Загроза зсувів та знищення археологічної спадщини: як новий скандальний паркінг може змінити обличчя Пейзажної алеї?

Події України

Ексклюзив

Загроза зсувів та знищення археологічної спадщини: як новий скандальний паркінг може змінити обличчя Пейзажної алеї?

12 Гру, 18:00

У чиновників КМДА, депутатів Київради та самого мера Віталія Кличка, схоже, є своєрідний будівельний фетиш – паркінги. Їх у Києві хочуть будувати чимало і в найбільш несподіваних місцях. Але часом вибір цих місць викликає, м’яко кажучи, подив. Одним із найбільш суперечливих рішень стала ідея будівництва підземного протирадіаційного укриття з паркінгом на 320 автомобілів у центрі Києва — на Пейзажній алеї, що розташована на Старокиївській горі.

Ця ділянка є частиною історичної зони міста і має кілька охоронних статусів, зокрема, як археологічна пам’ятка національного значення. Попри це, земельна комісія Київради 13 листопада вже затвердила детальний план території (ДПТ), що відкриває шлях для реалізації цього проєкту.

Проти забудови виступили місцеві жителі, активісти та Міністерство культури України, яке назвало будівництво на цій ділянці неприпустимим. Основними аргументами є ризики для археологічних пам’яток, обмежений під’їзд до майбутнього паркінгу та неповна відповідність проєкту законодавству про охорону культурної спадщини. 

Також цю ініціативу будівництва укриття-паркінгу вже гостро розкритикувала частина депутатів Київради.

Однією з перших на сполох забила депутатка Київради й активістка Євгенія Кулеба. 

Євгенія Кулеба – українська громадська діячка, політик та екоактивістка. Вона є депутаткою Київської міської ради від фракції «Слуга народу». Євгенія також відома як засновниця та координаторка громадської організації «Місто-сад», яка займається створенням та розвитком громадських просторів.

Її діяльність спрямована на збереження архітектурної спадщини, екологічну урбаністику та розвиток міських територій. Євгенія активно відстоює інтереси киян, зокрема у питаннях захисту зелених зон та боротьби з хаотичною забудовою.

Журналісти видання «Київщина 24/7» спробували  розібратись в ситуації, поспілкувавшись із Євгенією Кулебою, а також з місцевими жителями – чи підтримують вони ідею укриття-паркінгу.

Чи залишиться Пейзажна алея зеленою?

– Які конкретні порушення та загрози Ви бачите в реалізації детального плану території Старокиївської гори?

– Ну, по-перше, відповідно до чинного законодавства, закону України про охорону культурної спадщини, подібні землі, з подібними статусами (там 6  охоронних статусів), не можуть взагалі перебувати в комунальній власності, вони можуть бути лише в державній власності. Про це вже подані відповідні позови, для того, щоб повертати цю землю у державну власність. 

Тут теж є очевидний конфлікт інтересів. Виявилося, що будівля, яка розташована неподалік місця, де планується будівництво паркінгу і яка є складовою частиною детального плану території, належить голові Фонду Кличків. Мер лобіює свій приватний інтерес через голосування цього детального плану територій.

Зараз взагалі є недоцільним використання бюджетних коштів у великій кількості під час війни. У нас і так на даний момент в Києві дуже багато протестів, пов’язаних з використанням бюджетних коштів. Громада Києва вважає, що зараз не час будувати великі інфраструктурні проєкти, потрібно концентруватися на таких темах, як безбар’єрність і допомога ЗСУ. 

Стоїть і морально-етичне питання, тому що ця територія вона є сакральною для міста Києва. Знову ж таки, там декілька охоронних статусів, в тому числі пам’ятка національного значення, пам’ятка археології. Категорично проти цього будівництва виступив Мінкульт. І що дуже важливо, там має бути парк, там не мають бути ці гаражі, які зараз існують, водночас без підземного паркінгу. 

Проти цього проєкту виступили організації, які займаються транспортом. Адже потрібно розвивати громадський транспорт, потрібно створювати перехоплюючі паркінги на в’їздах у центральну частину міста. А руйнувати археологію і пам’ятку археології заради великого гаража — це нонсенс. 

– Чому, на Вашу думку, Віталій Кличко та його команда так наполягають на будівництві підземного паркінгу саме в цьому місці?

– Це його приватний інтерес. І ще раз я повторюю, це його особистий, як людини, приватний інтерес. На цій території знаходиться будівля, не введена в експлуатацію, яка належить голові фонду Кличків, то, мабуть, вони мають до цього інтерес. І вони просто хочуть розвивати свій актив. 

Також підтвердилась інформація, що є ідея в цьому будинку створити великий ресторан. І скоріше за все цей підземний паркінг створюється для того, щоб прислуговувати ресторану. 

– Які ризики для культурного шару міста Ви бачите у випадку реалізації цього проєкту?

– Він буде знищений. Зараз війна і витрачати великі кошти на археологію ніхто не буде. І навіть там, якщо розриють археологи й щось знайдуть, то вони не матимуть можливість це зберегти. Це величезні, фантастичні бюджети. Це технології, яких зараз немає. І не на часі взагалі на це витрачати гроші. 

У нас є приклад з Поштовою площею, коли була знайдена унікальна пам’ятка історії та археології, залишки міста часів Київської Русі, вона зараз практично знищена. Тому що у міста немає ні можливості, ні політичної волі, ні фінансів зберігати такі археологічні об’єкти. Тому я вважаю, що вірогідність того, що навіть якщо там щось археологи знайдуть, воно буде знищено, дуже висока.

– 21 листопада питання несподівано зняли з порядку денного сесії Київради за дорученням Віталія Кличка. Також мер долучив до обговорення головного архітектора міста Києва Олександра Свистунова. Чи надав архітектор якісь конкретні пропозиції зі свого боку щодо розв’язання резонансного питання? 

– Головний архітектор міста Києва є абсолютно ручною людиною. Він не є самостійним гравцем. Він не має своєї думки. Він обслуговує і виправдовує. Він виконує бажання міського голови. Конкретно у цьому випадку. 

– Чи помітили Ви намагання влади уникнути уваги громадськості та експертів у цій ситуації?

– Я думаю, що не лише в цій ситуації. У багатьох ситуаціях зараз мер Кличко і його команда ігнорують думку громади. Це стосується не лише перспективи будівництва підземного паркінгу чи укриття на Старокиївській горі. Зараз є величезна загроза легалізації знищення екопарку Осокорки. Це величезна територія, величезна зелена зона в місті Києві. Також нещодавно більшістю було проголосовано за забудову впритул до Київської фортеці. Це питання, яке дуже довго не вирішувалося на користь забудовника. Саме через супротив громадян. Зараз думка громади була проігнорована, питання вже було проголосовано. Також ми бачимо масове нищення пам’ятників історії в місті Києві. 

Моя особиста думка полягає в тому, що міський голова користується тим, що люди під обстрілами. Що люди живуть в стані, коли на нас летять ракети, шахеди. Всі відстежують ситуацію на фронті. І просто в людей немає достатньо уваги до політики столичної влади. І тому таке враження, як в останню путь вони йдуть. Треба все зробити зараз. І те негативне, що не відбувалося завдяки спротиву громади, зараз це відбувається.

– Ви раніше згадували у своїх постах на Facebook, що вже зупиняли будівництво підземного паркінгу під Михайлівською площею. Що стало ключовим для успіху тоді? І чи можна цей досвід застосувати зараз?

– Тоді ключовим для успіху був величезний резонанс спротиву громади, про це писали лідери думок, про це писали історики, археологи, люди, які включені в життя міста. На жаль, ще раз підкреслюю, зараз в Україні війна. І, взагалі, на мою думку, нині у нас чергова така екзистенційна криза і загалом стоїть питання збереження державності. Тобто постають питання світоглядного характеру. І, звичайно, що вся увага людей, на жаль, прикута до війни. Але я дуже сподіваюся, що аспекти, які стосуються міста Києва, збереження історії, археології, питання місцевого самоврядування також будуть у фокусі киян.

Ситуація, ну, принципово різна, якщо порівнювати з тією, коли у мера була інша геніальна ідея — підземний паркінг під Михайлівською площею побудувати. Тому мені складно сказати, який буде результат. Я, зі свого боку, зроблю все можливе, щоб цього не відбулося. Я дуже хочу, щоб Пейзажній алеї був парк. Однак я дуже хочу, щоб там розв’язали питання з гаражами, але це має бути вирішено цивілізовано. Тому що в людей оформлені документи на ці гаражі, це їхня власність, їх не можна просто приїхати вночі й знести. Адже це не ті умови, в яких має існувати демократія та демократичне суспільство. Потрібно цивілізовано спілкуватися з людьми, розв’язувати питання власності на гаражі й створювати там прекрасний парк, рекреаційну зону без підривання Старокиївської гори, без руйнування історії, археології й без спротиву громади в цивілізований спосіб. 

Проєкт паркінгу на Пейзажній алеї пройшов архітектурно-містобудівну раду — КМДА

Редакція «Київщина 24/7» звернулися з офіційним запитом до Київської міської державної адміністрації. У своїй офіційній відповіді на наш запит у КМДА наголосили, що питання будівництва паркінгу перебуває на етапі обговорення.

У відповіді на запит зазначено, що Старокиївська гора входить до переліку пам’яток археології національного значення, тож будь-які будівельні роботи потребують погодження з Міністерством культури та інформаційної політики України. У КМДА запевнили, що наразі не отримували такого погодження.

Паркінг планується не лише як місце для автомобілів, але і як об’єкт подвійного призначення, який здатний виконувати функцію укриття під час повітряних тривог. З огляду на воєнний стан, цей аспект є важливим аргументом на користь будівництва.

Там наголосили, що 30 жовтня 2024 року відбулося засідання архітектурно-містобудівної ради, під час якого ДПТ для провулку Киянівський у Шевченківському районі Києва було рекомендовано до затвердження. 

У КМДА запевнили, що забудова в зоні з охоронним статусом може проводитися виключно за умов дотримання законодавства щодо охорони культурної спадщини.

Таким чином, офіційна позиція КМДА полягає у тому, що будівництво паркінгу на Пейзажній алеї є лише ідеєю, яка поки що не отримала остаточного затвердження. 

Раніше секретар Київради Володимир Бондаренко у своєму дописі у Facebook заявив, що плани щодо будівництва підземного паркінгу та укриття біля Пейзажної алеї мають на меті не лише вирішення транспортних проблем, але й облаштування завершення туристичного пішохідного маршруту, який починається на Співочому полі та закінчується на Львівській площі.

За його словами на території, де планується проєкт, зараз знаходяться занедбані гаражі, більшість із яких збудовані самовільно. За словами Бондаренка, ці споруди перебувають у критичному стані й несуть загрозу схилу, який уже є нестабільним. Він підкреслив, що нова споруда покращить інфраструктуру району, створивши безпечний простір для містян та туристів, а також розвантажить центральну частину Києва від хаотичного паркування.

Мешканці Воздвиженки проти небезпечного навантаження: зсуви ґрунту загрожують житловим будинкам

Однак сам факт підготовки детального плану території викликає значний резонанс серед місцевих мешканців столичного Подолу. Журналісти нашої редакції мали змогу поспілкуватися з людьми, які мешкають неподалік Пейзажної алеї. 

Позиція людей, які мешкають навколо Старокиївської гори, щодо можливого будівництва паркінгу на Пейзажній алеї є абсолютно негативною. Вони висловлюють занепокоєння через можливі зміни в архітектурному вигляді та історичній цінності цієї зони.

Крім того громада підкреслює, що будівництво може негативно вплинути на доступність зеленої зони та якість повсякденного життя.

«Будівництво укриття та паркінгу під Пейзажною алеєю — це більше комерційний проект, ніж насправді потрібна інфраструктура для міста. Це ставить під загрозу історичні цінності цього місця», — розповідає місцевий мешканець та активіст, який побажав не не вказувати своє ім’я.

Люди  впевнені, що реалізація цього плану може створити серйозні ризики для Старокиївської гори. Найбільше занепокоєння викликає можливий зсув ґрунту, який може спричинити надважка бетонна конструкція паркінгу. Місцеві мешканці Воздвиженки нагадують, що раніше такі зсуви вже траплялися. Наприклад, у березні цього року ґрунт частково обвалився на будмайданчик, засипавши техніку. Ще одним доказом нестійкості породи навколо Старокиївської гори стали тріщини в будинках на Малій Житомирській, що виникли під час ремонту посольства Японії. Люди досі не отримали компенсацій за ці пошкодження.

«Це проблема зсувів у цьому районі не нова. Коли ремонтували посольство Японії, у сусідніх будинках пішли тріщини. Якщо додати сюди укриття-паркінг, ми можемо очікувати нові пошкодження та небезпеку жити тут. Я впевнена, що паркінг із бетонною конструкцією лише посилить цю проблему. Це загроза не тільки для нашого будинку, а й для всього мікрорайону, включно з Воздвиженкою», — занепокоїно додає місцевий активіст. 

Крім того, місцеві висловлюють припущення, що мета будівництва паркінгу може бути комерційною. Зокрема, вони стурбовані можливим переобладнанням будівлі, що належить Фонду Кличків, у ресторан, для відвідувачів якого й створюється паркінг. Таким чином, під загрозу може бути поставлена безпека цілого мікрорайону.

«Замість того, щоб створити громадський простір або справжнє укриття, яке дійсно було б корисним для людей, ходять чутки, що КМДА планує перетворити цю територію на елітний ресторан. Це означає, що паркінг потрібен не для мешканців, а для візитерів закладу, що ставить інтереси бізнесу вище безпеки та історичної цінності цього місця»,  — наголошує місцевий житель.

Місцевих обурює відсутність належного громадського обговорення та прозорого процесу ухвалення рішень.

 «На слухання прийшли голови ОСББ і взяли з собою найманих працівників. У підсумку документ підписали 26 людей, усі вони були підставними, зокрема дев’ятеро — організатори цього проєкту. Громада про слухання не знала і участі в ньому не брала», — повідомляють активісти.

Жителі звернулися до поліції із заявою про фальсифікацію слухання, але відповіді поки не отримали. Водночас громада направила відкритий лист меру та створила петицію, яка наразі збирає підписи.

Проблема будівництва укриття-паркінгу на Пейзажній алеї вкотре ставить під питання баланс між розвитком інфраструктури та збереженням культурної спадщини. Громадські обговорення тривають й активісти закликають мешканців активно захищати історичне обличчя Києва. Водночас остаточне рішення залежить від реакції влади на численні зауваження суспільства та експертів. 

Ми й надалі стежитимемо за розвитком цієї резонансної ситуації та інформуватимемо громаду про всі важливі події, які відбуватимуться у цьому питанні.

Читайте також: Лікарі Богуславської центральної лікарні отримали ордери на службове житло

Фото: з відкритих джерел

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.

Залишити відповідь