Їжа з сюрпризом: цікаві факти про Старий Новий рік

Події України

Православна церква України перейшла на новий календар, що спричинило зміщення більшості церковних свят на 13 днів раніше.

Однак, свята, які не пов’язані безпосередньо з церковним календарем, залишилися незмінними. Так, традиційне українське свято Старого Нового року, яке завжди відзначалося в ніч з 13 на 14 січня, і цього року святкуватиметься 14 січня.

Водночас, народні свята Меланки та Василя, які раніше припадали на 13 і 14 січня відповідно, тепер співпали з католицьким Новим роком і відзначаються 31 грудня та 1 січня. Тобто тепер на Старий Новий рік не колядують.

Цікаві факти про Старий Новий рік

Старий Новий рік відзначають у ніч з 13 на 14 січня. За звичаями, напередодні заведено ходити в гості до друзів, ворожити, готувати смачний святковий стіл та пригощати людей, які захочуть завітати на ваше свято.

Старий Новий рік відзначають в Україні вже після Різдва. У цей період для вірян більше немає заборони на вживання продуктів тваринного походження, які не дозволяється їсти під час посту.

А свинина вважається головним частуванням на святковому столі на Старий Новий рік. Їжу з риби або птиці зазвичай не готують, оскільки вважається, що щастя з легкістю втече або відлетить з дому.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Ще кілька цікавих фактів:

  1. У ніч з 13 на 14 січня ясне небо – значить, наступного року буде багатий урожай ягід.
  2. Вранці 14 січня потрібно струсити гілки плодових дерев у саду. Предки вважали, що це допоможе зберегти плоди від шкоди комах.
  3. Віднедавна в Україні з’явився оригінальний звичай готувати на Старий Новий рік їжу з сюрпризом. Як варіант, річ можна покласти замість начинки у вареник. Завдяки знахідці можна поворожити, чого варто очікувати людині у новому році. Наприклад, якщо знайдеш монету – до грошей, ґудзик – до нового одягу, обручка – до заміжжя і так далі. Можна самому обрати, який сюрприз залишити у варенику.
  4. Старий Новий рік святкують не лише в Україні, а й в Грузії, Абхазії, Македонії, Румунії, Греції, Сербії та навіть в Чорногорії.
  5. У деяких містах Швейцарії Старий Новий рік називають Днем Святого Сильвестра.

Залишити відповідь