За останні 30 років у світі подвоїлася кількість хворих на діабет: як війна вплинула на ситуацію в Україні
Перше глобальне дослідження цієї хвороби показало: на діабет хворіють понад 800 мільйонів людей в усьому світі. Опублікована в авторитетному медичному журналі The Lancet наукова праця зафіксувала, що за останні 30 років кількість випадків хвороби подвоїлася.
Які країни потерпають від діабету найбільше і як війна в Україні вплинула на ситуацію – з’ясовував Центр громадського моніторингу та контролю.
Чим небезпечна хвороба
Цукровий діабет – хронічне захворювання, під час якого підшлункова залоза не виробляє достатньої кількості інсуліну або організм не може ефективно використовувати вироблений інсулін.
Лише у Європі через цю хворобу передчасно помирає 1 мільйон людей. Цукровий діабет є основною причиною ниркової недостатності, він підвищує ризик виникнення виразок на ногах, інфікування та ампутації кінцівок. Також діабет може призвести до сліпоти. А у людей, що хворіють на нього, у 2-3 рази вищий ризик інфарктів та інсультів.
Що показало дослідження
Перше настільки масштабне дослідження захворювання показало: випадків хвороби побільшало настільки, що науковці заговорили про глобальну епідемію. Вчені з міжнародної організації NCD-RisC та ВООЗ обробили дані учасників більш як тисячі інших досліджень, проведених у різних країнах. На основі цієї інформації стало відомо: з 1990 по 2022 роки рівень захворюваності на діабет серед дорослих подвоївся. І сталося це зокрема у країнах з низьким і середнім рівнем доходу.
Найбільше від цього захворювання потерпають у чотирьох державах – Індії, Китаї, Сполучених Штатах та Пакистані. Найменші показники захворюваності – у Франції, Данії, Іспанії, Швейцарії, Швеції, Уганді, Кенії, Малаві та Руанді.
Серед західних країн з високим рівнем доходу найбільша кількість хворих на діабет у США – 12,5%, та у Великій Британії – 8,8%.
Яка ситуація в Україні
За даними українського Міністерства охорони здоров’я, понад 1,2 мільйона наших співгромадян живуть з діагнозом “цукровий діабет”. Потрапила Україна і до європейського рейтингу країн, де найменша кількість хворих на діабет отримує лікування. Зокрема, найнижчі показники, за даними ВООЗ, мають Франція, Латвія, Литва та наша держава. Так, згідно з інформацією організації, до повномасштабного вторгнення лікування отримувало 38% хворих на діабет чоловіків і 46% жінок.
Повномасштабна війна негативно вплинула на доступність медичних послуг. А пов’язаний з бойовими діями хронічний стрес провокує виникнення та загострення хвороб. Українські лікарі відзначають зростання захворюваності на цукровий діабет як у дорослих, так і в дітей. “Якщо ми раніше приймали, наприклад, у місяць одного чи двох дітей з вперше виявленим цукровим діабетом, то зараз у нас кожний тиждень-два дві-три дитини, які надходять з вперше виявленим цукровим діабетом”, – розповідає директор регіонального медцентру родинного здоров'я у Дніпрі Олексій Власов.
Як боротися з хворобою
У Всесвітній організації охорони здоров’я зазначають, що 95% хворих мають діабет саме 2-го типу. Його розвитку сприяють генетична схильність, надмірна вага та недостатнє фізичне навантаження. Частину цих факторів можна усунути за допомогою профілактики.
Задля цього у Міністерстві охорони здоров’я України пропонують контролювати вагу, відмовитися від куріння та вживання алкоголю, збалансовано харчуватися – додати до раціону більше клітковини, цільнозернових продуктів, овочів, фруктів і горіхів. А ще – регулярно займатися фізичними вправами та звертатися до сімейного лікаря при появі тривожних симптомів.