Як відкрити банківський рахунок в Європі та куди краще інвестувати капітали: думки експертів

Політика

Як українцям почати вести бізнес у Європі, куди інвестувати кошти, в яких країнах найлегше отримати громадянство чи посвідку на проживання через підприємництво та інвестиції, а також як підприємцям і фізичним особам відкривати банківські рахунки в країнах Європи та які послуги для українців сьогодні пропонують європейські фінустанови – ці теми обговорили найкращі фахівці з інвестицій, консалтингу, фінансів та банківської справи на круглому столі «Європейські банківські рахунки для українців: як відкрити, користуватися, що знати про податки та інвестиції», який відбувся в UAhub у Варшаві за підтримки міжнародної бізнес-спільноти Global Case та Українського бізнес-центру при Польсько-українській господарській палаті. 

Президент Міжнародної платіжної асоціації, віце-президент Асоціації українських банків, співзасновник міжнародної бізнес-спільноти Global Case Галина Хейло зазначила, що сьогодні у Європі перебувають понад 6 мільйонів біженців з України і їм необхідна підтримка в адаптації до життя за кордоном, допомога з роботою та веденням бізнесу. Саме для цих цілей було створене бізнес-ком’юніті Global Case, в рамках якого підприємці можуть отримати знання та контакти для ефективної діяльності на міжнародних ринках. 

“Кожен виклик, навіть такий жахливий, як війна – це можливості. Тому сьогодні ми поговоримо про фінансові можливості для українців, які вже мешкають у Європі, які збираються приїхати до Європи та які хочуть вести бізнес у Європі. Ми з Катериною Литвиновою, організували міжнародне бізнес-ком’юніті Global Case, яке допомагає українцям, які прагнуть вести бізнес у Європі. Ми намагаємось надати необхідні контакти та зв’язки. Також ми допомагаємо з фінансуванням, з грантами, за окремими проектами возимо делегації бізнесменів до Брюсселю, щоб вони могли показати свої проекти чиновникам і отримати фідбек. Долучайтесь до нашого бізнес-ком’юніті!”

Галина Хейло

Президент Міжнародної платіжної асоціації, віце-президент Асоціації українських банків, співзасновник міжнародної бізнес-спільноти Global Case  

Директор Українського бізнес-центру при Польсько-українській господарській палаті Катерина Литвинова розповіла про можливості, які відкриває для підприємців Український бізнес-центр при Польсько-українській господарській палаті, а також цілі та завдання цього об’єднання. Український бізнес центр може допомогти підприємцям з України, які збираються відкривати бізнес у Польщі або завозити свою продукцію до Польщі. Також центр стане у нагоді польським підприємцям, які планують провадити діяльність в Україні або з українськими партнерами. 

Загалом Український бізнес центр має понад 5 тисяч членів ком’юніті, які зайняті у різноманітних галузях – кожен підприємець може знайти собі партнера або клієнта.  Центр допомагає із такими речами, як легалізація, відкриття рахунків, відкриття компанії, покупка нерухомості у Польщі, підтримка у запуску виробництво, завезення товару до Польщі, владнання інших різноманітних питань. Консультацію у центрі можна отримати абсолютно безкоштовно, фахівці центру нададуть кожному бажаючому дорожню карту щодо запиту та контакти спеціалістів у цій темі.

 

Як і де відкрити банківські рахунки в Європі, які документи потрібні, як інвестувати в європейську нерухомість, а також про перспективи отримання громадянства та посвідки на проживання в країнах ЄС через бізнес та інвестиції – розповіла Ірина Кузьмичова, фінансовий консультант, засновник фінансової компанії Prime Group Estro та інвестиційного майданчика Boutique Investment P.T.

“Українці круті, бо у будь-якій складній ситуації ми знаходимо вихід та вчимося, як у ній працювати. Особливо український бізнес, який ніколи не здається! Будь-які труднощі у банківській сфері чи з боку держави – ми знаємо, як їх вирішити правильно з вигодою для себе та з вигодою для бізнесу”

Ірина Кузьмичова

фінансовий консультант, засновник Prime Group Estro та Boutique Investment P.T:

Ірина детально поділилася нюансами відкриття банківського рахунку у різних країнах Європи та розповіла про можливості легального заведення капіталів з України. Останнє сьогодні цікавить дуже багато бізнесів та фізосіб, оскільки нині існують обмеження на виведення капіталу за кордон. 

Що стосується європейських банків, то вони звертають багато увагу на процедуру KYC (Know your client) та походження коштів, легальність заведення коштів до Європи, а також як ви збираєтесь витрачати кошти. Кожен крок спілкування з банком має підтверджуватись документами. Якщо документів про походження або легальність заведення немає, банк може прийняти кошти, але заморозити можливість користування. 

Сьогодні багато країн Європи мають опцію отримання громадянства або посвідки на проживання за рахунок інвестицій, покупки нерухомості та відкриття компанії, зазначила Ірина Кузьмичова. Це зокрема, Іспанія, Угорщина,Словаччина, Англія та США. Також сьогодні є можливість отримати громадянство за корінням в Румунії та Угорщині.

 

Виконавчий директор iPay.ua Ольга Неділько розповіла, чому варто відкривати бізнес у Європі, куди можна вкласти кошти та які особливості банківського обслуговування за кордоном. Серед привабливих галузей для відкриття бізнесу – туризм, медичні послуги та освіта, а також реальний сектор.

Що стосується відкриття платіжних рахунків, то бізнесу за кордоном варто ставити в пріоритет відкриття рахунку саме в банку. Проте його в ЄС можуть відкривати дуже довго, а працювати потрібно вже сьогодні – тут на допомогу може прийти платіжна установа. Якщо ви заводите до Європи великі кошти (вд 3-5 млн євро), банки самі допоможуть вам із документами, зазначила Ольга Неділько. 

Зараз багато бізнесів розширюють свою діяльність на ЄС, і iPay – не виняток. Компанія планує відкриватись у Польщі і зайти на європейський ринок еквайрингу.   

“Я бачу дуже багато українських бізнесів за кордоном. Приємно на це споглядати і розуміти, що українці можуть навіть в тяжкі часи робити великі речі. Багато наших бізнесів вдало стартанули за кордоном, тому що українці розуміють, що таке сервіс і сервісна сторона.”

Ольга Неділько

Виконавчий директор iPay.ua  

 

CEO UKinvest-EU, LCAA INVEST SpainDom.eu Vad Baron розповів про оптимальні країни для інвестицій та проживання, особливості інвестування коштів у різних країнах Європи, а також нюанси менталітету та ділового клімату у різних регіонах.

 

Найцікавішими країнами для ведення бізнесу та проживання, на думку Вада Барона, є Британія, Іспанія та Андорра. Загалом Європа – дуже привабливий регіон для отримання посвідки на проживання, адже там є такі переваги як безвізові переміщення, вільний доступ до міжнародної фінансової системи, менші ризики для міжнародного ведення бізнесу, доступ до ринків та європейської освіти та медицини.  

Вад Барон також радить звернути увагу на такі юрисдикції як Таїланд, Балі, Камбоджа, В’єтнам, та Грузія.  

“Ці країни останнім часом мають великий попит зі сторони європейських інвесторів. Також дуже цікаво, що в Грузію їдуть багато іспанців та поляків, які хочуть інвестувати кошти і відкривати компанії”

Vad Baron

CEO UKinvest-EU, LCAA INVEST SpainDom.eu

 

Експерт департаменту міжнародного банкінгу та торговельного фінансування польського Bank Pekao S.A Дмитро Кушнеров поділився, які умови відкриття рахунків у польських банках для резидентів і нерезидентів та розповів про можливості банківського фінансування для бізнесу. 

Bank Pekao на сьогодні є другим за розмірами у Польщі та обслуговує як фізосіб, так і бізнеси. Бізнесу може бути цікаві такі послуги як лізинг, факторинг, інвестиції, едвайсинг, злиття та поглинання. В Bank Pekao є окремий департамент міжнародного банкінгу та торговельного фінансування, який спеціалізується саме на обслуговуванні компаній, які приїжджають до Польщі або компаній, які знаходяться у Польщі, але хочуть займатись експортом. Тут банк працює дуже тісно із польським експортним агентством, яке страхує більшість ризиків. 

Продуктова лінійка Bank Pekao для фінансування бізнесу доволі широка і включає такі продукти як: 

  • експортний акредитив
  • фінансування експортних контрактів полського експортера
  •  фінансування банку імпортера
  • банківські і платіжні гарантії
  •  фінансування експортно-орієнтованих проектів у Польщі
  • фінансування зелених (ESG) проектів. 

За словами Дмитра Кушнерова, усі ці 6 продуктів можна комбінувати під потреби та ситуацію конкретного бізнесу. 

 

Eксперт Департаменту маркетингу польського банку Pekao S.A Ірина Кобильченко розповіла про особливості відкриття банківських рахунків у Польщі для українців, головні вимоги та правила, а також необхідні документи. 

Коли почалось повномасштабне вторгнення рф у 2022 році, польські банки дуже лояльно ставились до клієнтів з України, протягом двох років відкривали рахунки за одним закордонним паспортом, а подекуди навіть і за внутрішнім українським паспортом. Однак сьогодні банки мінімізують ризики та відновлюють вимоги, які діяли до початку війни. Втім воєнні мігранти з України навіть зараз можуть відкрити рахунок у більшості польських банків за наявності лише закордонного паспорту та PESEL (аналог українського ідентифікаційного коду), з позначкою UKR. Українцям зі звичайним PESEL для відкриття рахунку потрібна ще й легалізація (на яких підставах ви знаходитесь у Польщі – робота, навчання, тощо). А також місце проживання, наприклад, договір оренди, або довідка з готелю.  

Український клієнт дуже цікавий для польських банків, зазначила Ірина Кобильченко. Тому польські банки готувались до обслуговування клієнтів з України, вони впроваджували спеціальні вигідніші умови для українців, створювали застосунки з українською мовою і дають унікальні продукти.

“Ще до початку війни сегмент українських клієнтів був цікавим для польських банків. І вони розуміли, що ця ніша є і буде рости. На сьогодні є конкуренція між 4 польськими банками за українських клієнтів. Щоб всім клієнтам було комфортно обслуговуватись, польські банки активно до цього готувалися. Мобільний застосунок та онлайн-банкінг багатьох банків має українську версію, усі документи українською, реклама теж українською.”

Ірина Кобильченко

Eксперт Департаменту маркетингу Банку Pekao S.A

 

Власник inPL group Accounting & Outsourcing, віце-директор Українського Бізнес-Центру в PUIG, фінансовий аудитор, фінансово-податковий консультант, проджект-менеджер, інвестор Сергій Шаповал розповів про те, як відкрити банківський рахунок у Польщі і не перейти у статус податкового резидента, а також на що звернути увагу підприємцям, які хочуть зареєструвати компанію у Польщі.  Компанія inPL group Accounting & Outsourcing є найбільшою бухгалтерською компанією Польщі, яка обслуговує бізнес з українським капіталом. 

Щоб уникнути додаткового оподаткування і не перейти в статус податкового резидента, важливо піклуватись про терміни та доходи, отримані в Польщі. Згідно польського законодавства, податковим резидентом Польщі вважаються всі особи, які перебувають на території країни більше 183 днів. Тому важливо слідкувати за терміном перебування. Другий момент – доходи, отримані в Польщі. Нерезиденти, які не отримують доходи у Польщі, не мають платити податки, але з деяких видів доходів податок може стягуватись. Це наприклад, якщо нерезидент має нерухомість у Польщі і здає її або продає – тоді з цього доходу потрібно буде сплатити податки.  Плюс податки можуть нарахувати на дивіденди, отримані від діяльності компаній в Польщі. Деякий дохід як роялті теж може бути обтяжений податком.

Важливо звернути увагу на місце сплати податків для нерезидентів – це регулюють двосторонні договори між країнами, які укладені про уникнення подвійного оподаткування відповідно з кожною країною. У цих договорах чітко прописано, які саме види доходів в якій країні сплачується відповідно. Тому перед відкриттям рахунку слід дізнатись, чи існують взагалі такі договори та проаналізувати їх. 

Залишити відповідь