позбутися. Про все це Фактам ICTV розповіла сімейна лікарка поліклініки Оболонського району Києва Людмила Сердюк.
– Гикавка являє собою ритмічний короткий вдих, природа якого пояснюється різким скороченням діафрагми з подальшим звуженням голосової щілини, – пояснює терапевт загальної практики.
За її словами, запобігти появі гикавки практично неможливо: вона з’являється несподівано через низку причин і так само несподівано проходить.
Чому ми гикаємо
Є наукова версія, що гикавка – це не що інше, як нагадування природи про те, що колись у наших дуже далеких предків були зябра, за допомогою яких вони дихали. Мовляв, про це свідчить атавізм у вигляді мимовільного і різкого скорочення м’язів, які використовуються для вдиху.
Також існує гіпотеза, що гикавка походить від вродженого інстинкту смоктання молока матері.
Іноді гикавка є ознакою нервового тику, який провокує діафрагмальний нерв, що змушує різко скорочуватися діафрагмальні м’язи. Виникає свого роду спазм, контролювати який людина не в змозі.
Є припущення з приводу виникнення гикавки і у психологів, які схильні розцінювати її як наслідок сильного страху або потужного стресу. Так людина нібито намагається неусвідомлено захиститися від негативних зовнішніх чинників.
Як зупинити гикавку
За словами Людмили Сердюк, є кілька справді ефективних способів позбутися гикавки. Але перш ніж їх застосовувати, слід заспокоїтися і, за можливості, розслабитися. І тоді на вибір можна:
- натиснути двома пальцями на язик так, немов хочемо спровокувати блювання. Спазм стравоходу, що виникає під час такої маніпуляції, зніме спазм діафрагмальний;
- потягнути язик назовні і вниз;
- вдихнути кілька разів поспіль і затримати дихання;
- повільно випити велику склянку води;
- покласти в рот невеликий шматочок чогось з яскраво вираженим смаком, наприклад, шматочок лимона, або посипати язик цукром.
Іноді гикавка – серйозний симптом
Гикавка, яка здавна вважається приводом для сміху і жартів, іноді може свідчити про далеко не смішні патології. Такі, наприклад, як запалення легень, грижу харчового отвору діафрагми, онкологічні пухлини.
Нерідкі випадки, коли гикавка, що триває добу і навіть більше, доводить людину до нервового виснаження, викликаючи печію у шлунку або біль у грудній клітці. Якщо таке сталося, слід обов’язково звернутися по медичну допомогу.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Про те, що від гикавки не застраховані навіть глави держав, свідчить доволі незвичайний випадок з президентом Бразилії Жаіром Болсонару, якого довелося навіть госпіталізувати, оскільки гикавка мучила його десять днів поспіль.