Європарламент визнав дії РФ щодо кримських татар воєнним злочином
Сьогодні у Страсбурзі депутати Європарламенту ухвалили резолюцію, яка засуджує 11-річну окупацію Криму та порушення прав людини, визнаючи дії Росії щодо кримських татар воєнним злочином.
Текст резолюції опублікований на сайті Європарламенту.
РФ намагається змінити демографічний склад Криму
Зазначається, що резолюцію підтримали 446 депутатів, 25 проголосували проти, ще 51 утримався.
У документі наголошується, що Росія здійснює цілеспрямовану політику зміни демографічного складу Криму за етнічною ознакою, що є воєнним злочином згідно з міжнародним правом.
В документі також вказується на те, що окупаційна влада в Криму свавільно затримує цивільних осіб, особливо представників кримськотатарської громади, журналістів, дисидентів та інших політично активних громадян.
Політв’язні в Криму
У Криму незаконно утримуються понад 218 осіб за політично вмотивованими звинуваченнями, з них 132 – кримські татари. Їм часто відмовляють у медичній допомозі.
Найбільш резонансні справи:
- Ірина Данилович, журналістка й правозахисниця, викрадена у 2022 році російськими спецслужбами. Її засудили до понад шести років ув’язнення. Через відсутність медичної допомоги вона перенесла інсульт і втратила слух.
- Тофік Абдулгазієв, громадський активіст, заарештований у 2019 році. Його засудили до 12 років позбавлення волі за сфабрикованими звинуваченнями. У тюрмі в нього діагностували туберкульоз.
- Амет Сулейманов, журналіст, засуджений до 12 років ув’язнення за висвітлення репресій проти кримських татар. Він має важке захворювання серця, що становить загрозу життю.
Вимоги до Росії
Європарламент закликає до негайного та безумовного звільнення всіх політв’язнів у Криму, забезпечення їм медичної допомоги, доступу до родин, адвокатів і міжнародних організацій, таких як Міжнародний комітет Червоного Хреста.
У резолюції також зазначено, що майбутнє Криму має бути пов’язане з правами кримських татар на півострів як їхню історичну батьківщину. Європарламент наполягає на створенні Спеціального трибуналу для розслідування злочину агресії Росії проти України з 2014 року.
Резолюція Європарламенту стала черговим кроком у засудженні злочинів Росії. Вчора сенат Чехії визнав масову депортацію кримських татар актом геноциду.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Раніше польський сейм та естонський парламент ухвалили аналогічні рішення, наголошуючи на необхідності пам’ятати про історичні трагедії.