Як в Україні проходить цифрова трансформація ринку нерухомості?
Ексклюзив
22 Лис, 18:30
Очільниця партії «Слуга Народу» Олена Шуляк переконана, що диджиталізація на ринку нерухомості не лише ліквідувала паперову бюрократію. Головне завдання цифровізації — зробити сервіси держави для своїх громадян відповідними до часу: швидкими, якісними та без впливу людського фактора з його корупційними наслідками. Про це у статті «Київщини 24/7».
У Мінцифрі опублікували результати дослідження E-Government Development Index Data-Center за 2024 рік. У рейтингу Оnline services Index Україна зайняла 5 місце у світі за рівнем розвитку цифрових державних послуг.
Щорічно ООН оцінює розвиток цифрових державних послуг за двома критеріями: рівень електронного урядування та кількість громадян країни, які взаємодіють з державою через електронні сервіси
До речі, у 2018 році в рейтингу Оnline services Index Україна займала 102 місце зі 193. За 6 років наша країна змогла піднятися на 5 щабель.
Очільниця партії «Слуга Народу» Олена Шуляк підкреслила, що в Україні активно роблять кроки до модернізації та цифровізації державних послуг, особливо на ринку нерухомості.
«Уявіть собі програму, яка вимикає корупцію одним натисканням кнопки. Це Єдина державна електронна система у сфері будівництва (ЄДЕССБ). Цифрова система, якою щоденно користуються тисячі архітекторів, будівельників і проєктантів, нанесла не просто потужний удар по бюрократії та формалізму, вона мінімізувала корупційні ризики, зекономивши для бізнесу та держави мільярди гривень. Та навіть не це головне. Головне те, що ця система – це рух відповідно до вимог та часу. Як з друкарської машинки пересісти на комп’ютер. Але сьогодні це вже реальність», — вважає Олена Шуляк.
Вона переконана, що системи на кшталт ЄДЕССБ, DREAM, Єдиного державного реєстру адміністративно-територіальних одиниць, Єдиного державного реєстру адрес та Реєстру будівель і споруд допомагають навести лад в галузі, автоматизувати процеси та уникати зайвих бюрократичних перепон. Це також важливо у питанні відновлення України.
Загалом, система ЄДЕССБ працює вже 4 роки, і тільки за третій квартал 2024 року має такі показники:
- понад 41 тис. дозвільних документів, які потрібні для початку будівництва;
- майже 11 тис. проєктних документів – це документи, які містять інформацію про план будівництва і є обовʼязковими для його початку;
- понад 200 тис. технічних інвентаризацій;
- майже 5,2 тис. містобудівних умов і обмежень;
- майже 8,7 тис. будівельних паспортів;
- до системи доєдналося понад 7,6 тис. користувачів.
«ЄДЕССБ стала центральною платформою для автоматизації всіх процесів у будівництві — від подачі документів до введення об’єктів в експлуатацію. Це не лише спрощує життя громадянам, але й робить будівельну галузь більш прозорою та підзвітною, а також економить мільярди гривень», — каже очільниця партії «Слуга Народу».
Що може робити ЄДЕССБ?
- Реєстрація будівництв: всі нові будівельні проєкти тепер реєструються онлайн. Усі документи в одному місці.
- Дозволи онлайн: уявіть, що всі необхідні дозволи можна отримати, не виходячи з дому. Жодних походів по кабінетах.
- Контроль будівництва: відстеження будівельних робіт у режимі реального часу. Усе під контролем і жодних порушень.
- Звіти та аналітика: система створює звіти для держави, що допомагає краще керувати будівництвом.
- Доступність інформації: кожен може дізнатися про будь-який будівельний проєкт. Прозорість для всіх.
Як це бореться з бюрократією та корупцією?
- Прозорість: всі документи та дії видно всім. Немає де сховатися для махінацій.
- Мінімум контактів з чиновниками: усі процеси автоматизовані, що зменшує ризик корупції.
- Простіше і швидше: автоматизація дозволяє отримувати дозволи та погодження значно швидше, зменшуючи затримки.
Що змінила ЄДЕССБ?
- Прискорення видачі дозволів: раніше отримання дозволу могло займати кілька місяців. Тепер це займає декілька днів.
- Запобігання незаконному будівництву: відкритість даних дозволяє громадським організаціям та журналістам контролювати будівництво, виявляючи порушення та зловживання.
- Зменшення корупційних ризиків: немає впливу чиновника на прийняття рішення.
«Зараз в системі тисячі будівельних паспортів, проєктної документації, відомостей про технічну інвентаризацію, містобудівельних умов та обмежень. Це все ще не знищення будівельної корупційної гідри, але точно ЄДЕССБ завдає сильного удару по одній з найбільших закоренілих корупційних систем», — переконана очільниця партії «Слуга Народу».
Нові цифрові сервіси
Серед інших важливих досягнень Олена Шуляк виділяє створення Єдиного державного реєстру адміністративно-територіальних одиниць, Єдиного державного реєстру адрес та Реєстру будівель і споруд. Ці системи допомагають навести лад не тільки в адмініструванні, але й у питанні оподаткування нерухомості.
Ще одним цифровим успіхом став Реєстр пошкодженого та знищеного майна (РПЗМ), який виконує функцію цифрового аналітичного інструменту. Завдяки сучасним алгоритмам і великим обсягам даних, що збираються через РПЗМ, ми отримуємо точні й актуальні дані про масштаби пошкоджень по всій країні. Це дає можливість ефективно розподіляти ресурси й планувати відбудову, ґрунтуючись на реальних потребах, а не на припущеннях.
«Уряд ухвалив постанову про запуск електронного Містобудівного кадастру на державному рівні. Колосальна подія для всіх, хто дотичний до будівництва, проєктування, містобудування та урбаністики», — розповідає Олена Шуляк.
Вона зазначила, що паперові носії — це зручна форма для створення анархії та непрозорості, а як наслідок, серед головних проблем ми мали:
- хаотичне планування територій;
- відсутність єдиної системи зберігання містобудівних документів;
- високі корупційні ризики через непрозорі процедури;
- чимало проєктів розвитку громад та міст суперечили одне одному, що призводило до неефективного використання територій та значних втрат для держави;
- відсутність інтеграції з іншими системами та реєстрами;
- ускладнений доступ до інформації для громадян та органів контролю.
Введення містобудівного кадастру об’єднує всі ключові реєстри та документи в єдину цифрову систему, зокрема:
- Єдиний державний реєстр адміністративно-територіальних одиниць і територій громад;
- Єдиний державний реєстр адрес;
- Реєстр будівель і споруд;
- Єдину державну електронну систему у сфері будівництва.
Також перевагами появи Містобудівного кадастру державного рівня є те, що відтепер всі містобудівні документи будуть зберігатися в єдиному цифровому реєстрі з уніфікованими стандартами, що значно підвищить прозорість та ефективність роботи органів влади та місцевого самоврядування.
Система охоплює комплексні плани просторового розвитку громад, генплани, плани зонування, детальні плани територій, схеми планування областей та районів. Через кадастр також вноситимуться зміни, оновлення, експертизи та висновки щодо містобудівної документації. При цьому геоінформаційний характер системи забезпечує прив’язку всіх даних до конкретної території. Це дає змогу наочно демонструвати планування міста, розташування об’єктів і зони забудови, забезпечуючи точність та захист від втрат і підробок.
Що ще може Містобудівний кадастр:
- автоматично формувати та надавати витяги з містобудівними умовами та обмеженнями, будівельними паспортами забудови земельної ділянки, що прискорює отримання інформації для проєктування та будівництва;
- інтерактивний формат даних полегшує розуміння містобудівних рішень, сприяє прозорості та відкритості процесу планування, а також дозволяє ефективніше використовувати ці дані для різних цілей, таких як аналіз, моделювання та прийняття рішень.
Окрім цього, Містобудівний кадастр буде взаємодіяти зі своїми цифровими «колегами»:
- Реєстром пошкодженого та знищеного майна;
- системою управління відбудовою DREAM;
- Геоінформаційною системою регіонального розвитку;
- реєстром екологічної оцінки;
- Державним земельним кадастром;
- електронною системою закупівель;
- Держреєстром нерухомих пам’яток.
Кадастр також забезпечує автоматичну валідацію даних. Внесені дані перевіряються на відповідність стандартам, формату та структурі, а також на коректність координат.
Більше новин зі сфери житла, комерційної нерухомості, будівництва можна знайти у рубриці «Нерухомість 24/7».
Авторка: Наталя Толуб
Фото: пресслужби О. Шуляк та Фріпік
Читайте також: Попит на сонячні панелі в Україні виріс у понад 700 разів: як не спустити гроші на вітер?
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.